Swift Kodları

Banka Swift Kodları, tüm dünya üzerinde tüm para cinslerinde para transferi yapmanıza yarayacak transfer kodudur. Swift kelimesinin açılımı Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication yani Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği’dir. Bu swift kodları, tüm hizmet veren bankalar için benzersiz ve farklıdır. Yani kısaca anlatmak gerekirse, farklı bir ülkedeki bir yakınınıza para transferi yapmak istediğinizde IBAN numarası dışında bir de Swift koduna ihtiyaç duyarsınız. Türkiyedeki tüm bankaların swift kodu da yine belirttiğimiz gibi farklıdır. 11 haneden oluşur. Eğer elinizdeki swift kodu 11 haneden oluşmuyorsa sonuna X eklenerek 11 haneye tamamlanır. Bu X de aynı şekilde büyük harf olarak eklenmelidir. Türkiyede hizmet veren aktif tüm bankaların swift kodlarına alttaki tablodan ulaşabilirsiniz:

BankaBIC – Swift Kodu
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
Albaraka Türk Swift KoduBTFHTRIS
Alternatif Bank Swift KoduALFBTRIS
Anadolubank Swift KoduANDLTRIS
Citibank Swift KoduCITITRIX
Denizbank Swift KoduDENITRIS
QNB Finansbank Swift KoduFNNBTRIS
Fortisbank Swift KoduDISTRIS
Garanti BBVA Swift KoduTGBATRIS
Halkbank Swift KoduTRHBTR2A
HSBC Swift KoduMIDLTRIX
İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
ING Bank Swift KoduOYAKTRIS
Kuveyttürk Swift KoduKTEFTRİS
Şekerbank Swift KoduSEKETR2A
TEB Swift KoduTEBUTRIS
Türkiye Finans Swift KoduTAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
T.C. Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Burgan Bank Swift KoduTEKFTRIS
Fibabanka Swift KoduBCOMTRIS
Aktif Yatırım Swift KoduCAYTTRIS
Diler Yatırım Bankası Swift KoduDYAKTRIS
Sinai Kalkınma Bankası SwiftTSKBTRIS
Bank Pozitif Swift KoduBPTRTRIS
Turkish Bank Swift KoduTUBATRIS
Türkiye Kalkınma Bankası SwiftTKBNTR2A
Takasbank Swift KoduTVABTRIS
Odea Bank Swift KoduODEATRIS
Enpara Swift KoduFNNBTRISXXX

Yukarıdaki tabloda tüm bankaların kodları yer almaktadır. Aradığınız bankayı bulamıyorsanız mobil cihazlardan seçenekler menüsünden Sayfada Bul seçeneği ile ilgili bankanın adını yazarak tablodan istediğinize ulaşabilirsiniz.

Banka Swift Kodu Nedir?

Banka swift kodu, aynı giriş bölümünde de aktardığımız gibi yurt dışına para transferi yapmak istediğinizde ihtiyaç duyacağınız bir koddur. Tüm bankalar için farklı olup, tüm karakterleri büyük olarak yazılır. Eğer elinizdeki swift kodu 11 haneye ulaşmıyorsa bu kod sonuna X ilave edilerek 11 haneye tamamlanır. Aksi halde para transferi sırasında swift kodu hata verecektir. Kafa karşılıklığı olmaması adına tüm bankalar swift kodunu bu şekilde paylaşmaktadır.

Yurt dışındaki bir döviz hesabına veya yurt içinden farklı döviz hesabı işlemlerinizde swift koduna ihtiyaç duyacaksınız. Bu kodlar tüm bankalar için farklı olsa da, rahatlıkla müşteri hizmetleri aracılığı ile de öğrenilebilir. İlgili bankanın müşteri hizmetleri aranabilir. İnternet bankacılığından işlem yaparken, swift kodunu girdikten sonra karşınıza göndereceğiniz banka çıkmıyorsa maalesef para transferini şubelerden gerçekleştirmeniz gerektir.

Garanti Swift Kodu

Garanti BBVA Swift KoduTGBATRIS

Garanti BBVA swift kodu, internet bankacılığı, internet sitesi veya müşteri hizmetleri aracılığı ile sorgulama yapılabilir. Bu kod, yurt dışı para transferlerinde kullanılır. Eğer para transferi sırasında sorun yaşıyorsanız müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz. İnternet bankacılığı ile yaptığınız transferlerde göndereceğiniz şube çıkmıyorsa, bu işleme şubelerden devam etmelisiniz.

Garanti BBVA Web

İş Bankası Swift Kodu

Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS

İş Bankası swift kodu, yine çok basit yöntemlerle ulaşabileceğiniz bir koddur. Eğer daha öncesinde swift işlemi yapmadıysanız bankanızdan yardım alabilirsiniz. ISBKTRIS olan Swift kodunu müşteri hizmetleri veya internet sitesi üzerinden de öğrenebilirsiniz.

Akbank Swift Kodu

Akbank Swift KoduAKBKTRIS

Akbank swift kodu yine banka müşterileri tarafından yoğun olarak aranan bir koddur. Swift işlemlerinizde olmazsa olmaz olan bu kod, internet sitesi üzerinden de rahatlıkla erişilebilir durumda. Ayrıca yapacağınız swift işlemlerinde problem yaşamanız durumunda yine Akbank müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz.

Akbank Web

Swift İşlemi Nasıl Yapılır?

Swift Kodları

Swift işleminin bir diğer adı da anlayacağınız üzere döviz transferidir. Bir bankadan başka bir bankaya döviz transferi yapabilmek için öncelikle döviz hesabınız bulunmalı. TL cinsinden olan hesaplarınızdan döviz gönderimi yapamazsınız. Aynı zamanda karşı tarafında bir döviz hesabı olmalı ve para cinsi göndereceğiniz cins ile aynı olmalıdır.

Bu aşamadan sonra tamamen EFT sisteminde olduğu gibi internet bankacılığı üzerinden rahatlıkla swift yani döviz transferi işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşte swift kodları da tam da burada işimize yarayacak. Bu işlemler sırasında problem yaşar, transfer işlemini tamamlayamazsanız banka müşteri hizmetlerinden yardım almanız gerekmekte.

BIC Kodu Nedir?

BIC kodunun açılımı Bank Identifier Codes olarak karşımıza çıkıyor. Yani bu ingilizce kelimemizin adı “Banka Tanımlama Kodları” türkçe karşılığıdır. Uluslararası para transferi yapacağımız zaman BIC kodu, banka kodu olarak bankayı tanımaya yarar. BIC ve Swift kodu birbiriyle aynıdır, herhangi bir fark bulunmamaktadır. Bu yüzden BIC veya Swift kodlarının aynı olduğunu bilmeli ve kafanız karışmamalı.

Swift Kodları Sorgulama ve Öğrenme

Aslında yukarıda yer verdiğimiz tablo sayesinde tüm bankaların swift kodlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Fakat sürekli olarak bu adımları gerçekleştirmek istemiyorsanız, bankanızın internet sitesinden de yardım alabilirsiniz. Tüm bankalar, kendi internet siteleri üzerinden bu kodu paylaşıyor. İnternet erişiminiz yoksa müşteri hizmetlerinden de öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin