teb eft iptali nasıl yapılır

TEB EFT iptali nasıl yapılır? TEB Bankası EFT iptal etme işlemleri hakkında bilgiler. Bankalar arasında en sık kullanılan işlemlerden birisi şüphesiz EFT işlemidir. EFT, bir bankanın hesabından, farklı bir bankanın hesabına yapılan para transferlerine verilen addır. Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT, kimi bankada ücretli olsa da, bazı bankalarda dijital bankacılık adı altında ücretsiz olarak sunulmaktadır. Para transferlerinde genellikle karşımıza çıkan sorunlardan birisi yanlış para transferi veya yanlış kişiye gönderilen paralar olarak kabul edilebilir. EFT işlemi sırasında bankalar çeşitli bilgiler talep etmektedir. IBAN numarası ve kişinin Ad Soyad bilgileri ile yapılan bu işlemlerde, bilgilerin yanlış yazılması durumunda para yanlış kişiye ulaşabilir. Aslında yanlış kişiye ulaşması konusunda çok büyük tesadüflere ihtiyaç olsa da, yapmış olduğunuz EFT’yi herhangi bir sebeple iptal etmek isteyebilirsiniz. Bunun için ise elinizi çabuk tutmalısınız. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde TEB EFT iptali hakkında bilgiler verecek, TEB bankasında EFT iptal etme işleminin hangi kanallar ile yapılacağını aktaracağız.

EFT KanalıEFT Ücreti
CEPTETEB Mobil Şubeden EFT5.40 TL
CEPTETEB Mobil Şubeden GEÇ EFT7.5 TL
CEPTETEB İnternet Şubesinden EFT5.40 TL
CEPTETEB İnternet Şubesinden GEÇ EFT7.5 TL
CEPTETEB Şubeden EFT54 TL
CEPTETEB Kasadan EFT54 TL
CEPTETEB İsme Hesaptan EFT54 TL

TEB EFT iptali Nasıl Yapılır?

Türkiye Ekonomi Bankası’ndan başka bir bankaya gönderilen para transferi işlemine EFT adı verilir. Bazı durumlarda bu işlemin iptal edilmesi istenir. Bunun için çalınacak ilk kapı EFT işleminin yapıldığı banka olan Türkiye Ekonomi Bankasıdır. EFT işlemi şubeden yapılabildiği gibi; internet bankacılığından, telefon bankacılığından veya mobil bankacılıktan da yapılmış olabilir. Bu durumda EFT işleminin yapıldığı kanala göre iptal işleminin şekli değişiklik gösterir. Ancak hepsinde iptal birimleri aynıdır.TEB bankasında yaptığınız işlemler için gereken ücretler ve EFT detaylarını yazımızın ilk bölümlerinde vermeye çalıştık. Eğer bir kişiye gönderdiğiniz parayı geri almak veya yaptığınız EFt işlemini iptal etmek istiyorsanız, öncelikle alttaki adımlardan birini tercih etmelisiniz. Dilerseniz şubelerden, dilerseniz İnternet bankacılığı, isterseniz de telefon bankacılığı ile bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu kanallar aracılığı ile EFT iptal işleminin nasıl yapılacağını yazımızda bulabilirsiniz.

TEB EFT iptali Şubeden Nasıl Yapılır?

Sehven hatalı yapıldığı düşünülen EFT işleminin iptali için herhangi bir TEB şubesine gidilebilir. Şubeye gittikten sonra şubedeki banka yetkilisi ilgili EFT iptali ile ilgili olarak yazılı belge almak ile yükümlüdür. İptal isteğinizin yazılı hale getirilmesinden sonra, çok kısa bir süre içinde EFT iptal işlemi gerçekleşir ve tutar hesaba iade edilir. Şubeye gidilememesi durumunda ise EFT iptaline ilişkin yazılı başvuru belgesi mail veya faks yolu ile de iletilebilir.

TEB Müşteri Hizmetleri ile EFT İptali

TEB bankası EFT iptal etme

Herhangi bir nedenle yanlış yapıldığı düşünülen EFT işleminin iptali için başvurulacak diğer yöntem ise banka müşteri hizmetlerini aramaktır. Özellikle banka kayıtlarında bulunan cep telefonu numarası ile arama yapıldığı takdirde, bilgi teyidi daha kolay olacağından iptal işlemi kısa sürer. Ancak yüksek tutarlı EFT işlemlerinin iptali için yine bankaya gitmek gerekebilir. Bu işlemler için banka başka belgeler isteme hakkını saklı tutar. Müşteri hizmetlerine ulaşılabilecek telefon numaraları 444 0 666 ve 0850 200 0 666 şeklindedir.

TEB İnternet Bankacılığı ile EFT İptal Etme

TEB’den yapılan EFT işleminin iptali için son kullanılacak yöntem ise internet bankacılığı üzerinden ilgili EFT işleminin iptal edilmesidir. Bunun için bankaya daha önceden verilen bilgiler ile internet bankacılığına giriş yapılır. EFT yapılan sekmeden iptali istenen EFT işlemi bulunur. İptali istenen işlem seçildikten sonra iptal sekmesi ile işlem iptal edilir.

EFT işleminin iptali aşamasında geç kalmamak ve en kısa zamanda iptal için başvuruda bulunmak önemlidir.

Tavsiye Edilen Makale: EFT Nasıl İptal Edilir?

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin