yurt dışında kredi kartı kullanımı

Yurt dışında kredi kartı kullanımı, yurt dışı kredi kartı kullanım şartları hakkında bilgiler. Yurt dışına çıkarken, eğer özellikle mil kazandıran bir kredi kartına sahipsek, uçak biletlerimizi kredi kartı ile almayı tercih ederek daha çok mil kazanıyor ve daha sonraki uçuşlarda ciddi indirimler elde edebiliyoruz. Ancak daha önemli bir nokta var ki, yurt dışına çıktığımızda burada yapacağımız harcamaları da yine bu kredi kartı ile yapabilmek. Yurt dışına çıkıldığında, Türkiye’de kullandığımız kredi kartı ile yurt dışında da harcama yapabilmek için bazı şartları yerine getirmek, bazı ayarları da güncellemek gerekiyor. Bu yazımız ile yurt dışında kredi kartı kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Yapılır?

Yurt dışına çıkmaya karar verdiniz, harcamalarınızın bir kısmını ya da tamamını kredi kartı ile sağlayacaksınız ve yurt dışında kredi kartı kullanımı koşullarını ve bu kredi kartlarının nasıl kullanıldığını merak ediyorsunuz. Çok basit, ufak adımlar izleyerek Türkiye’de aktif olarak kullandığınız kredi kartını yurt dışı kullanımına açabilir ve tüm harcamalarınızı nakit para taşımadan halledebilirsiniz. Peki nasıl mı? Tüm merak ettikleriniz için bu yazıyı derledik. Kredi kartı, ülkemiz içerisinde taksitli alışveriş imkânı sunmasının yanı sıra, kişinin yanında nakit para taşımadan harcama yapabilmesini sağlamaktadır. Yurt dışında kullanılan kredi kartları taksit imkânı sunmuyor da olsa nakit taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırdığı için seyahatlerde, özellikle de yurt dışı seyahatlerinde kredi kartı kullanmak bu anlamda oldukça rahatlık sağlamaktadır. Çoğu kişi bu nedenle, yurt dışında kredi kartı kullanır ve üzerinde yük olacak nakit para taşımaktan kurtulur.

Tavsiye Edilen Makale: Limitsiz Kredi Kartı

Yurt dışında kredi kartı kullanabilmek için öncelikle kredi kartı sahiplerinin, kartının yurt dışında kullanımı özelliğini aktif etmesi gerekmektedir. Bu aktivasyon banka tarafından gerçekleştirilir. Kişiler, bu işlem için bankanın telefon bankacılığı, internet bankacılığını kullanabilir ya da bankaların şubesine giderek aktivasyon işlemlerini gerçekleştirebilir. En kolay yöntem ise İnternet Bankacılığı kullanarak kredi kartının ayarlar sayfasından gerekli adımları takip etmektir.

Yurt Dışı Kredi Kartı Kullanımı Ayarları

Türkiye’de kullanmış olduğumuz kredi kartları, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ödeme altyapıları ile uygun, yurt dışına çıktığımızda rahatlıkla harcama yapabileceğimiz şekilde tasarlanmıştır. Ancak güvenlik, kredi kartının çalınması gibi sebepler göz önünde bulundurularak kredi kartları, ilk teslim edildiğinde yurt dışı kullanımına kapalı olarak teslim edilmektedir. Alttaki adımları takip ederek yurt dışı kredi kartı kullanım ayarlarını rahatlıkla yapabilir, harcamalarınıza hemen başlayabilirsiniz.

  • İnternet Bankacılığı üzerinden kredi kartı ayarlarını yaparak,
  • Telefon bankacılığı ile kredi kartı ayarları yapmak,
  • Doğrudan şubeye giderek kredi kartı ayarlarını yapmak.

Bu ayarları yaptıktan sonra tekrar kapatabilir, güvenlik amacı ile yurt içinde bulunduğunuz dönemlerde bu ayarı tamamen kapalı tutabilirsiniz.

Yurt Dışında Kullanılan Kredi Kartları Hangileridir?

Bir kredi kartının yurt dışında kullanılabilmesi için, o kartın ödeme altyapı sisteminin MasterCard ya da Visa ile uyumlu olması gerekmektedir. Kullanmış olduğumuz kartlara da bakarak hemen hemen hepsinin bu alt yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fakat daha ayrıntılı bilgi için, kart sahibi olduğunuz banka ile görüşmekte fayda vardır. Yurt dışında kullanılan fakat yeterince yaygın kullanımı olmayan American Express kartlar da bulunmaktadır. Ancak yurt dışı harcamalarda taksit yapamazsınız.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanımı Dikkat Edilmesi Gerekenler

yurt dışında kredi kartı kullanımı

Yurt dışında kredi kartı kullanımına başlamadan önce, kişilerin bütçelerini iyi bir şekilde analiz etmeleri gerekmektedir. Yurt dışında ne kadar harcama yapılacağı, ülkeye geri dönüldüğünde ne kadar bir ödeme yapılacağı en baştan düşünülmelidir. Orada yapılan harcamanın TL karşılığı hesaplanmalı ve bütçeler bu şekilde analiz edilmelidir. 

Yurt dışında kredi kartı kullanımında bulunurken, hesaplı olmak ve hesabı tutmak amacıyla yapılan harcamalar sonrasında verilen sliplerin saklanması oldukça önemlidir. Çünkü yapılan bu harcamaların geri ödemesi vardır ve kişinin ekonomisine göre harcama yapması oldukça önemlidir. Bu nedenle, slipleri saklayarak gün içinde ne kadar harcama yaptığınızı kontrol edebilirsiniz. 

Yurt dışında faaliyet gösteren kimi işletmeler, müşterilerinin kredi kartı kullanması durumunda bir komisyon alabiliyor. Bu nedenle kişiler, harcama yaparken, o işletmenin komisyon alıp almadığına, eğer komisyon alıyor ise ne kadar bir komisyon aldığına dikkat etmesi gerekir. Kişiler, işletmelerin komisyon uygulamalarını öğrenmelidir çünkü harcama sonrası alınan slipler üzerinde bu komisyon ücreti belirtilmemektedir. Örnek olarak; 10 Dolarlık bir ürün aldınız ve slipte gösterilen tutar 15 Dolar. Bu durumda, işletme sizden 5 dolar komisyon ücreti almıştır.

Yurt Dışı Kredi Kartı Harcama Ekstresi Nasıl Olur?

Kişiler, yurt dışından kredi kartı ile yaptığı harcamaları ekstrede, kendi istekleri doğrultusunda Dolar ya da Euro bazında hesaplanmasını ve yansıtılmasını gerçekleştirebilir. Fakat bu işlemler, harcamaların başlamasından önce gerçekleştirilmelidir.

Kredi kartında hesap özetine yansıtılan para birimi TL ise; mastercard ve visa tarafından bu hesap özeti USD’ye çevrilir ve bankaya yansıtılır. Banka da harcamasının yapılması ile yansıtılan bu meblağı, bankanın satış kurunun yaklaşık olarak yüzde 2 fazlası ile çarparak ekstreye TL olarak yansıtır.

Tavsiye Edilen Makale: Kredi Kartı Borç Transferi

Kredi kartında hesap özetine yansıtılan para birimi USD ise; doğrudan USD şeklinde, eğer hesap özetine yansıtılan para birimi Euro ise de doğrudan Euro olarak ekstreye yansır.

Burada dikkat edilmesi gereken şudur ki; yurt dışında yapılan harcamalar yurtiçinde yapılan harcamalar gibi minimum ödeme seçeneğini müşterilerine sunmaz. Dolayısı ile yapılan harcamaların tümünün ödenmesi istenir. Bu borcun ödenmemesi durumunda ise; tutar bankanın döviz satış kuru ile TL’ye dönüştürülür ve TL olarak hesaba yansıtılır. Ve ödenmemesinin devamı ile birlikte borca günlü faiz uygulanır.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin