Ziraat Bankası IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

ziraat bankası iban sorgulama

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama nasıl yapılır? Türkiye’nin en önemli bankalarından biri olan Ziraat Bankası müşterileri, hesaplarına ait IBAN numarasını öğrenmek için bankanın İnternet sitesini kullanabilirler. Dijital bankacılık noktasında gerekli olan her şeyin fazlasını yerine getiren Ziraat Bankası, dünya standartlarında yüksek derecede olan tüm hizmetlerini müşterilerine sunmaktan kaçınmıyor. Müşteri memnuniyetini de oldukça ön planda tutan banka, müşteri işlemlerinin en hızlı şekilde hallolması için bir çok yeniliğe imza atmaya devam ediyor. Genel sorgulama ve öğrenme işlemlerinizin tamamını Ziraat Mobil ve Ziraat internet bankacılığı üzerinden yapabiliyorsunuz. Bu yazımız ile Ziraat Bankası IBAN sorgulama hakkında bilgiler vereceğiz. 

Ziraat IBAN Öğrenme Nasıl Yapılır?

Tüm banka müşterilerinde bulunan IBAN numaraları, bireylerin banka hesapları ile ilişkilendirilmiş olan numaralarıdır. Hesaplar ile ilişkilendirilen bu numaralar sayesinde aynı veya farklı bankaların hesapları arasında para transferi işlemi yapabilirsiniz. IBAN numarası herkes için benzersiz, her banka için farklı numaralardan oluşan bir koddur. Bu numara üzerinden yalnızca para transferi yapıldığı gibi, herhangi bir bilgi edinme işlemi gerçekleştirilemez. IBAN numarasını karşı tarafa verirken korkmanıza gerek yoktur.IBAN numarası banka müşterilerin havale veya EFT işlerinde kullanılmaktadır ve bu numara birkaç koddan oluşur:

 • 16 hanesi bulunan hesap kodu
 • 5 hanesi olan banka kodu
 • Ülke kodu numarası
 • Kontrol basamakları
 • Rezerv alanında bulunan hane kodu

Bu kodlar kişilerin ülke içerisinde hesabı var anlamına gelir ve güvenilir şekilde bankacılık hizmeti sunma işinde yarayan kodlardır. Peki ziraat bankası için iban öğrenme nasıl yapılır, iban sorgulama yöntemleri nelerdir?

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

IBAN numarasını öğrenmek isteyen kişiler, bankanın bulunan resmi İnternet adresinden IBAN hesaplama sayfasına kolayca erişebilirler. Aynı zamanda doğrulama işlemi de bu sayfa üzerinden yapılmaktadır. İnternet sitesi yerine mobil uygulama veya internet bankacılığına kullanıcı şifreniz ile giriş yaparak tüm hesaplarınıza ait dökümleri ve bu hesapların IBAN numaralarını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

İnternet sitesinden sorgulama yapacaksanız, istenilen bilgileri beyan ettikten sonra IBAN sorgulaması yapılabilir. Ayrıca ziraat bankası müşterileri IBAN numaralarını öğrenmek için bankanın müşteri temsilcilerine ulaşarak veya bizzat banka şubelerine giderek ziraat bankası IBAN sorgulama işlemlerini kolay bir şekilde yapabilirler.

Tüm bunlardan ışıkla, iban sorgulama yöntemleri şunlardır;

Ziraat IBAN öğrenme

 • Ziraat Bankası resmi internet sitesi,
 • Ziraat mobil bankacılık uygulaması,
 • Ziraat internet bankacılığı,
 • Ziraat Bankası müşteri hizmetleri,
 • Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edere.

Ziraat Bankası IBAN Doğrulama İşlemi Nedir?

IBAN doğrulama işlemi, Türkiye Bankalar Birliği IBAN doğrulama sistemi ile yapılmaktadır.  IBAN numaralarını doğrulamak isteyenler kişilere şu bilgiler sunulmaktadır;

 • IBAN numarasının geçerli veya geçerli olmadığını
 • IBAN numarasının hangi kişiye ait olduğu
 • Yurt dışı IBAN numarasının hangi kişiye ait olduğu
 • IBAN numarasının hangi ülkeden olduğu

Bu bilgiler kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Böylece bu bilgiler hiçbir müşterinin mağduriyet yaşamamalarını da sağlanmaktadır.

IBAN Numarası İle Neler Yapılır?

Banka müşterilerinde olan IBAN numaraları hesaplarını koruma ve aynı anda hesap işlemlerini hızlı olarak yapılabilmesi için geliştirilmiş numaralardır. Tüm ülkelere göre farklılık göstermekte olan IBAN numaraları, ülkemizde de farklı işlemlerde kullanılmaktadır. 

Böylece IBAN numarası ile kullanılan hesapların işlemleri şunlardır;

 • Tüm bankalar arasında hesap işlemleri
 • Hızlı ve anında para transferi
 • Havale ve EFT işlemleri

Bütün bu işlemler IBAN numarası bilindiği zaman daha basit bir şekilde yapılmaktadır.

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

İnsanlar da bulunan parmak izleri gibi tüm bankaların IBAN numaraları da müşterilere özgüdür. Bu numaralar olmadığı takdirde sisteme giriş yapan müşteriler hesap işlemleri yapamazlar. Ayrıca diğer bireylerin banka hesapları ile yapılan bütün işlemlerde arada köprü görevi gören IBAN numaraları yardımı ile kolayca hesap işlemleri veya para transferleri yapılabilmektedir. 

Para transferlerinde ciddi derecede kolaylık sunan IBAN numaraları bilindiği üzere hesap işlemleri çok kısa süre içerisinde gerçekleşecektir. Müşterilerin hesaplarına direk erişim sunan IBAN numaraları gereksiz olarak her yerde kullanılmaması çok önemlidir. Bu nedenle bireylerin mutlaka dikkat etmesi gereken bir diğer konusu IBAN numarası güvenliğini sağlamaktır.

Şube Kodu Nedir?

IBAN numarası sorgulama işlemi yapılırken sorgulama sayfasında istenen önemli bir bilgidir. Müşterilerin kart hesap numaralarında bulunan ilk dört haneli koddur.

Müşteri Numarası Nedir?

Hesaplama işlemi yapılırken sorgulama sayfasında istenen önemli bir diğer numaradır. Müşterilerin hesap numaralarında yazan ve şube kodundan sonra gelen 8 haneli koddur.

Ek No Nedir?

Ek No, hesaplama işlemi yapılırken sorgulama sayfasında istenen sonuncu önemli bir diğer bilgidir. Müşterilerin hesap numaralarında yazan son dört hanede bulunan numaralardır. Bu ek numaralar; (5001 veya 5002) olmalıdır.

IBAN Numarası Kaç Haneden Oluşur?

Birçok banka işlemlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde halletmeye yarayan ve müşterilerin hesaplarını koruyan IBAN numarası 26 haneden oluşmaktadır. Kişiler, banka hesaplarında bulunan hiçbir veriye IBAN numarası olmadan ulaşamazlar. Bu nedenle Ziraat Bankası müşterisi olanlar bir an önce IBAN numaralarını öğrenmeleri gerekmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın