Ziraat Bankası EFT Saatleri

Ziraat Bankası EFT saatleri, özellikle farklı banka hesabına para transferi yapacak olan banka müşterileri tarafından yoğun bir şekilde merak edilen konuların başında yer alıyor. Ziraat Bankası müşteri hesabından, Ziraat Bankası müşteri hesabına para transferi yaparken havale, Ziraat Bankası müşteri hesabından başka bir bankaya para transfer işlemi için EFT kullanılmaktadır. EFT işlemi belirli bir zaman diliminde yapıldığı için, Ziraat Bankası müşterileri tarafından ”Ziraat eft saati kaçtır?” sorusu sorulmaktadır. Bildiğiniz üzere EFT, bankalar özelinde en çok kullanılan para transferi işlemi. Aynı banka olup olmadığı farketmeksizin yapabileceğiniz bu işlem için tüm bankalarda bazı kısıtlamalar ve saatleri olduğunu da biliyor olmalısınız. Tüm bankaların EFT saatleri için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Saati Kaçtır?

Ziraat Bankası, 09:00 ile 16:00 saatleri arasında EFT işlemi yapmanıza izin veriyor. Aynı zamanda hemen hemen tüm bankaların faaliyete geçirmiş olduğu geç eft sistemi ile de, bu saatlerin biraz da olsa dışına çıkmak mümkün. Yani, EFT saatinin 16’da sona erdiğini düşünürsek, bu saat diliminden hemen sonraki yarım saat içinde ilave komisyon ile EFT yapmaya devam edebiliyorsunuz. Bu ücretler, normal ücretten bağımsız tahsil ediliyor.

Ziraat EFT Saatleri

Ziraat EFT Başlangıç Saati:09:00
Ziraat EFT Bitiş Saati:16:00
Ziraat Bankası EFT Saati:09:00 / 16:00 arası

Üstteki saatlere göre, EFT işlemlerinin en geç 16:00’da tamamlanmış olması gerekiyor. Tüm bankalar, müşteri memnuniyetini arttırmak adına, son dakika yapılan EFT işlemlerinin askıda kalmaması için işlem saatlerini esneterek ilave komisyonlar ile geç eft yapılmasını sağladı.

Ziraat Bankası da bu bankalara dahil olarak, tüm işlemlerinizde geçerli olmak üzere yarım saatlik bir esneme payı sunmuş durumda. Ziraat EFT ücretleri ile alakalı bilgiyi de yazımızın devamında yer alan tablolardan kontrol edebilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Saatleri

Ziraat Bankası, 09:00 ile 16:00 saatleri arasında yapılabilen EFT işlemlerini, 2018 yılında ek ücret karşılığında son EFT saatini 16:00’ya kadar uzatmıştır. Ziraat Bankası EFT saatleri değişikliği ile müşterisini EFT zamanını uzatması ile müşterilerine işlemlerinde kolaylık sağlamıştır. Bu saat aralığı dışında yapılan EFT’ler, ertesi gün EFT saat başlangıcı olan saat 9:00’da transfer yapılan hesaba aktarılmaktadır. Ayrıca cuma günü EFT bitiş saati yani 16:00’dan sonra yapılan EFT işlemleri pazartesi günü en geç saat 09:15’te transfer yapılan hesaba aktarılmaktadır. Başka bankalara aidat, fatura veya kira gibi ödemelerinizi Ziraat Bankası hesabınızdan EFT ile yapabilirsiniz

  • Ziraat Bankası EFT Saatleri 09:00 – 16:00 arasında yapılmaktadır.

DİKKAT!: Ziraat Bankası üzerinden yapacağınız EFT saatlerinde bir de geç EFT özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde 16:00’dan sonra yapacağınız EFT işlemleri GEÇ EFT adı altında uygulanıyor ve ekstra transfer ücretleri yansıtılabiliyor. Paranız ise yine aynı şekilde ilk iş gününün mesai saatleri içerisinde karşı tarafa ulaşıyor.

Ziraat Bankası EFT Ücretleri

Ziraat Bankası EFT saatleri içerisinde yapacağınız en düşük maliyetli EFT işlemini Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığı’ndan yapabilirsiniz. EFT işleminizi Ziraat Bankası Kredi kartınızı kullanarak da yapabilirsiniz. Ziraat Bankası kredi kartınız ile yapacağınız EFT işleminden %6,5 gibi bir kesinti yapmaktadır. Ayrıca bu EFT işlemi tek çekim olarak hesaplanarak, kredi kart ekstrenize de alışveriş olarak yansımaktadır. Ziraat Bankası günlük EFT işlemi üst limitini 250.000 TL olarak belirlemiştir. Ziraat Bankası EFT işlemi ücreti, ödemeyi yapma türünüze göre farklılık göstermektedir. Ziraat Bankası EFT ücretledirmesi ise;

  • Alo Ziraat Bankası ile yapılan EFT işlemleri için 40 TL (200.000 TL altı),
  • Mobil Ziraat Bankası Şubesi ile yapılan EFT işlemleri için 3,5 TL,
  • Ziraat Bankası İnternet Şubesi ile yapılan EFT işlemleri için 3,9 TL,
  • Ziraat Bankası ATM ile yapılan EFT işlemleri için 10 TL,

EFT işlemini tek bir kanal üzerinden yapmak zorunda değilsiniz. Seçebileceğiniz farklı bankacılık kanallarından hangisi daha çok kolayınıza geliyorsa işleminizi o şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir Ziraat Bankası ATM’sinden EFT yapabilirsiniz. Ancak bu yöntem genellikle en pahalı ücretlendirmeye sahiptir.

ATM’den EFT ücreti sabit olup 7 TL’dir. Mobil bankacılık ve internet bankacılığı diğer yöntemlere kıyasla çok daha uygun ücretler almaktadır. Mobil uygulama üzerinden yapacağınız işlemlerde Ziraat Bankası EFT ücreti sabit olup 2.5 TL’dir. İnternet bankacılığında bu ücret 3.5 TL’dir. ATM’ye gitmek zor geldiğinde, internet bankacılığının ise kullanımının zor olduğunu düşündüğünüzde telefon bankacılığı üzerinden kolay bir şekilde EFT gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat Bankası’nda telefon bankacılığı EFT ücreti 5 TL’dir.

Ziraat Bankası EFT Sorgulama

EFT işlemini yaptıktan sonra paranın karşı tarafa aktarılıp aktarılmadığını merak edebilirsiniz. Ya da kimi durumlarda para transferi yukarıda belirtilen süreler dolmasına rağmen hala gerçekleşmemiş olabilir. Bu durumlarda transfer işleminin neden tamamlanmadığını öğrenmek istersiniz. 0850 220 00 00 numaralı Ziraat Bankası çağrı merkezini arayarak EFT sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Müşteri hizmetlerine ulaştığınız takdirde EFT’nizin başarıyla gerçekleşip gerçekleşmediğini sorgulayabilirsiniz.

Müşteri danışmanı işlemin onaylanmasına dair detayları sizinle paylaşacaktır. İşlem onay saatinin bilgisini de verecektir. Ancak işlem karşı tarafın hesabına hala ulaşmamış olabilir. Bu gibi gecikmeli durumlarda ya da herhangi bir hata ihtimalinde bu bilgi de sizinle paylaşılacaktır. EFT işleminin bir sonraki iş gününe sarkması durumunda hesabınızda yeterli bakiye bulunmaması işlem iptaline yol açabilir. Alıcının hesap bilgilerini ya da kimlik bilgilerini yanlış girmeniz de işlemin şüpheli işlem olarak algılanmasına sebep olarak EFT onayı verilmez. Bu durumlarda hesabınızdaki bakiyeyi ve girdiğiniz bilgileri kontrol ederek işlemi tekrardan yapmayı denemeniz gerekmektedir.

1 Yorum

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin