Türk Telekom Kredi Notu Sorgulama (SMS)

Türk Telekom kredi notu sorgulama

Türk telekom kredi notu sorgulama. Bankalardan kredi kullanabilmek için, kredi notunuzun belirli bir seviyeye ulaşmış olması gerekiyor. Kredi notu, her banka için ortak bir başvuru değerlendirme kriterlerinden yalnızca bir tanesidir. Kredi notuna bakılarak kişinin ödeme alışkanlıkları analiz edilir ve sürekli olarak yapmış olduğu ödemeler sonucu bir kredi değerlendirmesi gerçekleştirilir. Kredi veya kredi kartlarının düzensiz olarak ödenmesi, doğrudan kredi notuna etki ederek kredi notunun düşmesine sebep olan en büyük etkilerden birisidir. Üst üste, uzun süre kredi veya kart ödemesinde yapılan düzensiz ödemler, kredi notunun dip seviyelere kadar inmesine sebep olabilir. Bu sebeple de bankalar kredi verme konusunda oldukça çekimser davranabilir. Eğer kredi kullanmak istiyorsanız, kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunu sorgulamak sizler için daha mantıklı olarak kabul edilebilir. Kredi notunuzu bilerek başvuru yapmak, doğru kredi başvurusunun temellerini oluşturmuş olur. Bu sayede kredi notunuza uygun bir banka tercih edebilir, kredi notunuz düşükse ilave bir başvuru yapıp notunuzun düşmesine engel olabilirsiniz. Teknolojinin de yardımlarını alarak, dakikalar içinde kredi notu sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan birisi de Türk Telekom kredi notu sorgulama servisi olarak karşımıza çıkıyor. Türk telekom findeks kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

Türk Telekom Findeks Kredi Notu Sorgulama Servisi

Findeks ile artık bankaya gitmeye gerek kalmadan sadece cep telefonunuzdan yapacağınız tek tuşlama ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Uğraşsız hizmet mi istiyorsunuz? Bankaya gidecek vaktiniz mi yok? Türk Telekom tarafınıza Findeks ile bu hizmeti oturduğunuz yerden sunuyor. Findeks Kredi Notu sorgulama servisi SMS ile kolaylıkla bilgi alabileceğiniz bir servistir. Findeks Kredi Notu farklı değerlere sahiptir. Bu değerler 1 ile 1900 arasındadır.Değerleri açmak gerekirse, 1 en riskli puanı göstermekte iken 1900 en az riskli puan olarak bilinmelidir. Bankacılık, kredi başvurusu, ev-araç satın alma veya kiralama gibi işlemlerde çok önemli bir finansal performans göstergesidir. Kısaca özetlemek gerekirse; Bireysel nitelikli ve bankalardan kullanılan tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verileri üzerinden oluşur. Findeks Kredi Notu, Bireylerin ödeme performanslarını gösteren bir referanstır.

Türk Telekom Kredi Notu Sorgulama

Öncelikle servisi kullanabilmeniz için gerekli şartları öğrenmekle başlayabilirsiniz. Peki Findeks Kredi Notu Sorgulama servisinden kimler ne şekilde yararlanabilir? Kredi notu sorgulama servisleri, 18 yaşını doldurmuş tüm vatandaşlar tarafından kullanılabilir. Elbette yaşınızı doldurmuş olmanız, kredi notunuzun oluşmuş olacağı anlamını taşımıyor. Keza bankalar ile herhangi bir çalışmanız yoksa, kredi notunuz oluşmamış olabilir. Kredi notunuz 0 olarak görünüyorsa endişelenmenize gerek yok, kredi notu 0 olanlara kredi veren bankalar isimli makalemizden yardım alarak kredi kullanabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Makale: Kredi Notu 0 Olanlara Kredi

Eğer kredi kullanmakta zorluk yaşıyorsanız, kredi notunuzun artması için bazı taktikleri de uygulayabilirsiniz. Bankalardan düşük limitli kredi kartı talep edebilir, bu limitin tamamını kullanarak düzenli ödemeler yapabilirsiniz. Limitin tamamını kullanmak ve günü geldiğinde de ödemeyi anında yapmak kredi notunuzu hızlı bir şekilde arttıracaktır. Kredi notu sorgulaması nasıl yapılır?

Türk Telekom Kredi Notu Sorgulama Servisi Nasıl Kullanılır?

Türk Telekom Findeks Kredi Notu Sorgulama

Sadece mobil cihazınızı elinize alıp, TC kimlik numaranızı ve doğum tarihi bilgilerinizi aralarında boşluk bırakarak 1122’ye göndermeniz yeterlidir. (Örneğin: 98765432111 1970) SMS gönderdikten saniyeler sonra Findeks kredi notu bilgileriniz SMS olarak tarafınıza iletilecektir. Bu basit bir yöntem olduğu için SMS içinde yer alan bilgiler sadece notunuzu yansıtacak, risk bilgisi talep etmek istiyorsanız da findeks.com internet sitesini kullanmanız gerekecektir. Adım adım uygulanacak yöntemler;

  • Cep telefonunuzdan SMS (Mesajlaşma) alanına giriş yapın,
  • Alıcı bölümüne 1122,
  • Mesaj bölümümüne TC Kimlik boşluk Doğum tarihi girin (12312312312 1990)
  • Gönder butonuna bastıktan sonra bilgiler SMS olarak gelecektir.

Tavsiye Edilen Makale: e-Devlet Kredi Notu Sorgulama

Servisten yararlanmak için attığınız SMS bedeli sadece vergiler dahil (KDV ve ÖİV) 12,5 TL’dir. Faturalı hat kullanıyorsanız bu bedel faturalama tarihinde faturanıza yansıyacak olup, ön ödemeli hatlarda ise hattınızda TL bulunması durumunda anında çekilecektir.

Türk Telekom Findeks Notu Sorgulama Şartları

İşe başlamadan önce banka ile münasebetinizin ne derece olduğunu bilmek gerekir. Hiç kredi almamış veya kredi kartı kullanmamış bireylerin kredi notu sıfır olacaktır. Bunun dışında son 5 yıl içinde bireysel kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı kullanmış tüm Türk Telekom mobil aboneleri servisten yararlanabilir. Müşteriye kredi notu sorgulanırken hesaplanamayan özel durumlar bildirilir. Eğer banka içinde kara listedeyseniz durumunuzu sorgulayabilmeniz 5 yıl sürecektir. Çünkü Findeks sorgulama işlemin de müşterilerin son 5 yıllık banka geçmiş dönemine bakılır.

Bireyler başkalarının kredi notlarını sorgulayamaz. Türk Telekom kullanıcı hatları üzerinden yakınlık dereceniz ne olursa olsun (anne, baba, kardeş, çocuk) sorgulama yapmanız mümkün olmayacaktır. Kendi cep telefonunuzdan sadece kendi kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Tek SMS ile Findeks Kredi Notu cebinizde!

Kredi Notu Nedir?

Bankacılık faaliyetlerinde finansal geçmişin değerlendirildiği ve risk analizinin yapıldığı, güncel dönemdeki banka artı ve eksileri kullanılarak yapılan puanlama sistemine kredi notu adı verilmektedir. Kredi notu son 5 yılda tüm bankacılık işlemleri değerlendirilerek hesaplanmaktadır. Kredi notunu belirlemek için bazı kriterler göz önünde bulundurulur. Bu kriterler, kullanıcı deneyimi ile eş değer kabul edilebilir. Olumlu ve olumsuz tüm işlemler bu sistem altında toplanır. Kredi notunun ortaya çıkarılmasında;

  • Geçmişe dönük düzenli kredi ve kredi kartı ödemeleri yüzde 30 oranında,
  • Bankalarda bulunan vadeli ve vadesiz hesaplar ile ödenmemiş kredi borçları yüzde 25 oranında,
  • Yeni açılan krediler yüzde 20 oranında,
  • Daha önce çekilmiş olan kredilerin toplamı yüzde 15 oranında

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın