yanlış hesaba yatan para

Yanlış hesaba yatan para geri alma, yanlış hesaba yatan para nasıl geri alınır, yanlış hesaba yatırılan para nasıl geri alınır, yanlış hesaba para yatırma durumunda neler yapılır, hepsi yazımızın devamında yer alıyor. Günlük hayatın koşturmacası içinde yaptığımız işler birbirine girebiliyor, yapacağımız para transferlerini farklı hesaplara gönderebiliyoruz. Olması gerekenden farklı bir hesaba göndermiş olduğumuz paralara ne oluyor? Bu gibi işlemlerde izlemeniz gereken bazı adımlar mevcut. Peki yanlış bir hesaba para yatırırsak ne olur? Yanlış hesaba yatan para için izlememiz gereken yollar nelerdir? Hep beraber inceleyelim.

Tavsiye Makale: EFT İptali Nasıl Yapılır?

Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır?

Para transferi yaparken aslında daha dikkatli olmamız gerekiyor. Gönderdiğimiz kişinin hesap bilgilerini yanlış yazmak, IBAN numarasının bir karakterini farklı yazmak göndereceğimiz paranın farklı bir hesaba ulaşmasını sağlayabilir. Hatta bazen isim – soyisimlerde yapılan hatalar bile havale işlemi sırasında paranın farklı hesaba gitmesine sebep olabilir. İnternet Bankacılığı üzerinden gönderim yaparken tüm bilgileri iki sefer kontrol edip, son onay adımında tekrar hesap bilgilerinin üzerinden geçmek daha sonra uğraştırıcı adımlardan bizi kurtarabilir. Yanlış hesaba yatan para sorunlarının ortaya çıkma sebebi de genellikle bu gibi sebeplerdir.Eğer ATM’ler üzerinden işlem yapıyorsak yine burada bizden ekstra bir takım bilgiler isteyebilirler. TC Kimlik, cep telefonu numarası gibi bilgileri zaten yanlış girmeniz durumunda transfer işleminin gerçekleşmeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak yine burada talep edilen hesap numarası, şube kodu gibi bilgileri yanlış girmeniz paranın farklı hesaba gitmesine sebep olabilir. Bazı durumlarda ise bu gibi bir hesap numarası bulunmazsa, paranız askıda kalabilir. Bazı bankalarda ise paranız karşı tarafa ulaştırılmadığı için dakikalar içinde transfer ettiğiniz parayı hesabınıza geri yansıtır. Peki yanlış hesaba yatan para nasıl geri alınır, ne gibi işlemler gerekir?

Yanlış Hesaba Gönderilen Para Ne Olur?

yanlış hesaba yatan para

Bankalar, para transferi yapabilmemiz için bir çok araç sunmakta. ATM’ler, banka şubeleri ve müşteri hizmetleri üzerinden bile dakikalar içinde para transferi işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Ancak para transferi yaparken en sık hata yaptığımız yer İnternet Bankacılığı’dır. Bazı durumlarda İnternet Bankacılığı kullanırken bilgileri yanlış girebilir, karşı tarafın ilettiği hesap numarasını yazarken hataya düşebiliriz. Bunun önüne geçebilmek için ise karşı tarafın IBAN veya Hesap Numarası iletirken direkt internet bankacılığından kopyalamasını, görüntü halinde değil metin halinde tarafınıza iletmesini talep edebilirsiniz.

Eğer yanlış bir para transferi işlemi yaptığınızı düşünüyorsanız öncelikle hızlı bir şekilde bankanız müşteri hizmetlerini aramalı, yanlış para transferi hakkında bilgilendirmeli ve iptalini sağlamalısınız. Eğer parayı yanlış gönderdiğiniz kişi de sizinle aynı banka kullanıcısı ise banka kişiye rahatlıkla ulaşıp ödemeyi direkt olarak geri çekecektir. Ancak parayı gönderdiğiniz kişi farklı banka müşterisi ise izlemeniz gereken adımlar biraz daha farklılık göstererek uzayacaktır.

Aynı zamanda belirtmeliyiz ki, yanlış para transferi konusunda şüpheleniyorsanız hızlı bir şekilde kontrol ederek müşteri hizmetlerini aramalısınız. Eğer parayı gönderdiğiniz kişi, gönderdiğiniz para üzerinden bir harcama yaparsa banka bu harcamayı tarafınıza iade etmeyecektir. Hızlı davranarak bankayı hemen ararsanız, para transferi yaptığınız hesaba bloke koyulacak ve paranızı geri alana kadar herhangi bir harcama yapılmayacaktır.

Yanlış Hesaba EFT Yaptım, Nasıl Geri Alırım?

yanlış hesaba yatan para

EFT işlemlerinde farklı bankalar arası işlem yapıldığı için kesinlikle işlerin biraz daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle bankalar bu gibi işlemlerde pek fazla işlem yapamadığı için, iş tamamen size kalıyor diyebiliriz. Karşı taraf ile iletişime geçerek yaptığınız yanlış para transferi konusunda bilgilendirebilir, paranızı geri isteyebilirsiniz. Ancak bu konuda da tamamen karşı tarafın insiyatifinde olduğunu hatırlatmak zorundayız. Eğer karşı taraf parayı göndermek istemiyorsa da nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini yazımızın devam bölümünde paylaştık.

Yanlış Para Transferi Yaptım, Karşı Taraf Paramı Göndermiyor

Para transferini yanlış bir hesaba EFT olarak gönderdiniz, daha sonrasında bu kişi ile iletişime geçtiniz paranızı istediniz. Ancak kişi parayı göndermek istemiyorsa, bu konuda yapacak pek bir şey kalmadığını söyleyebiliriz. Çünkü para transferi sırasında bilgilerin doğruluğu defalarca onaya sunulduğundan, burada hata tamamen sizin omuzlarınıza yükleniyor. Karşı tarafın da iyi niyetine kaldığınız için, parayı göndermemesi durumunda yapabileceğiniz tek işlem dava açmak oluyor.

Karşı taraf, yapmış olduğunuz yanlış para transferini tarafınıza iade etmiyorsa hızlıca bir avukat tutarak sebepsiz zenginleşme davası açarak kendinizi savunabilir, tüm kanıtları mahkemeye sunarak haklı bulunabilirsiniz. Haklı bulunmanız durumunda da tüm avukatlık masrafları karşı taraftan tahsil edilerek, yanlış yaptığınız transfer tarafınıza iade edilir.

Tavsiye Makale: Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin