Ziraat Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası eft iptali

Ziraat Bankası EFT iptali nasıl yapılır? Ziraat Bankası, Osmanlı Devleti zamanında kurulmuş, o günden bu güne dek hizmet vermeye devam eden devlet bankasıdır. Devlet bankası olma sebebi ile de yaptığı kampanyalar oldukça dikkat çekici olabiliyor. Durum da böyle olunca ciddi bir müşteri portföyüne hitap etmiş oluyor. Elbette bankacılık sektöründe çok sık kullandığımız bazı ürünler de mevcut. Bunlardan en başta geleni ise para transferleri olan EFT geliyor. EFT, bir banka hesabından, farklı bir banka hesabına gönderilecek paralar için kullanılan bir terim. Uzun adı ise Elektronik Fon Transferi olarak karşımıza çıkıyor. Ziraat Bankası’ndan, farklı bir bankaya EFT yapmak istediğimizde, karşı tarafın IBAN numarasına ihtiyaç duyacağız. IBAN numarasını giriş yapıp, hesap sahibib adı soyadı bilgilerini de girerek rahatlıkla para transferini tamamlayabilirsiniz. Elbette bu bilgileri girerken dikkatli olmamız gerekiyor. Eğer yaptığınız bir EFT’yi iptal etmek istiyorsanız, altta yer alan adımları uygulayarak Ziraat Bankası EFT iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Makale: IBAN Numarası Nerede Yazar?

Ziraat Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

EFT bir bankadan başka bir bankaya gönderilen para demektir. En çok kullanılan para transferi işlemidir. Zaman zaman hatalı EFT işlemleri yapılmaktadır. İşin içine ilgili banka dışında bir başka bankada girdiği için iptali, diğer para transferleri göre daha zordur. Ziraat Bankası internet bankacılığı veya mobil uygulama üzerinden rahatlıkla EFT işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat Bankası EFT iptal etme işlemi için ise farklı yollar bulunuyor.Ziraat Bankası talimatlı EFT iptali yapmak istiyorsanız, öncelikle ihtiyacınız olan bazı bilgiler ver. EFT işlemi gerçekleştirdiğiniz sırada, işlem tamamlandıktan hemen sonra karşınıza EFT Sorgu No adı altında bir bilgi görürsünüz. Bu bilgi, EFT’nin durumu hakkında bankadan bilgi alabilmenize yardımcı olacaktır. Telefon bankacılığı üzerinden EFT’nin durumunu öğrenmek istediğinizde çalışanın ilk soracağı soru EFT sorgu no olacaktır. Peki Ziraat Bankası yapılan eft nasıl iptal edilir?

Ziraat Bankası Talimatlı EFT İptali

Herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden başlatılan EFT işleminde tutar hemen karşı tarafın hesabına geçmez. Ziraat Bankası’nın EFT havuzunda bekletilir. İptal işlemi bu aşamada başlatılır ise tutarın istenilen hesaba iadesi oldukça kolay olacaktır. Çünkü henüz karşı banka ile muhatap olunmamıştır. Ancak tutar karşı bankanın hesaplarına geçmiş ise; bu durumda karşı banka ile görüşmek gerekir. Hatalı işlem yapıldığının bildirilmesi durumunda para iadesinin gerçekleşmesi muhtemeldir. Bu aşamaya kadar tüm muhataplar, ilgili bankalardır. 

Tavsiye Edilen Makale: EFT İptali Nasıl Yapılır?

Yani EFT ile gönderilen tutar karşı banka hesabından çıkmamıştır. Ancak karşı bankanın müşterisi, sehven gönderilen EFT tutarını çekmiş ise niyetine bakılır. İyi niyetli ise yine EFT iadesi için görüşülür ve iade alınır. Kötü niyetli ise; en zor EFT iptal işlemi ile karşı karşıya kaldınız demektir. Karşı banka müşterisi para iadesini kabul etmiyor ise bu durumda yapacağınız tek şey her iki bankaya ayrı ayrı dilekçe vermektir. İşlemler yeniden incelenir ve para iadesi bu incelemeden sonra yapılır. Uzun süren bir işlemdir.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri ile EFT İptali

ziraat bankası eft iptal etme

Ziraat Bankası, müşterilerine telefon bankacılığı ile EFT yapma imkanı sağlamaktadır. İşlemin iptal edilmesi istendiğinde bankanın telefon bankacılığı numaralarını aramak yeterlidir. İlgili telefon numaraları 444 00 00 ve 0850 220 00 00 şeklindedir. Telefon bankacılığını kullanarak EFT iptal etmek istiyorsanız EFT sorgu numaranızı bilmelisiniz. İşlem dekontu üzerinden EFT sorgu numarasına ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT İptal Etme Online

Ziraat bankasına tanımlı olan bilgileriniz ile mobil bankacılığa giriş yaptıktan sonra para transferleri sekmesinden talimatlarım bölümüne girdiğinizde karşınıza EFT iptal adımları bilgisi çıkacaktır. İlgili yönlendirmeyi takip ederek EFT işleminizin iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet şubesinden EFT yaparken kullandığınız işlem yap sekmesi altında bulunan başka bankaya(EFT) kısmına tıkladığınızda karşınıza yapmış olduğunuz EFT işlemi çıkacaktır. Bu EFT işlemini seçerek iptal tuşuna basmanız durumunda ilgili EFT iptal edilecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın