Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır? (GÜNCEL!)

Torun Bakma Maaşı

Torun bakma maaşı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan önemli bir projedir. Bu projeye göre; doğum yapan, çalışan annelerin tekrardan çalışabilmeleri için çocuklara ananelerin ya da babaannelerin yani aile büyüklerinin bakması için verilecek olan yardımı kapsamaktadır. Bu öneri her ne kadar Türk iş adamları tarafından sunulsa da Bakanlık tarafından oldukça beğenilmiş ve proje haline getirilmiştir. Her ne kadar tüm çalışmalar bitmese de şimdiden projenin taslakları neredeyse tamamlanmıştır. Ancak halen daha bilinmeyenleri olan bu proje hakkında çeşitli bilgi kirliliği de oluşmuştur. Bu bilgi kirliliğinin önüne geçebilmek için rehber makalemizi okuyabilirsiniz. Torun bakma maaşı nasıl alınır?

Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır, Nedir?

Öncelikle torun bakma maaşı, bakanlık tarafından 2017 yılında çıkarılmış bir projedir. Çalışan annelerin doğum yaptıktan sonra hali hazırda devam eden iş hayatından kopmaması ve işlerine kaldıkları yerden devam edebilmesi için geliştirilmiştir. Bu maaşlar 2017 yılında başvuru yapan kişilere ödenmiş ve proje yerine getirilmiştir. Peki bu proje aynı şekilde 2019 yılında da devam edecek mi, başvurular devlet tarafından kabul edilecek mi?Şimdi ise daha öncesinde ödeme alan büyükanneler bu ödemelerin 2019 yılında da devam edip etmeyeceğini merak ediyorlar. Ancak bu uygulamanın devam edip etmeyeceği hakkında devlet tarafından açıklamalar beklenmektedir. Yine de şartları sağlayıp yerine getirerek başvuru yapabilirsiniz.

Torun Bakım Parası Ücretleri Ne Kadardır?

Torun bakım parası verilecek olan aileler, Bakanlık tarafından belirlenecektir. Buna göre proje kapsamında yaklaşık ilk 1000 aileye, torun bakım parası desteği olarak verilmesi kararlaştırılmıştır. Sonrasında elde edilecek olan verilerin sonuçlarına göre tüm ülke kapsamında yaygınlaştırılıp yaygınlaştırılmayacağı belli olacaktır. Uygulamada ulaşılmak istenen amaç; maddi geliri düşük olan ailelerin, aile ekonomilerine bir nebze de olsa katkıda bulunmaktır. Ayrıca doğum sebebi ile çalışma hayatından ayrı kalan kadınların, çalışma hayatlarına tekrar geri döndürülmesi amaçlanmıştır. Bakanlığın belirlediği rakamlara göre torun bakım maaşı 425 TL olarak hesaplanmıştır. Proje kapsamına göre aileler bu maaşı 12 ay boyunca alabileceklerdir.

Torun Bakma Maaşı Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Torun Bakma Maaşı

Bebek bakım parası alma şartları, henüz proje aşamasında olduğu için başvuruda bulunan tüm ailelere verilmeyecektir. Bu destek parasını alabilmek için yerine getirilmesi gereken önemli şartlar bulunmaktadır. Ancak sağlanması gereken en önemli şart bakılacak olan çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması gerektiğidir. Buna göre sağlanması gereken diğer şartlar şunlardır;

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. Belirli bir ikametgâh adresine sahip olmak,
 3. Çocuk ve ailenin aynı evde, çocuğa bakacak olan kişinin ise aynı şehirde yaşıyor olması,
 4. Doğum yapan annenin 18 yaşını geçkin olması,
 5. Annenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 gün prim ödemiş olması ve devlet kurumları hariç özel bir kurumda çalışıyor olması ve bebek bakım desteği süresince işten ayrılmayacak olması,
 6. Annenin 8 haftalık doğum sonrası izin hali süresini geçirmiş olması ve desteğe başvuru esnasında çalışıyor olması,
 7. Ailenin sahip olduğu gelirin, Bakanlık tarafından belirlenecek olan üst sınırı aşmayacak olması,
 8. Annenin işvereni ile akrabalık derecesinin bulunmaması,
 9. Bakanlıktan alınan bu proje desteği esnasında ailede çocuğa bakan herhangi bir bakıcının çalışmıyor olması,
 10. Çocuğa bakacak olan büyükannenin herhangi bir fiziksel sorununun ya da sağlık durumunun bulunmaması,
 11. Çocuğa bakacak büyükannenin ruhsal ve fiziksel olarak yeterli olması,
 12. Çocuğa bakacak büyükannenin 65 yaşından küçük olması, (Eğer 65 yaşından büyükse de sağlık raporu alınarak bu durum aşılabilir)
 13. Anne ve babanın aylık gelirlerinin maksimum 3 asgari ücret olması ve bunu geçmemesi,
 14. Annenin geriye dönük 1 yıllık sigortasının ödenmiş ve aktif olması,
 15. Çocuğa bakan bir bakıcının olmaması, çocuğa bakan maaşlı birinin olmaması,
 16. Çocuğa bakacak olan büyükannenin çocuk ile aynı ilde ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Yukarıda sayılan tüm şartların yerine getiriliyor olması halinde gerekli evraklar ile Bakanlığa başvuruda bulunulabilmektedir.

Torun Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Torun bakım parası başvuru formu, öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ait www.csgb.gov.tr internet adresi üzerinden doldurulur. Ancak herhangi bir sebepten dolayı torun başvuru parasına başvuramayan kişiler illerde bulunan Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü (SGK) aracılıkları ile başvuruda bulunabilirler.

Torun Bakım Parası İçin Seçilen Pilot İller Hangileridir?

Bebek bakma maaşı parası alabilmek için öncelikle pilot illerde yaşıyor olmanız gerektiğini söylemiştik. Proje henüz yeni olduğu için sadece seçilen illerde bulunan kişiler torun bakma maaşından faydalanabilecek. Bebek bakım destek projesi kapsamında seçilen pilot iller, sırası ile şunlardır;

 • İzmir
 • Bursa
 • Ankara
 • İstanbul
 • Konya
 • Tekirdağ
 • Sakarya
 • Gaziantep
 • Antalya
 • Kayseri’dir.

Eğer bu illerden birinde oturuyorsanız ve maddi olarak bebek bakım parasına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bakanlık üzerinde bulunan formu doldurarak siz de torun bakım parası için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurusu kabul edilen aileler, verilen destek ücretlerini PTT şubelerinden ya da PTT matiklerden her ay çekebileceklerdir. Başvuru sonuçları kişilerin cep telefonlarına ücretsiz SMS şeklinde gönderilecek ve başvuru sonuçları kişilere bu şekilde bildirilecektir. Torun Bakma Maaşı hakkında verilecek bilgiler genel olarak bunlardır. 

Torun Bakım Parası Sürekli Olarak Ödenecek Mi?

Torun Bakma Maaşı

Bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama gelmemiş olsa bile, bazı yetkililer ve iş adamları bu projenin ciddi bir maliyeti olduğunu ve sürekli olarak dile getirilemeyeceğini söylüyor. 2017 yıllarında nasıl çıktıysa yine devam eden yıllarda devletin yapmış olduğu açıklamaları takip ederek proje hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu projenin neden faaliyete geçtiğini ise bazı maddeler halinde sıralayalım;

 • Kadınların iş hayatlarındaki istihdamını desteklemek ve güvence altına almak.
 • Aile içi iletişimi kuvvetlendirmek.
 • Geçmiş günlerdeki geleneksel aile görüşünü desteklemek.
 • Kadınlarımıza çocuklarının güvenli bir elde olduğunu hissettirerek iş hayatlarında daha başarılı ve verimli olmalarını sağlamak.
 • Kadınların çocukları doğduktan sonra devam eden iş hayatının aksamasını önlemek.

bu gibi etkilerin genel olarak bu projenin meydana çıkması için etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple devamlı olmasa bile belirli süreler dahilinde tekrardan gündeme gelerek bu projenin kapsama alınacağını söyleyebiliriz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Cevap

 1. Tarıks avatarı
  Tarıks

  ne zaman aktif olur?

Yorum yapın