VakıfBank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? (BES İptal)

VakıfBank BES iptali

VakıfBank bireysel emeklilik iptali, özellikle zorunlu olmaya başladığıktan sonra sıkça aranan sorular arasında yerini algı. İnternet üzerinden, şubelerden veya işyerlerinde çalışan kişilerin zorunlu tutulması sonucu dahil olunan Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES, iptal konusunda da bazı işlemler yapmanızı gerekitiriyor. VakıfBank BES iptal işlemi yapıldığı sırada en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de birikmiş paranın ne olacağı konusu. Eğer BES’e çok önceden giriş yapmış ve içerde birikmiş belli miktar paranız varsa, bu sistemde biriken paranın ne olacağını merak etmeniz gayet normal. Biz de bu yazımız ile VakıfBank BES biriken para nasıl geri alınır gibi sorulara da yanıt vermeye çalışacağız.

 Vakıfbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Vakıfbank Bireysel Emeklilik Sistemi, kısa adı ile BES, Vakıfbank’ın emeklilik döneminde yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla bugünden yatırım yapılmasını sağladığı bir sistemdir. Tasarrufların yatırıma dönüşmesini sağlayan bu sistem, aynı zamanda refah düzeyinin yükselmesine de önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren çalışanlar, işverenlerinin sisteme kayıt olması ile otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne kayıt olmaktadır. Otomatik kayıt olunan BES’te brüt maaşın %3’ü kadar katkı payı alınır. Bu yatırılan katkı payının %25’i tutarında ücret, her ay devlet tarafından verilir. Böylece yapılan birikimin büyümesi ve emeklilik döneminin daha rahat geçirilmesi planlanmıştır. Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Vakıfbank BES iptali telefon numarası ile çıkmak mümkündür.

İşverenin aracılığı ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılan kişilerin iptal işlemini gerçekleştirebilmesi için 2 ay beklemeleri gerekmektedir. 2 ay dolmadan Bireysel Emeklilik Sistemi kaydını iptal etmek isteyen kişilerden kesinti yapılmaktadır. Kesinti olmadan ve süre tamamlanmadan iptal işlemini gerçekleştirmek için işveren kuruma dilekçe yazılabilir.

Vakıfbank BES İptal Etme

Zorunlu BES olarak da bilinen Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmak, hesabı iptal etmek mümkündür. Bireysel Emeklilik iptali Vakıfbank tarafından düzenlenen farklı yollar ile yapılmaktadır. Vakıfbank BES iptal etme işlemi kısa mesaj atarak, telefon ile arayarak, internet üzerinden veya Whatsapp uygulaması ile yapılabilir. Bu yöntemlerin hepsi oldukça kolay adımlar içermektedir.

Şimdi sizler için teker teker tüm yöntemleri nasıl uygulayabileceğinizi anlatacağız. Yalnız bir kez daha hatırlatmakta fayda var. BES girişiniz 2 aydan daha kısa bir süre içinde yapılmışsa, içerde biriken paradan kesinti yapılacaktır. Onun için 2 ay beklemekte fayda var.

Vakıfbank BES İptali Telefon Numarası

Eğer kendi isteğinizle veya zorunlu olarak Vakıfbank Bireysel Emeklilik Sistemi’ne kayıt olduysanız sözleşmenizi iptal etmek için Vakıfbank Emeklilik Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz. 0850 222 96 57 veya 444 9 237 numaralı hatları arayarak BES iptalinizi gerçekleştirebilir, sistem ile alakalı farklı sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Telefon ile arayarak yapılan iptal işlemlerinde güvenlik sorularını doğru cevaplamak gerekmektedir.

VakıfBank SMS ile BES İptali Nasıl Yapılır?

Eğer BES iptali yapmak için Vakıfbank BES iptali telefon numarası ile işlem yapmak istemiyorsanız, kısa mesaj atarak iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kısa mesaj atmak için, BES sistemine kayıtlı olan (bankada kayıtlı) cep telefonu numaranızı kullanmalısınız.

  • Cep telefonunuzun mesaj kısmına girin
  • VEML yazıp boşluk bırakın
  • TC Kimlik Numarasını yazıp boşluk bırakın
  • CAYMA yazıp boşluk bırakın
  • Doğum tarihini yazın
  • 4933’e kısa mesaj olarak gönderin

Örnek SMS: VEML 00123456789 CAYMA 01.01.1981

VakıfBank İnternet Bankacılığı ile BES İptali

vakıfbank bireysel emeklilik iptali

Vakıfbank internet sitesi üzerinden BES iptali yapmak mümkündür. Bunun için Vakıfbank’ın internet sitesine giriş yapmak gerekir. Bireysel Emeklilik iptal etme Vakıfbank internet sitesine girdikten sonra ekranın sağ alt köşesinde bulunan Canlı Destek uygulaması yardımı ile gerçekleştirilebilir. 

Canlı Destek uygulaması, yapay zeka ile geliştirilen bir sistemdir. Konuşmaların içerisinde geçen kelimelerden yola çıkarak size yardımcı olmaya çalışır. Bu sebeple olabildiğinde az kelime kullanmalı, açık ve net ifadeler kullanmalısınız. Canlı Destek ile Vakıfbank BES iptal etme için görüşme başlattıktan sonra sizden istenen TC Kimlik Numarası gibi bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde girmeli, ardından ‘BES iptali’ yazmalısınız. Sonrasında yapay zekanın yönlendirmelerini uygulayarak görüşmeyi tamamlayabilirsiniz.

Whatsapp ile BES İptali Yapılır Mı?

Vakıfbank, teknolojiyi sistemlerinin her alanında kullanmak ve kullanıcılarının işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmesi için hem şubelerden hem internet üzerinden hem de çeşitli uygulamalardan hizmet vermektedir. Tüm bu yöntemlerden herhangi birini kullanmak istemiyorsanız veya kullanma imkanınız yoksa, Whatsapp uygulamasını kullanarak Bireysel Emeklilik Sistemi iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için 0549 802 47 75 numaralı Whatsapp hattına BES iptali için mesaj atmak yeterlidir.

Atılan mesajda Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkma talebi söylenmeli, müşteri temsilcisinin istediği bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde iletilmeli, yönlendirmeleri uygulanmalıdır.

VakıfBank Bireysel Emeklilik İptali İnternet Sitesi

Ayrıca Vakıfbank’ın Emeklilik ile ilgili hizmetleri için açmış olduğu www.vakifemekllik.com.tr adresi üzerinden de BES iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra ‘İletişim’ seçeneği içerisindeki ‘Çözüm Merkezi’ kısmına giriş yapılmalıdır. Açılan yeni sayfada ‘Değerli Müşterimiz Talebinizi Online İşlemler menüsünden Hızlı ve Güvenli Bir Şekilde Gerçekleştirmek İçin Tıklayınız’ kısmındaki ‘Tıklayınız’ yazısına tıklayarak açılan ekranda istenen bilgiler doğru şekilde doldurulmalıdır.

Sisteme giriş yapabilmek için gerekli olan güvenlik kodunu unuttuysanız, ekranda bulunan ‘güvenlik kodumu unuttum’ yazısına tıklanarak açılan seçeneklerden biri ile güvenlik kodu öğrenilmelidir. 

Bireysel Emeklilik iptal etme Vakıfbank Emeklilik sitesi üzerinden sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra gerçekleştirilebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın