yapı kredi hesap kapatma ücreti

Pek çok durumda, bir banka hesabı belirli bir amaç için açılır: araba satın almak için para biriktirmek, belirli bir finansal kuruma ipotek ödemesi yapmak, ev arkadaşlarıyla harcama yapmak, vb. Bir hesap açılış amacını yerine getiremediğinde, birçok müşteri gönül rahatlığı ile Yapı Kredi hesap kapatma kararı alacaktır. Diğer durumlarda da, hesap sahibi öldüğü ya da istihdam durumunda bir değişiklik olduğu için (artık maaş ödemesi almadığı için gibi) bir banka hesabı kapatılabilir. Banka hesaplarınızı kapatmak içinde önünüzde bir çok seçenek bulunmaktadır. Yapı Kredi hesabını kapatmak için kullanılan işlem yeterince basittir ve herhangi bir sorun yaratmaz. Ancak dahil olabilecek ve göz ardı edilmemesi gereken diğer sonuçları anlamak da önemlidir. Her ne kadar yukarıda bahsedildiği gibi, bu prosedür oldukça basit olsa da, önce bilmeniz gereken bir dizi adım vardır. Birçok kişi bir hesaptan tüm paranın çekilmesi ile hesabın fon yetersizliği nedeniyle otomatik olarak kapatılacağına inanmaktadır. Ancak bu doğru değil. Bir Yapı Kredi hesap kapatma işlemi için her banka tarafından kullanılan özel prosedürleri bilmek önemlidir.

Yapı Kredi Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi hesap kapatma için atılması gereken ilk adım, sadece bir hesap sahibinin mi yoksa birden fazla sahibin mi olduğunu tespit etmektir. Çünkü onay her zaman tüm hesap sahiplerinden alınmalıdır. Yapı Kredi, bir hesabı internet üzerinden veya başka bir uzak yolla (posta, telefon, faks vb.) kapatmak için online olarak hizmet sunmaktadır. Hesap sahipleri daha fazla bilgi almak için şubelerini ziyaret edebilirler.Tavsiye Edilen Makale: Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Şahsen geçerli bir kimlik belgesi ibraz etmek ve hesabın kapatılmasını onaylayan belgeyi imzalamak için size en yakın şubeye gidebilirsiniz. Bazı bankalarda hesap kapatma işlemi, hesabın başlangıçta açıldığı şubede yapılmalıdır. Ancak Yapı Kredi’de herhangi bir şubeden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz hesabınızı telefon bankacılığı aracılığıyla ya da internet bankacılığı üzerinden de pratik bir şekilde kapatabilirsiniz.

Hesap Sahibi Ölürse: 

Bir banka hesabının sahiplerinden birinin ölmüş olması durumunda, ölüm belgesini ve bankanın talep ettiği diğer resmi belgeleri sunarak ölen kişinin Yapı Kredi hesap kapatma işlemi tamamlanabilir. Bu prosedürü uygulayanların kişinin yasal mirasçıları olması gerekir. Elbette bu işlemler için yasal belgeler gerekmektedir.

Yapı Kredi Hesap Silme ve Ürün İadesi

Hesap kapatılmadan önce müşteri, tüm kredi kartlarını, banka kartlarını, çekleri, hesap cüzdanlarını ve hesapla ilişkili diğer ödeme yöntemlerini iade etmeli veya imha etmelidir. Bazı durumlarda, banka hesap sahiplerinin tüm bu materyalleri iade etmek için şubeyi ziyaret etmeleri istedir. Bu bir güvenlik önlemidir.

Yapı Kredi Esnek Hesap Kapatma

Banka hesabınızı kapatmadan önce gerekli belgeleri imzalamadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır:

  • Hesaptan otomatik ödeme talimatı ile hala bir fatura ödenmediğinden emin olun.
  • Hesabınıza ödeme yapan taraflara Yapı Kredi hesap kapatma işleminizi bildirin (işvereniniz veya herhangi bir nedenle periyodik ödeme yapanlar gibi).
  • Kapatmakta olduğunuz hesabın, aynı bankada veya başka bir finansal kurumda olsanız da, diğer finansal ürünlerin (vadeli mevduat, tasarruf hesapları vb.) kazandığı faizleri yatırmak için kullanılmadığından emin olun.
  • Hesap numaranızı ve / veya ilişkili kart numaranızı, daha önce kullanmış olabileceğiniz e-ticaret veya online ödeme sitelerinden silin. Bu, bir sonraki satın alımınızı yaparken veya abonelikleriniz yenilenirken, vb. sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olur.
  • Hesabınızdaki kayıtların yedek bir kopyasını alın. Yapı Kredi bankasında, bunu yapmanın en kolay yolu, hesap kayıtlarınızı bankanın web sitesindeki müşteri alanını kullanarak internetten indirmektir.
  • Son olarak, bir tür iddia ile ilgili olarak daha sonra ihtiyacınız olması durumunda, Yapı Kredi hesap kapatma işleminize dair kanıt gösteren bir belge istemenizi öneririz.

Tavsiye Edilen Makale: Yapı Kredi Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma

Yapı Kredi Bankası Hesap Silme Dilekçesi Örneği

Yapı Kredi bankasında bulunan ana hesabınızı kapatmak için şubelere başvurmalısınız. Ana hesap, asıl hesap olarak kabul edildiğinden bu hesabı kapattığınızda bankada başka alternatif hesabınız bulunmuyorsa, bu işlemler yalnızca şubelerden yapılmaktadır. Şubeden yapacağınız bu işlemler sırasında da banka bazı belgeler talep eder. Bu belgelerin başında ise hesap kapatma dilekçesi yer almaktadır.

yapı kredi hesap kapatma

Yapı Kredi Bankası Hesap Kapama Dilekçesi Örneği;

Yapı Kredi BANKASI A.Ş ………………. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

………. Bank ……….. Şubesinden açtırmış olduğum ………….. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …/……/…..

Adı – Soyadı

İmza

Yapı Kredi Hesap Kapatma Ücreti

Bazı bankalar hesabınızı kapatmak için ücret veya ceza alabilir. Yapı Kredi’de böyle bir sorunla karşılaşmanız ihtimal dahilinde değildir. Ancak, bu olasılığa ek olarak hesabınızı kapatırken aşağıdakileri de dikkate almalısınız:

  • Negatif bakiyeler: Kapatmak istediğiniz hesabın negatif bakiyesi varsa, Yapı Kredi hesap kapatma öncesinde bu tutarı karşılamak için depozito yatırmanız gerekir.
  • Hesap işletim ücretleri: Kapatmakta olduğunuz hesabın işletim ücreti varsa, ödenmesi gereken tutar hesabın kapanış tarihine göre belirlenecektir.
  • Promosyonlar: Şu anda kapatmak istediğiniz hesabınızda herhangi bir promosyondan yararlandıysanız veya hesabınızı açmak veya sürdürmek için başka bir avantaj elde ettiyseniz ve bu hesaplardan yararlanmak için hesabınızı korumak için gereken süre henüz geçmediyse, koşulları ihlal ettiğiniz için bir ceza ödemeniz gerekebilir. Bundan emin olmak için, belirli bir tanıtım için yayınlanan yasal şartlar ve koşullar hakkında şubelerden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
  • İpotek, kredi limiti ve diğer kredi türleri: Bankaya ödenmemiş kredi veya kredi kartı borcunuz varsa ve Yapı Kredi hesap kapatma isteğiniz, bu tür ürünler için ödeme yapmak için kullandığınız hesapla ilgili ise, önce bu ödemenin yapılıp yapılmayacağını öğrenmelisiniz. Yine de hesabı kapatmanız veya ödemelerinizi başka bir bankadaki bir hesaptan yapmanız ve ayrıca bunun için uygulanan herhangi bir ceza olup olmadığına bakmanız mümkün olabilir.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin