TC kimlik ile para çekme

TC ile para çekme, ATM ve banka şubelerinden rahatlıkla yapılabilecek bir işlemdir. Bu işlem sırasında bazı yanlış anlaşılan durumlar da olduğu için, bu yazımız ile tüm yanlış anlaşılmaların önüne geçmeye çalışacağız. İlk olarak bilmelisiniz ki, para çekmek için TC kimlik numarası tek başına yeterli değildir. Kişinin kendisi bankalara giderek kimlik belgesi ile beraber para çekebilir. Yani bir kişi sizin TC kimlik numaranızı biliyor olsa da TC kimlik numarası ile para çekme işlemini gerçekleştiremez. Bunun için de endişelenmenize gerek yok. Bazı para transfer yöntemleri TC kimlik numarası ile çekim yapmaya izin veriyor. Örneğin cebe havale yöntemi ile para transferi yapılmışsa, para gönderilen kişi ATM’lerden bu parayı TC kimlik numarası ile rahatlıkla çekebiliyor.

TC Kimlik ile Para Çekme

Herkes kimlik ile para çekilmeyeceğini düşünse de, banka şubelerinden kimlik kartımız yanımızda olduğu taktirde para çekebiliriz. Elbette şubeden yapacağınız işlemlerde TC kimlik numaranız yeterli olmayacaktır. Banka çalışanı mutlaka kimlik kartınızı görmek isteyecektir. Bu tamamen güvenlik nedeniyle uygulanan bir yöntemdir.

Eğer banka kartınız yanınızda değil ve ATM’den çekim yapmak istiyorsanız şubeleri deneyebilirsiniz. Şubelerden sadece kimlik belgeniz ile gişelerden çekim yapabilirsiniz. Aynı zamanda ATM’den kartsız para çekim işlemi de yapabiliyorsunuz. Bunları da yazının ilerleyen bölümlerinde aktaracağız.

PTT TC ile Para Çekme Yöntemi

PTT, banka hesabı olmayan bir kişinin ismine veya posta çeki hesabına gönderim yapabileceğiniz kurumların arasında yer alıyor. Özellikle de PTT bank hizmetiyle son zamanlarda bir çok vatandaşın tercihi haline gelmiş durumda.

PTT TC ile Para Çekme

Eğer bir kişiye PTT hesabı ile para gönderimi yaptıysanız, kişinin PTT hesabı olmasa bile bu parayı gönderiyi yaptığınız PTT şubesinden kartsız ve yalnızca kimlik bilgilerini kullanarak çekebiliyor. Elbette bu işlemin bu şekilde kolay ilerleyebilmesi için, gönderi yapacağınız kişinin kendine en yakın PTT şubesini sizlere bildirmesi gerekiyor. Gönderi yaptığınız PTT şubesi dışında diğer şubelerden çekim yapılmıyor.

Eğer PTT ile bir para gönderimi aldıysanız, gönderilen tutarı PTT atmlerinden kartsız olarak veya PTT şubesine giderek kimlik bilgileriniz ile çekebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey, paranın gönderildiği şubeye gitmenizdir.

TC Kimlik ile Para Çekme (ATM’den Kartsız)

ATM’leri kullanarak da TC kimlik ile para çekme işlemi gerçekleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Kartınız yanınızda olmadığı zaman, kişisel bilgilerinizi ve müşteri numaranızı kullanarak ATM’lerden kartsız para çekimi yapabiliyorsunuz.

Bunun için her bankanın uygulaması farklı olduğu için, ATM’lerin hangi bilgilere başvurduğunu anlamak zor. Bunun için çekim yapmak istediğiniz bankanın ATM’sine giderek hangi bilgileri istediğini öğrenebilir, eğer bu bilgilerden birini bilmiyorsanız müşteri hizmetlerini arayarak yardım alabilirsiniz.

Telefona Gönderilen Parayı TC ile Çekme

Son dönemlerin en popüler para transferi yöntemlerinden birisi de CepBank yöntemidir. Bu sayede bir kişinin banka hesabı olmasa bile para transferi yapabiliyor, kişinin de bu parayı ATM’lerden kartsız ve hesapsız bir şekilde çekmesini sağlayabiliyorsunuz.

TC ile para çekme yöntemlerinin en yaygın ve sık kullanılanı bu yöntemdir. Bir kişiye yapacağınız para transferi ile karşı tarafa bir bilgilendirme SMS’i iletiliyor. Bu SMS’de bir adet şifre ve gönderilen tutar bilgisi yer alıyor. Daha sonra bu SMS de yer alan bilgiler ve TC kimlik numarası ile ilgili bankanın ATM’sinden çekim yapılabiliyor.

Aynı zamanda cebe para gönderme ve iptal etme konusunda çok detaylı bilgiler verdiğimiz, resimli anlatımlar yaptığımız CepBank isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.

23 YORUMLAR

 1. Bana da yardimci olurmusunus yurtisindayim ekranda kurmistim mobil deniz ordan esaplari goriyordum ne yapabilirim.urasiyorum olmiyo .

 2. Merhaba deniz bank para cart yenilenmis yurtisindayim .mobilde ekranda kurdum goremiyorum indiremiyorum lutven bana yardimci olurmusunus

 3. Çok acil cevaplar mısınız?
  Benim kimliğimde fotoğraf yok yeni kimlikten dolayı yapmadılar onu bekliyorum ama TC me gönderilen parayı fotoğrafım olmadan alabilir miyim verirler mi??

 4. Nüfus cüzdanım kayboldu gidip yenisini cıkafma takebınde bulundum fakat birileri kkmliğimi bulup tc kimlik numaram ile kötü birsey olurmı

 5. Merhaba bn Aydın’da otryorum annem İzmir’de şimdi ben kendi kartima ATM’den para atcam anneme hesap no ve TC bilgilerimi versem annem kartsz para çekim yapablrmi

 6. Ben yetim aylığı alıyorum fakat kartım kırıldı bu sıcakta pttye gidip sıra beklemek istemiyorum pttmatikten kimliğimle maaşımı çekebilir miyim acaba rahatsızım doğru bilgisi olan yazarsa sevinirim

 7. ay inanın bende bunu arıyordum gerçekten çok yardımcı oldunuz sizin sitenizi googleden buldum ama cidden çok faydalı yazılar paylaşıyorsunuz daha önceleri tc kimliğim ile bankadan nasıl para çekeceğimi hiç bilmiyordum inanın. birkaç arkadaşıma daha göndereceğim bu yazınızı

 8. Merhabalar, banka hesabım olmadan ATM’den kartsız olarak para çekebilir miyim? Birinin bana para göndermesi için illa banka hesabımın olması şart mı? Acil para almam gerekiyor sizden dönüş bekliyorum. Teşekkürler.

  • Birisi size para gönderecekse banka hesabınız olması şart değil. Cep telefonu numaranıza havale yapabilirler, sizde ücretsiz olarak ATM’den bu parayı çekebilirsiniz. Cebe havale yapmayı bilmiyorsanız Cebe Havale Nasıl Yapılır isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin