Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar (Tarla İpotekli)

Tarla Tapusuna Kredi

Tarla tapusuna kredi veren bankalar var mıdır? Bankalardan kredi çekerek ihtiyaçlarımızı karşılamak, konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak hemen hemen herkesin uyguladığı yöntemlerdir. Ancak bankalar, kredi verirken bir çok kriteri de göz önünde bulundurduğu için elbette öncelikle kredi sicilimizi doğru analiz etmeliyiz. Kredi notu yüksek olan kişiler, daha çok rahat kredi kullanırken, kredi notu düşük olan kişilerden bankalar ek teminatlar talep edebilir. Bankalar, kredi notu düşük olan kişilerden kimi durumlarda kefil talep edebiliyor. Ancak kredi tutarı yüksekse, konut kredisi gibi yüksek melağlı kredilerde ek teminatlar talep edebiliyor. Örneğin ev ipoteği, arsa tarla ipoteği gibi taleplerle karşımıza çıkabiliyorlar. Bu yazımızda ise tarla tapusuna kredi veren bankalardan söz edeceğiz. Tarla ipotekli kredi veren bankalar var mıdır?

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar

Çeşitli nedenlerden dolayı elinizde bulunmayan ama ihtiyacınız olan paranın temin edilmesi için en sık başvurulan yollardan bir tanesi kredi çekmektir. Kredi çekmek için bankalar başta olmak üzere birçok finans kurumundan destek almanız söz konusu olur. Kredi almak için ise finans kuruluşları sizin bu krediyi geri ödeme gücüne sahip olduğunuzu görmek ve emin olmak isterler. Bunun bir gereği olarak da sizden çeşitli gelir belgeleri talep ederler. İşinizin olması, düzenli gelirinizin olması, daha önce aldığınız herhangi bir kredinin düzenli ödenmesi gibi birçok durum kredi almanızda önemli etken oynar. Kredi almak için istenen bu tarz belgelerin sunulamaması halinde ise tapu üzerinden kredi çekilmesine başvurulabilir.Tavsiye Edilen Makale: Hisseli Tapuya Kredi Çekmek

Bunun anlamı mal varlığınızın banka tarafından ipotek edildikten sonra kredinizin verilmesidir. Tarla tapusuna kredi veren bankalar da belli başlı kriterleri değerlendirdikten sonra onay verebilir. Ancak bazı durumlar da var ki, bankalar bu gibi taleplerde bulunmadan, siz de kredinin kesin onaylanması için bu ipoteği bankaya sunabiliyorsunuz. Yani banka istemese de, kişi kendi isteği ile bankalara başvuru yaparken ipotek sunabilir. Peki tarla ipotekli kredi nasıl çekilir?

Tarla İpotekli Kredi Şartları ve Başvurusu

Tarlanızın ipotek altına alınması söz konusu olduğunda bile ilk olarak bakılacak olan durum kredi notunuzdur. Kredi notu kredi çekeceğiniz zamana kadar bankalar ile olan ilişkilerinizi nasıl yönettiğinizin özeti olarak yorumlanabilir. Bu not sizin kredi vermek konusunda ne kadar riskli bir müşteri olduğunuzun belirlenmesi olarak da yorumlanabilir. Kredi notunuzun yüksek olması her zaman kredi ödemelerinde sorun çıkarma ihtimali az olan bir müşteri olarak yorumlanmanız anlamına gelir. Bundan dolayı da kredinizin onaylanması son derece kolay olacaktır. 

Kredi notunuzun yüksek olduğundan eminseniz, bankalara başvuru yaparak kredinin onaylanacağından emin olabilirsiniz. Elbette kredi notunun yüksek olması, aylık gelir dengenizin üzerinde kredi çekmenize engel olacaktır. Bu sebeple aylık geliriniz ile doğru oranda kredi başvuruları yapmalısınız. Kredi notunuzu öğrenmek için de banka çalışanı ile görüşebilir, findeks.com üzerinden ücretli sorgulama yapabilirsiniz. Tarla ipotekli kredi çekmek için ise alttaki şartları yerine getirmelisiniz;

 • Tarlanın hisseli olmaması,
 • Üzerinde başka bir kurumdan ipotek olmamalı,
 • Bağlı bulunan belediyenin sınırları içinde olmalı,
 • Satışına engel bir durum olmamalı (hak mahrumiyeti vs.),
 • Kişinin kredi notu yüksek, ödemeleri düzenli olmalı,
 • Aylık gelir durumu düzenli olmalıdır.

Tavsiye Edilen Makale: Kredi Notu 0 Olana Kredi

Tarla İpoteği Nedir?

İş veya gelir konusunda bankalar size kredi vermek için bir takım garantiler talep ederler. Tarla tapusuna kredi veren bankalar tarlanın kime ait olduğu veya ipotek konusunda bir sorun olup olmadığı gibi konuları kontrol ettikten sonra kolay bir şekilde kredi adımlarını gerçekleştirir. Kredinizin onaylanması için ilk olarak tarlanızın üzerinde başka bir kurum veya kişiden kaynaklanan bir ipotek durumu olup olmadığına bakılır. Ardından da tarlanız bir garanti olarak kabul edilir. Bunun anlamı ödeme yapmamanız durumunda bankanın tarlanıza el koyarak satışı sayesinde sizden tahsilat yapmasıdır.

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Tarlanızın ipoteği işlemi ile size kredi veren kurumlar oldukça fazladır. Ziraat Bankası tarla ipotekli kredi verirken aynı şekilde Vakıfbank da arsanızı kullanarak kredi veren kurumlar arasında yer alır. Finansbank ipotekli taksitli kredi kullandırırken Garanti Bankası da farklı bir şekilde kredi sunar. Evinizi ipotek ederek kredi alımınızı onaylar. Tarla tapusuna kredi veren bankalar ise şunlardır;

Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi

Ziraat Bankası Tarla ipotekli Kredi

Ziraat Bankası, devlet bankası olması sebebiyle çok sık kullanılan bir bankadır. Müşteri potansiyeli yüksek olduğu gibi, kredi kullandırma oranı da yüksektir. Yüksek tutarlı krediler için düşük taksit oranları istiyorsanız, Ziraat Bankası ipotekli kredi tam size göre.

Ziraat Bankası Tarla Tapusuna Kredi Başvurusu ve Şartları;

 • Kullandırılabilecek azami kredi limiti; konut için ekspertiz değerinin %80’i, iş yeri için ekspertiz değerinin %75’i, imarlı arsa için %50’sine kadar kullandırılır.
 • 60 aya varan vade seçeneklerinden biri seçilebilir,
 • Kredi devam ettiği sürece hayat sigortası yapılması zorunludur,
 • Gerekli görülürse ek teminat ve belgeler talep edilebilir,
 • Gayrimenkul satın alınıyorsa, kredi çekilen gayrimenkul ipotek edilmektedir.

VakıfBank Tarla Arsa İpotekli Kredi Başvurusu

vakıfbank tarla ipotekli kredi

VakıfBank, tarla tapusuna kredi veren bankalardan bir diğeridir. Eğer sahip olduğunuz bir arsa tarla mevcutsa, VakıfBank kredi başvurusu yaparak anında kredinizi alabiliyorsunuz. Sloganı da “Arsanız varsa, nakitiniz var.” olan kredi de, arsanızı ipotek ettirmeniz durumunda 60 aya varan vade seçenekleri ile kredinizi kullanabilirsiniz.

VakıfBank Tarla Tapusuna Kredi Başvurusu ve Şartları;

 • Kredi notu ve sicili düzenli olan, belirli bir geliri olan kişiler başvurabilir,
 • Kredi çekecek olan kişi, kredi süresi boyunca hayat sigortası yaptırır,
 • Kredi maksimum tutarı, ipotek alınacak tarlanın %75’i ile sınırlıdır,
 • Tarlada başka bir kurumun ipoteği bulunmamalıdır,
 • Tarla veya arsa satışa uygun durumda olmalıdır.

QNB Finansbank Tarla İpotekli 120 Ay Vadeli Kredi

qnb finansbank tarla ipotekli kredi

QNB Finansbank, tarla tapusu karşılığında en yüksek vade seçenekleri ile kredi seçenekleri sunan bir bankadır. Tarla tapusunu ipotek ettirmeniz durumunda, yüksek tutarlı kredilerinizi düşük taksit oranları ile, 120 ay vade karşılığında ödeme yapabilirsiniz. Tarla ipotekli kredi kullanmak için kredi notunun düzgün olması yeterlidir.

QNB Finansbank Tarla Tapusuna Kredi Başvurusu ve Şartları;

 • Kredi için ev, arsa, iş yeri ipotek ettirilebilir,
 • 1 milyon TL’ye kadar kredi kullanılabilir (gayrimenkul değerine göre.),
 • 120 Ay’a varan vade seçenekleri mevcuttur,
 • Kredi yalnızca TL cinsinden kullanılır,
 • Teminat gösterilen evin ekspertiz değerinin %75’ine, arsanın ekspertiz değerinin ise %50’sine kadar kredi çekebilirsiniz.

Tarla Tapusuna Kredi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Arsanızın veya tarlanızın ipotek işleminden dolayı kredi alımınıza yardım etmesi istediğiniz durumlarda yapılması gereken evraklarınızla birlikte başvuru yapmaktır. İstenen evraklar tüm bankalar için genelde aynıdır. Kimlik belgeniz, gelir belgeleriniz, tapunuz, adresinizi gösterir resmi belge ve ekspertiz raporu talep edilir. Bu evraklar ile birlikte istediğiniz miktar üzerinden kredi almak için başvuru yapabilirsiniz.

 • Nüfus Cüzdanı,
 • Gelir belgesi,
 • İpotek edilecek arsanın tapusu,
 • İkametgah belgesi,
 • Ekspertiz raporu.

Hangi Arsalar İpotek İçin Uygundur?

Sahip olduğunuz arsa veya tarlanın banka tarafından mal varlığı kabul edilmesi için de bir takım özelliklere sahip olması gerekir. Bunların başında ise belediye sınırlarında olması gelir. Hisseli olması da kabul edilmez. Üzerinde herhangi bir nedenden dolayı kurum veya kişi ipoteği de bulunmamalıdır. Satışının yapılması için bir engel de olmamalıdır. Düzenli gelirinizin olması da yine daha olumlu bir şekilde kredi almanıza yansıtılır. Kredi alırken kullanmak istediğiniz arsa eş veya çocuklarınızın da olabilir. Sadece istenen özellikleri taşıması ve kabul görmesi önemlidir. Unutulmaması gereken bir başka durum ise ekspertiz değerinin yarısına kadar kredi alabilir olmanızdır. Bu detaya göre kredi miktarı belirlemeniz sorun yaşatmayacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın