tefeci arıyorum

Tefeci arıyorum, tefeci telefon numaraları. Günlük hayatta karşımıza çıkabilecek bazı zorluklarda, acil nakit ihtiyacı içine girebiliyoruz. Nakit bulma konusunda bir çok seçenek olduğu gibi, bu gibi işlerin başında bankalar geliyor. Bankalar, BDDK onaylı finans şirketleri olduğundan, en mantıklı ve en güvenilir para bulma yöntemi olarak gösterilmektedir. Bankalar dışında bazı finans kuruluşları da, nakit para imkanı sağlamasalar da, taşıt kredisi gibi bazı ürünleri de beraberinde getirebiliyor. Örnek vermek gerekirse, bankalardan kredi çekemiyorsanız ilgili araba markalarının finans şirketlerinden kredi başvurusu yapabilir ve kredi kullanarak araba alabilirsiniz. Bunun dışında nakit para istiyorsanız, tefeci arıyorum diyorsanız bu yöntemin tamamen yasa dışı olduğunu bildirmeliyiz! Yasa dışı yöntemler ile para bulma arayışına girerseniz, bu asla doğru bir yöntem olmayacaktır!

Tefeci Arıyorum, Tefeci Telefon Numaraları

Genellikle bankalardan kredi alamayan kişiler, borç batağında olan kişiler son çare olarak tefeci aramaktadırlar. Ancak hepimizin etrafında tefeci bataklığına düşmüş ve sonu kötü olan kişiler mutlaka vardır. Zor durumda olmak, acil para ihtiyacında olmak sizleri tefecilere, hatta yasa dışı para bulma yöntemlerine itebilir. Ancak bu durumun kesinlikle çok zararlı olduğunu, başınıza bela alabileceğinizi belirtmemiz gerekiyor.Tefeci arıyorum. Borç para lazım diyorsanız kesinlikle tefecilerden uzak durmalısınız. Elini veren kolunu kaptırır atasözü tam da tefeciler için söylenmiş bir sözdür. Tefeciler nedeniyle ne aileler yok oldu, ne canlar heba oldu. Kesin olarak tefeci arıyorum tefeci telefon numaraları gibi düşünceleri aklınızdan geçirmeyin. Eğer bu yazıları okuduysanız siz de tefeci arıyorsunuz demektir. Bu yazımızı okuyun ve tefeci aramaktan vazgeçin.

Tefeci Telefon Numaraları, Tefeci Arıyorum

Acil para lazımsa alternatif para kaynaklarına yönelmelisiniz. Öncelikle kredi çekmeyi deneyebilirsiniz. Kredi çekemiyorsanız kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarını deneyebilirsiniz. Eğer yine çekemiyorsanız başka alternatifler deneyebilirsiniz. Ama önce kendinize panik yapmadan “ben bu duruma neden geldim ve ben bu durumdan nasıl kurtulurum?” sorularını sormanızda sizin açınızdan fayda vardır. Anlık çözümlerle para bulabilirsiniz. Ama sonrasında yine sıkışabileceğinizi unutmayınız. Tefeci arıyorum demektense, daha çok yasal yöntemlere başvurmalısınız!

tefeci arıyorum

Senetle satış yapan mağazalardan elektronik alet, motosiklet gibi araçlar alıp satarak paraya çevirebilirsiniz. Hakkınızda açılmış bir icra davası yoksa ve düzenli bir işiniz varsa kolaylıkla alabilirsiniz. Bu gibi mağazalar genellikle senet yaparken e devlet üzerinden sigortalılık durumunu kontrol edip, icralık durumlarınıza bakarlar.

Faturalı cep telefonu hattı sahibiyseniz ve faturalarınıza düzenli ödeme yapıyorsanız akıllı telefon veya tablet alabilirsiniz. Aldığınız cihazı satıp paraya çevirebilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Makale: Faturalı Hatta Kredi

Sonrasında unutmayınız ki aldığınız bu malzemelerin parasını ödeyeceksiniz. Diyelim ki acil ihtiyaçlarınızı giderdiniz. Sonra kendinize mutlaka bir ek gelir kaynağı yaratmalısınız. İnternet üzerinden çeşitli ek gelir imkânları bulunmaktadır. Sabırla bu işleri takip ederek ve zaman ayırarak borcunuzun bitmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Senetle Borç Veren İkrazat Firmaları

Aynı zamanda tamamen yasal yöntem olan ikrazatçılar, BDDK onaylı kişisel finans kuruluşlarıdır. Ancak ekonominin son dönemlerde zorda olduğu göz önünde bulundurulduğunda, piyasada çok fazla ikrazatçı kalmamıştır. Yine de bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Tefecilik Nedir, Tefeci Kimlere Denir?

Tefecilik, kişilere yasal faizlerin üzerinde borç para verme, senet veya çek kırdırma ve pos cihazından kredi kartı geçme yoluyla işlenen bir suçtur. Tefecilik işi genellikle tefeci çeteler tarafından mafya gibi yapılmaktadır.

Tefeci kime denir diyorsanız, Zor durumda kalanlara, yasal faizlerin üstünde, yasal olmayan yollarla kişilerin hak ve özgürlüklerini elinden alan, para ile parasını satan kişilere denir. Tefecilerin kendi kanunları vardır. Bu kanunlar da kanunsuzlukla işlemektedir.

Tefecilik Suç Mudur Yoksa Yasal Mıdır?

tefecilik suç mudur

Ülkemizde borç para verme işi yasal yollarla banka ve kredi kuruluşları yapmaya yetkilidir. Bankalar dışında bazı finans kuruluşları, bazı ikrazatçılar ve faktoring şirketleri dışındaki herkes bu işi yasa dışı yapıyor demektir. Bu firmalara BDDK sitesinden ulaşabilirsiniz. Bunun dışında size tefeciliğin yasal olduğunu söyleyenleri ve kendilerini yasal tefeci olarak tanıtanları lütfen gerekli kurumlara şikayet ediniz.

Tefeciler usulsüz yollarla borç verirken, bankalar veya kredi kuruluşları yasaların dışına çıkamamaktadır. Bankalardan aldığınız paralar sigortalanırken, tefecilerden aldığınız paraların hiçbir güvencesi yoktur. Aynı zamanda faiz karşılığında para alışverişi, tamamen yasa dışı bir işlem olarak kabul edilmektedir.

Tefecilik suçu, Türk Ceza Kanununun ekonomi, sanayi ve ticaretle alakalı suçlar bölümünde düzenlenmiştir. Bu nedenle hem finansman ihtiyacı olan vatandaşı, hem de mali olarak zor günler geçiren bireyleri korumaktadır. Tefecilik suçu üç şekilde tanımlanmıştır.

Doğrudan borç para vererek tefecilik suçu; kazanç maksatlı bir kişiye ileriki zamanlarda ödenmek üzere faizli para vererek işlenir.

Senet ya da çek kırdırma yoluyla tefecilik suçu; zamanı gelmeyen çek veya senedi kazanç sağlamak için komisyon alarak bozdurmaktır.

Pos cihazı tefecilik suçu ise, kredi kartından komisyon dâhilinde para çekme yoluyla işlenmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Türk Ceza Kanununun 241. Maddesi hükümlerince para kazanmak adına borç para veren kişiler için 2-5 yıl arası hapis cezası ve beş bin güne kadar adli para cezası uygulanır. Yani hem hapis hem de para cezası uygulanmaktadır.

Tefecilik suçunu ispat edebilmek için tefeci ve mağdur arasında normal hayatta da ilişki olup olmamasına bakılır. Tefeciye ait işyerinde veya evinde başka şahıslar tarafından imzalanmış senetler bulunuyorsa bunların neden bulunduğu araştırılır. Tefecinin vergi kayıtları incelenir.

Tefecilik suçu, şikâyete dayalı suçlar arasında değildir. Kamu davası olarak savcılık tarafından yürütülür. Şikâyetten vazgeçmek davayı düşürmez. Tefecilik suçu uzlaşma kapsamında da değildir. Tefecilik suçunda, dava zamanaşımı suçun işlendiği zamandan itibaren sekiz yıldır. Tefecilik suçunda yargılamayı asliye ceza mahkemesi yapmaktadır.

Tefecilik Suç Mudur?
Türkiye Cumhuriyeti Türk Ceza Kanununun 241. Maddesi hükümlerince para kazanmak adına borç para veren kişiler için 2-5 yıl arası hapis cezası ve beş bin güne kadar adli para cezası uygulanır. Yani hem hapis hem de para cezası uygulanmaktadır.

Sanal Tefecilik Nedir?

Sanal tefecilik, internet ve sosyal medya üzerinden tefeci olduğunu yayarak aşırı yüksek faizlerle borç para veren, evlerinizi, arabalarınız ipotek eden kişilerin oluşturmuş olduğu yasal olmayan bir sistemdir.

Tefeci Olmak İçin Ne Gereklidir?

Tefeci olmak için öncelikle vicdanınızın olmaması gereklidir. Halden anlamayan, insanların kötü günlerini fırsat bilmeyi marifet gibi gören zorba insan sınıfında olmak tefeci olmak için yeterlidir.

Tefeciden Borç Para Alıp Araba Alınır Mı?

Tefeciden borç alıp araba almak mantıksız bir davranış olacaktır. Araba almak istiyorsanız bu işi yasal yollarla yapan bankalar ve kredi finans kuruluşlarını tercih etmelisiniz. Unutmayın ki tefeciler faizi kendisi belirler ve yasal faizlerin çok çok üzerinde faiz belirlemektedirler. Tefeciye ödeyeceğiniz paraların gitmesi bir yana aldığınız araç da elinizden gidebilir. Kredi çekemiyorsanız az miktar peşinatla yine yasal faizler çerçevesinde senetle araba satan kuruluşlar mevcuttur. Buraları deneyebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Makale: Koçfinans Taşıt Kredisi

Tefeciler Hayatımızı Tehdit Edebilir Mi?

Hemen hemen her gün tefeci tehdidi nedeniyle ya kendini ya eşini, çoluğunu çocuğunu öldüren insan haberleri duymaktayız. Tefeci insanlar, yasa tanımadıkları için kendi yasalarını uygulamaktadırlar. Geç ödediğinizde borcunuzu iki katına çıkarabilir, eşiniz dostunuza zarar vermekle sizi tehdit edebilir. Evinizi arabanızı almakla tehdit edebilirler. Bu konuda sınır tanımamaktadırlar. Birkaç örnek verecek olursak; Diyarbakır ilinde otuz üç kişilik aile tefeciler yüzünden yerinden yurdundan olmuştur. Ama kaçtıkları yerde tefeciler onları yine bularak tehdit etmeyi başarmışlardır. Başka bir haberde, Ankara’da iş adamlarının başına silah dayayıp tehdit eden tefeciler boş senet imzalatmışlardır. Ardından yapılan operasyonla tefeci çetesi yakalanmıştı. Gördüğünüz gibi tefeciler uzak durulması gereken kanunsuz insanlardır.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin