Yapı Kredi Hesap No Nerede Yazar? TL Kart Hesap Numarası

Yapı Kredi hesap numarası

Yapı Kredi hesap numarası, para transferleri yapmak için kullandığımız bir numaradır. Gerek kendi hesaplarımız arasında, gerek başka bir Yapı Kredi müşterisinin hesabına para göndermek istiyorsanız bu kişinin hesap numarasına ihtiyacınız olacak. Dilerseniz IBAN numarası ile de işlem yapabiliyorsunuz. Hesap numarasının haricinde ihtiyacınız olabilecek bir diğer bilgi ise Şube Kodu bilgisidir. Bu iki bilgiye ulaştıktan sonra sorunsuz bir şekilde para transferi yapmaya başlayabilirsiniz. En çok merak edilen konulardan birisi de Yapı Kredi TL Kart hesap numarası yazar mı konusu. Yazımızın devamında bu konu hakkında da detaylı bilgi edinebilir ve “Yapı Kredi hesap no nerede yazar” diye merak ediyorsanız tüm öğrenme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yapı Kredi Hesap Numarası Nerede Yazar?

Yapı Kredi Bankası, diğer bankalar gibi bünyesinde hesap açtıran ve hesap kartı alan müşterilerine, müşterileri bilgilerini sisteme daha kolay işlemek ve bankacılık işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmek için bir hesap numarası belirlemiştir. Hesap numarası, IBAN kadar sık kullanılmasa da para transferi gibi işlemlerde lazım olan bilgiler arasındadır.

Yapı Kredi hesap no kart üzerinde yer alır mı? Hesap numarası öğrenmenin diğer yöntemleri nelerdir? Sorularının cevaplarını yazımızda sizler için detaylıca anlattık.

Hesap Numarası Nedir, Ne İşe Yarar?

Bildiğiniz gibi ülkemizde kişileri resmi kurumlarda tanıtmak ve karışıklıklarının önüne geçmek gibi amaçlarla her vatandaşın TC Kimlik numarası bulunur. TC Kimlik numarasının rakamlardan oluşması bilgisayar sistemine daha kolay işlenebilmesini sağlamaktır. İşte aynı TCKN gibi müşterileri birbirinden ayırt etmek için her Yapı Kredi müşterisine bir hesap numarası verilir.

Para transferi gibi işlemlerde genellikle IBAN kullanılsa da ATM’den yapılan para transferlerinde ve kartsız işlemlerde genellikle hesap numarası talep edilir. Çünkü paranın transfer edileceği bankanın, ilin ve ilçenin bilgileri hesap numarasının rakamlarından anlaşılabilmektedir.

Yapı Kredi Hesap No Nerede Yazar?

Bazı bankaların hesap numarası banka kartları üzerinde yer alsa da Yapı Kredi bu bankalardan biri değildir. Yapı Kredi hesap bilgileriniz banka kartı üzerinde bulunmaz. Bunun güvenlik gibi birden fazla sebebi bulunur. Yapı Kredi hesap numarasını öğrenme için mobil bankacılık veya internet bankacılığını kullanabilir, Yapı Kredi şubelerini ziyaret edebilir veya müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Yapı Kredi Hesap Numarası Öğrenme Yöntemleri

Mobil bankacılık ile hesap numarasını öğrenmek için öncelikle Yapı Kredi mobil uygulamasını cep telefonuna indirmek gerekir. Eğer mobil bankacılık şifreniz varsa giriş yaptıktan sonra Hesaplarım – Hesap Bilgilerim seçeneği içerisinden IBAN ve hesap numarası bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Mobil bankacılık şifreniz yoksa müşteri hizmetlerini arayarak yeni bir şifre talep edebilir veya SMS gönderebilirsiniz.

İnternet bankacılığı ile hesap numarası öğrenmek için Yapı Kredi Bankası’nın internet sitesine giriş yaptıktan sonra internet şubesine giriş yapılmalıdır. İnternet bankacılığının kullanılabilmesi için şifre bilgisine ihtiyaç duyulur. Şifreniz yoksa müşteri hizmetlerini arayarak yeni bir şifre talep edebilirsiniz. Başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra Hesaplarım – Hesap Bilgilerim seçeneğinden hesap numarası ve IBAN bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi hesap no öğrenme için bir diğer yol da müşteri hizmetlerini aramaktır. 0850 222 0 444 numarasını arayarak sesli yanıt sisteminden veya müşteri temsilcisine bağlanarak hesap numaranızın banka sistemine kayıtlı cep telefonu numarasına kısa mesaj olarak gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemler haricinde Yapı Kredi şubelerini ziyaret ederek hesap bilgilerinizi ve tüm bilgilerinizi öğrenmeniz mümkündür.

IBAN ile Yapı Kredi Hesap No Öğrenme

IBAN ile Yapı Kredi hesap no bulma konusundan bahsetmeden önce, Yapı Kredi hesap numarası kaç haneli sorusunu cevaplamak istiyorum. Hesap numarası, 16 haneli bir numaradır ve ATM’lerde kullanılırken genellikle baş kısmına “000” yazılır.

IBAN numarası, hesap numarası gibi birçok bilgiyi içeren bir numaradır. Eğer IBAN numaranızı biliyorsanız hesap numaranızı başka bir yere bakmaya gerek kalmadan öğrenebilirsiniz.

26 haneden oluşan hesap numarası ülke kodu ile başlar ve kontrol basamakları, banka kodu, rezerv alanı ve hesap numarası olarak devam eder. IBAN numarasının en baş kısmında bulunan ‘TR’ ifadesi ülke kodudur. Ardından gelen 2 hane kontrol basamağı, 5 hane banka kodu, 1 hane rezerv alanı ve son 16 hane hesap numarasıdır. Bu şekilde IBAN numaranızın son 16 hanesini alarak hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın