Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı, bir diğer adı ile tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm konut, iş yeri, tarla, arazi, arsa gibi gayrimenkullerin satış esnasında tapuya beyan edilen bedelin %4‘lük kısmıdır. Tapu harcı 2013 yılından önce %3.3 olarak hesaplanıyor ve uygulanıyordu. Bu ödemeler genellikle %2 alıcı, %2 satıcı şeklinde ödenmektedir. Peki tapu harcı hesaplama nasıl yapılır? Tapu harcı hesaplama konusunda bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Tapu Harcını Kimler Öder?

Tapu harcı taraflar arasında herhangi bir anlaşma veya değişiklik yapılmadıysa eşit miktarlarda ödenir. Alıcı ve satıcı eşit miktarlarda %2+%2 = %4 şeklinde ödeme yaparlar. Alıcı ve satıcının ödeyeceği tapu masrafları eşit olmalıdır.Peki tapu harcı hesaplama 2018 işlemleri nasıl yapılır? Gayrimenkul satışı sırasında ödemem gereken tapu harcını nasıl öğrenebilirim?

Tapu Harcı Hesaplama 2018

Tapu harcının hesaplama işlemi alıcı/satıcı taraflarının tapuya beyan etmiş olduğu gayrimenkulün satış bedeli (değeri) üzerinden hesaplanmaktadır. Örneğin satın alacağınız gayrimenkulün alış/satış bedeli tapuya 200 bin TL olarak beyan edilirse hem alıcı hem de satıcı taraf tapuya 4.000 TL tapu harcı ödemelidir.

100 bin TL olarak beyan edilirse de hem alıcı taraf hem de satıcı taraf tapu harcı olarak 2.000 TL bir masraf ödemelidir.

Peki tapu işlemleri sırasında tapu harcının haricinde başka bir masraf var mı?

Tavsiye Bağlantı: Doğru Yatırım Seçenekleri

Tapu Harcı Döner Sermaye Bedeli

Tapu Harcı için belirlenen döner sermaye bedeli 2018 yılı için 103.50 TL olarak belirlenmiştir. Ek hizmet bedeli olan 14 TL ile beraber tapu harcı haricinde ödeyeceğiniz masraflar her şey dahil olarak 117.50 TL olacaktır. Bunların yanı sıra Tapu ve Kadastro Müdürlüğü‘nün kendi internet sitesinde yayınlamış olduğu listeden diğer tüm tapu masraflarını ve hizmet bedellerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Hizmet Bedeli Fiyat Listesi

Tapu Harcı Hesaplama 2018 isimli yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Diğer tapu masraflarına üst bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıda verdiğimiz örnek tapu harcı tablosu ile de satış bedelinizden sonra karşınıza çıkacak tapu harcını hesaplayabilirsiniz.

Gayrimenkul Satış FiyatıAlıcının Ödeyeceği Tapu HarcıSatıcının Ödeyeceği Tapu Harcı
100.000 TL1.500 TL1.500 TL

 


1 Yorum

  1. tapu harçlarının bence daha da düşürülmesi gerekiyor. yada harcın sabitlenmesi en mantıklısı. mesela 500 TL gibi sabit bir ücret alınması makul olacaktır. tapu harcını denkleştiremediği için ev almaktan son anda vazgeçenleri biliyorum.

BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here