Ziraat Bankası EFT Saatleri

Ziraat Bankası müşteri hesabından, Ziraat Bankası müşteri hesabına para transferi yaparken havale, Ziraat Bankası müşteri hesabından başka bir bankaya para transfer işlemi için EFT kullanılmaktadır. EFT işlemi belirli bir zaman diliminde yapıldığı için, Ziraat Bankası müşterileri tarafından ” Ziraat Bankası eft saati kaçtır ” sorusu sorulmaktadır. Peki 2018 yılında Ziraat Bankası EFT Saatleri nedir? EFT işlemleri saat kaça kadar yapılabilir? Yazımızda saatler ve ücretlerden bahsedeceğiz. Ziraat Bankası EFT, herhangi bir kağıt para olmadan Ziraat hesabından başka hesaba doğrudan para aktarma sistemidir. En yaygın kullanılan EFT programlarından biri, kişilerin doğrudan banka hesabına para yatırdığı mevduattır. Bununla birlikte, EFT, kredi kartı, ATM ve satış noktası (POS) işlemleri de dahil olmak üzere elektronik bir terminal aracılığıyla başlatılan fon transferlerini de ifade eder. Yönteminiz ne olursa olsun para aktarımı gerçekleştirmek istediğinizde Ziraat Bankası EFT saatleri önemli olacaktır.

 

Ziraat Bankası EFT Saatleri

Ziraat Bankası, 09:00 ile 16:00 saatleri arasında yapılabilen EFT işlemlerini, 2018 yılında ek ücret karşılığında son EFT saatini 16:00’ya kadar uzatmıştır. Ziraat Bankası EFT saatleri değişikliği ile müşterisini EFT zamanını uzatması ile müşterilerine işlemlerinde kolaylık sağlamıştır. Bu saat aralığı dışında yapılan EFT’ler, ertesi gün EFT saat başlangıcı olan saat 9:00’da transfer yapılan hesaba aktarılmaktadır. Ayrıca cuma günü EFT bitiş saati yani 16:00 ‘den sonra yapılan EFT işlemleri pazartesi günü en geç saat 09:15’te transfer yapılan hesaba aktarılmaktadır. Başka bankalara aidat, fatura veya kira gibi ödemelerinizi Ziraat Bankası hesabınızdan EFT ile yapabilirsinizZiraat EFT saatleri, resmi tatil günleri hariç, hafta içi 09:00 – 16:00 arasında çalışır. Sistemler yarım iş günlerinde saat 11:00’e kadar açıktır. Ancak banka, ödemelerin kesintisiz bir şekilde gerçekleşmesi için çalışma saatlerini değiştirebilir. Ziraat Bankası ödeme sisteminde, bankalar arası ödemeler 5 dakika gibi kısa bir sürede işlem görüp alıcı bankalardaki hesaplara aktarılırken, müşteriler arasındaki perakende ödemeler ise ortalama 30 dakika içerisinde aktarılır.

  • Ziraat Bankası EFT Saati 09:00 – 16:00 arasında yapılmaktadır.

Sistem üzerinden yapılan ödemeler, gönderen kişinin hesap bakiyesi yeterli olduğu sürece gecikmeden alacaklılara iletilir. Başka bir deyişle, ödemeler Ziraat Bankası ödeme sistemlerinde yapılmamaktadır ve onay gerektirmemektedir. Ancak, EFT transfer süreleri, bankaların para gönderilmesi ve alınmasıyla ilgili içsel iş akışları nedeniyle farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda, müşterilerin alıcı banka ile iletişim kurması gerekebilir.

DİKKAT!: Ziraat Bankası üzerinden yapacağınız EFT saatlerinde bir de geç EFT özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde 16:00’dan sonra yapacağınız EFT işlemleri GEÇ EFT adı altında uygulanıyor ve ekstra transfer ücretleri yansıtılabiliyor. Paranız ise yine aynı şekilde ilk iş gününün mesai saatleri içerisinde karşı tarafa ulaşıyor.

Ziraat Bankası EFT Sorgulama

EFT işlemini yaptıktan sonra paranın karşı tarafa aktarılıp aktarılmadığını merak edebilirsiniz. Ya da kimi durumlarda para transferi yukarıda belirtilen süreler dolmasına rağmen hala gerçekleşmemiş olabilir. Bu durumlarda transfer işleminin neden tamamlanmadığını öğrenmek istersiniz. 0850 220 00 00 numaralı Ziraat Bankası çağrı merkezini arayarak EFT sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Müşteri hizmetlerine ulaştığınız takdirde EFT’nizin başarıyla gerçekleşip gerçekleşmediğini sorgulayabilirsiniz.

Müşteri danışmanı işlemin onaylanmasına dair detayları sizinle paylaşacaktır. İşlem onay saatinin bilgisini de verecektir. Ancak işlem karşı tarafın hesabına hala ulaşmamış olabilir. Bu gibi gecikmeli durumlarda ya da herhangi bir hata ihtimalinde bu bilgi de sizinle paylaşılacaktır. EFT işleminin bir sonraki iş gününe sarkması durumunda hesabınızda yeterli bakiye bulunmaması işlem iptaline yol açabilir. Alıcının hesap bilgilerini ya da kimlik bilgilerini yanlış girmeniz de işlemin şüpheli işlem olarak algılanmasına sebep olarak EFT onayı verilmez. Bu durumlarda hesabınızdaki bakiyeyi ve girdiğiniz bilgileri kontrol ederek işlemi tekrardan yapmayı denemeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası EFT Ücretleri

Ziraat Bankası EFT saatleri içerisinde yapacağınız en düşük maliyetli EFT işlemini Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığı’ndan yapabilirsiniz. EFT işleminizi Ziraat Bankası Kredi kartınızı kullanarak da yapabilirsiniz. Ziraat Bankası kredi kartınız ile yapacağınız EFT işleminden %6,5 gibi bir kesinti yapmaktadır. Ayrıca bu EFT işlemi tek çekim olarak hesaplanarak, kredi kart ekstrenize de alışveriş olarak yansımaktadır. Ziraat Bankası günlük EFT işlemi üst limitini 250.000 TL olarak belirlemiştir. Ziraat Bankası EFT işlemi ücreti, ödemeyi yapma türünüze göre farklılık göstermektedir. Ziraat Bankası EFT ücretledirmesi ise;

Tavsiye Bağlantı: EFT Nasıl İptal Edilir?

  • Alo Ziraat Bankası ile yapılan EFT işlemleri için 40 TL (200.000 TL altı),
  • Mobil Ziraat Bankası Şubesi ile yapılan EFT işlemleri için 3,5 TL,
  • Ziraat Bankası İnternet Şubesi ile yapılan EFT işlemleri için 3,9 TL,
  • Ziraat Bankası ATM ile yapılan EFT işlemleri için 10 TL,

EFT işlemini tek bir kanal üzerinden yapmak zorunda değilsiniz. Seçebileceğiniz farklı bankacılık kanallarından hangisi daha çok kolayınıza geliyorsa işleminizi o şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir Ziraat Bankası ATM’sinden EFT yapabilirsiniz. Ancak bu yöntem genellikle en pahalı ücretlendirmeye sahiptir. ATM’den EFT ücreti sabit olup 7 TL’dir. Mobil bankacılık ve internet bankacılığı diğer yöntemlere kıyasla çok daha uygun ücretler almaktadır. Mobil uygulama üzerinden yapacağınız işlemlerde Ziraat Bankası EFT ücreti sabit olup 2.5 TL’dir. İnternet bankacılığında bu ücret 3.5 TL’dir. ATM’ye gitmek zor geldiğinde, internet bankacılığının ise kullanımının zor olduğunu düşündüğünüzde telefon bankacılığı üzerinden kolay bir şekilde EFT gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat Bankası’nda telefon bankacılığı EFT ücreti 5 TL’dir.

1 Yorum

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin