VakıfBank Kimin?

VakıfBank kimin sorusu, bankanın sahibinin kim olduğunu merak eden kişiler tarafından sık sık soruluyor. Hisse ve ortaklık yapısı, bankanın sahibi ve VakıfBank devletin mi gibi oldukça fazla soru soruluyor. Bildiğiniz üzere VakıfBank, 1954 yılında devlet tarafından kurulmuş bir bankadır. O günden beri kesintisiz olarak da hizmet vermeye devam ediyor. Vakıfbank, 1954 yılında kurulmuş bir banka olup uzun yıllardır dikkat çeken hizmet anlayışı ile faaliyet göstermektedir. Bankanın özel mi yoksa devlet bankası mı olduğu ise hep karıştırılan ve tartışılan bir konu olmuştur. Bu yazıda Vakıfbank özel mi sorularınıza cevap vermekle kalmayacak, aynı zamanda ortaklıklar hakkında da bilgi vereceğiz.

VakıfBank Kimin?

66 yıldır faaliyetlerini sürdüren VakıfBank, sermaye yapısı itibariyle devlet bankaları arasında yer almaktadır. Sunduğu hizmetler ve işleyiş özellikleri sayesinde de kamu bankaları arasında hemen öne çıkmaktadır. Vakıfbank ortaklık yapısı ile yönetilmektedir. Bankanın en büyük hissedarı T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’dür. Ayrıca %25 hisse de halka açık olarak işletilmektedir. VakıfBank’ın Türkiye’deki hizmet faaliyetleri ortaklık koşulu taşımaktadır.

VakıfBank Kime Ait?

Vakıfbank’ın en büyük hissedarı olan T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün hissesi %58’dir. Öte yandan Vakıfbank Vakfı %16; Mülhak Vakıflar %0,1; diğer gerçek ve tüzel kişiler ile Mazbut Vakıflar ise %0,05 hisseye sahiptir. Halka açık olarak işletilen hisseler toplam payın %25’ini oluşturmaktadır ve borsada işlem görmeye devam etmektedir.

  • T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü: %58
  • VakıfBank Vakfı: %16
  • Mülhak Vakıflar: %0,1
  • Diğer gerçek tüzel kişiler ve Mazbut Vakıflar: %0,05
  • Halka açık hisseler: %25

Vakıfbank Sahibi Kim?

Vakıfbank ortaklık yapısı ile yönetildiği için tek bir sahibi olduğu söylenemez. Hisse payları oranında birçok sahip bulunmaktadır. Bunlara %25 paya sahip halk da dahildir. Ancak bu kısımdan hisse almış olan kişiler takdir edeceğiniz üzere bankanın yönetiminde söz sahibi değildir. En çok karıştırılan bir diğer konu da Vakıfbank ile Vakıf Katılım Bankası’nın aynı banka olduğunun düşünülmesidir. Aslında bu doğru değildir.

Vakıf Katılım Bankası Kimin?

Vakıfbank ve Vakıf Katılım Bankası iki ayrı bankadır. Hem işleyişleri hem de sermayeleri birbirlerinden ayrıdır. Vakıfbank normal sermayeli bankacılık esaslarına dayanan bir anlayış ile hizmet sunmaktadır. Vakıf Katılım Bankası ise katılım bankacılığı esasları ile hizmetlerini sürdürmektedir. Ancak Vakıf Katılım Bankası da aynı şekilde bir kamu bankasıdır. Bankalar devlet bankası olduğu için sunulan hizmetlerdeki faiz oranları çok daha düşüktür. Hatta katılım bankasında faizsiz kredi sunulmaktadır.

Vakıf Katılım Bankası da ortaklık yapısı ile yönetilmektedir. Ortaklık yapısına bakıldığında bankanın ana ortaklarının 1. Mahmut Vakfı, 2. Bayezid Vakfı, 2. Mahmut Vakfı ve Murat Paşa Bin Abdusselam Vakfı olduğu görülmektedir.

Vakıf Katılım Bankası Toplam Sermayesi ise 955.000.000 TL’dir.

VakıfBank Devlet Bankası Mı, Özel Banka Mı?

En çok karıştırılan durumlardan birisi de VakıfBank’ın özel mi devlet mi olduğudur. Yukarıda paylaştığımız ortaklık yapısı ve kuruluş detaylarını incelediğimizde devlet bankası olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. VakıfBank devletin mi sorusunun cevabı ise evettir.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin