VakıfBank IBAN Sorgulama

Ülkemizde bulunan önemli bankaların arasında boy gösteren bankalardan birisi Vakıfbank’tır. Vakıfbank müşterileri, hesaplarına bağlı olan IBAN numaralarını öğrenme adına bankanın sunduğu internet adresini kullanabilirler. İnternet adresi dışında Vakıfbank Iban sorgulama yöntemleri nelerdir? Bankacılık alanında hizmet veren Vakıfbank uzun zamandır faaliyette olmasının da bir sonucu olarak oldukça fazla işlem konusunda yardımcı olur. Banka aracılığı ile yapılan işlemler arasında en sık yapılan ise bankadan IBAN numarası sorgulamak olmalıdır. Vakıfbank IBAN sorgulama konusunda birbirinden farklı yollar ile işlem yaparlar. Oldukça kısa süren işlemler sonucunda hemen bilgi almanız söz konusu olur. 

VakıfBank IBAN Sorgulama

Bankaların bütün müşterilerinde olan IBAN numarası, kişilerin hesaplarıyla birlikte ilişkilendirilmiş olan numaralardan oluşur. Bu numara ile birlikte banka müşterileri havale ya da EFT işlerini yerine getirmektedirler. IBAN numarasına yapılan işlem hesabınıza direk yansıtılır ve ATM’lerden de rahatlıkla paranızı çekebilirsiniz.IBAN numarası şöyle oluşmaktadır:

 • Hesap kodu 16 haneden oluşur.
 • Banka kodu 5 hanelidir.
 • Ülke kodu numarası bulunur.
 • Kontrol basamakları mevcuttur.
 • Rezerv alanında hane kodu bulunur.

Tavsiye Edilen Makale: IBAN Numarası Nerede Yazar?

Bu tüm kodlar bireylerin ülkesi içerisinde bir hesabı var anlamına gelerek, güvenli biçimde bankacılık hizmeti verme işinde yarayan numaralardır. VakıfBank para transferi yapmak istiyorsanız karşı tarafa bir IBAN göndermeniz gerekecek. Bizde sizlere VakıfBank iban sorgulama yöntemlerinden bahsedeceğiz.

VakıfBank IBAN Öğrenme

Bankacılık işlemlerinde son derece fazla şekilde kullanılan IBAN numarası konusunda sorgulama yapanlar ne işe yaradığını da bilmek isterler. EFT, bankacılık işlemlerinde en sık kullandığımız para transfer yöntemidir. EFT yapmak için de IBAN numarası gerekir.

IBAN numarası:

 • Bankacılık alanında yapılan tüm transferlerde,
 • Para yatırma ve çekme işlemlerinde
 • Hesabınızla alakalı tüm adımlarda
 • Yatırım işlemlerinde
 • Uluslararası bankacılık işlemlerinde kullanılır.

Bunlar ilk adımda akla gelen işlemlerdir. Bankanın bu alanda verdiği hizmetler daha da çeşitli olduğundan dolayı son derece önemli işlemlerde kullanıldığını söylemek mümkün olur. Bunun için sorgulanması ve bilgi olarak kayıt altına alınması gerekir.

VakıfBank IBAN No Sorgulama ve Öğrenme

VakıfBank oldukça fazla teknoloji alt yapısı olan bir banka olmasından dolayı birçok yoldan sorgulama işlemlerine imkan verir. Devlet bankası olması sebebiyle de bir çok müşteri tarafından daha çok tercih sebebi olmuştur.

Sorgulama yapmak için ise izlenecek yollar vardır:

 • İnternet bankacılığı kullanmak
 • Telefonda bilgi almak
 • Şubenize gitmek
 • Kurumsal müşteri temsilciniz ile görüşebilirsiniz.

Bu yollar aracılığı ile yapılacak olan işlemlerin tamamından sonra IBAN sorgulama ve bilgi alma durumunuz olur. Bunun için sorgulama işlemleri tamamlandığında hemen işlemlerinize hız verme şansınız oluşur.

IBAN numaralarını bilmek isteyen Vakıfbank müşterileri, bankanın sunduğu resmi internet sayfasından IBAN numaralarını kolayca öğrenebilirler. 

Karşınıza çıkacak olan sayfada sizden istenecek olan bazı bilgiler şunlardır;

Tüm bu bilgileri sunduktan sonra IBAN numaranıza sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca tüm Vakıfbank müşterileri, IBAN numaralarını öğrenmek adına Vakıfbank müşteri temsilcisine ulaşarak ya da müşteriler direkt olarak banka şubelerine giderek Vakıfbank Iban sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

VakıfBank Şubeden IBAN NO Sorgulama

Dilerseniz VakıfBank şubelerini ziyaret ederek hesabınız hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz. VakıfBank şubelerinden yapacağınız işlemlerde elinize döküman alabilir, hesap cüzdanı talep edebilirsiniz. Hesap cüzdanında IBAN, hesap numarası ve şube kodu gibi bilgilerin tamamı yer almaktadır.

Şube Kodu

Şube kodu IBAN numarası sorgulama işleminde istenen bir bilgidir ve bu kod hesap numarasında bulunan ilk 4 haneli koddan oluşur. Şube kodu havale işlemlerinde talep edilen bir yöntemdir.

Müşteri Numarası

Sorgulama işlemi esnasında kullanılan ve hesap numaralarında yazan şube kodundan sonra gelen 8 haneli olan koddan oluşur.

EK NO

Sorgulama işleminde istenen bir diğer önemli bilgidir. Bu bilgi müşterilerin hesap numarasında yazan son 4 hanede bulunan numaralardır. Ek numaralar 5001 ya da 5002 olarak verilmektedir.

İnternetten ve Telefon ile VakıfBank IBAN Öğrenme

VakıfBank IBAN Doğrulama

Dilerseniz internet bankacılığı üzerinden de hesap bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Mobil uygulama veya internet bankacılığına giriş yaparak Hesaplarım, Tüm hesaplarım adımlarını takip edebilir, iban numarasını öğrenmek istediğiniz hesabı seçerek diğer bilgiler menüsünden IBAN numarası öğrenip kopyalayabilirsiniz.

 • Mobil veya İnternet bankacılığına giriş yapılır,
 • Menüden hesaplarım adımına giriş yapılır,
 • IBAN öğrenmek istenilen hesap seçilir,
 • Diğer hesap ayrıntıları bölümünden IBAN no öğrenilir.

VakıfBank IBAN Doğrulama Nasıl Yapılır?

IBAN doğrulama işlemi Türkiye Bankalar Birliği IBAN Doğrulama Sistemi yardımı ile gerçekleştirilmektedir. 

IBAN numarasını doğrulamak isteyenler her müşteri için bu bilgiler sunulmaktadır;

 • Numaranın Geçerliliği
 • Hangi kişiye ait olduğu
 • Yurt dışı IBAN kodunun hangi kişiye ait olduğu
 • Numaranın hangi ülkeden olduğu

Sunulan bu bilgilerin hepsi gayet kolay bir şekilde öğrenilmektedir. Böylece tüm bu bilgiler hiçbir banka müşterisinin mağduriyet, problem ve çeşitli sorunlar yaşamamaları adına oldukça yardımcı olarak her zaman memnuniyet sağlanmaktadır.

IBAN İle Ne Tür Hizmetler Verilmektedir?

Tüm banka üyelerinde mevcut olan IBAN numarası, hesap işlemlerini hızlı olarak yapma ve tüm hesapları koruması amacıyla geliştirilmiş türden numaralardır. IBAN numaraları her ülkeye göre değişiklik gösteren kodlardan oluşur. 

IBAN numarası ile şu işlemler yapılır:

 • Bankalar arasında olan hesap işlemleri
 • Anında yapılan para transferleri
 • Hesap arası Havale ve EFT işlemleri

IBAN Numarası Neden Gereklidir?

Tüm banka müşterilerinin kendisine özgü olarak IBAN numaraları verilir. Müşterilerin bu numaraları bulunmadığı zaman sisteme giriş yaptıktan sonra hesap işlemleri yapamazlar. IBAN numaraları diğer kişilerin banka hesaplarına ve kolay şekilde işlemle para transferi yapabilmek adına da üretilmiştir. 

Para transferi işlemlinde çokça kolaylık sağlayan IBAN numaraları bilinmesi halinde hesap işlemleri oldukça kısa sürede gerçekleşecektir. Özellikle IBAN numaraları gerek görülmediği takdirde her yerde kullanılmamalıdır. Bireyler banka tarafından verilmiş olan IBAN numaralarının güvenliğini muhakkak sağlamalıdır.

IBAN Kaç Haneden Oluşmaktadır?

Banka müşterilerinin işlemleri hızlı ve güvenliklerini sağlamak adına oluşturulan IBAN numarası 26 haneden oluşuyor. Bireyler, hesaplarında bulunan herhangi bir veriye IBAN numarası olmadan ulaşamazlar. Böylece Vakıfbank müşterisi olan herkes IBAN numaralarını biran önce öğrenmeleri gerekmektedir.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin