Sigorta Eksperi Nasıl Olunur? Sigorta Eksperi Nedir?

Sigorta eksperi nasıl olunur

Sigorta Eksperi Nasıl Olunur, sigorta eksperi nedir, sigorta eksperi olma şartları, nasıl sigorta eksperi olurum hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Günümüz koşullarında yapılabilecek en cazip meslekler arasına son yıllarda hızlı bir giriş yaptı sigorta eksperliğiSigorta Eksperi en basit haliyle kaza ya da bu gibi durumlarda sigortalı olan evin, aracın hasar durumunu belirlemek ve bunu ilgili kurum ya da kuruluşa rapor halinde sunmak olarak tanımlanabilir. Diğer bir deyişle hasarın finans kısmını belirlemektir. Yani evde bir hasar oluştuğunda bunu tespit edip sigortalandıracak olan kişinin adı Sigorta Eksperidir. Peki Sigorta Eksperi nedir? Sigorta eksperi olmak için neler gerekir? Sigorta Eksperi Nasıl Olunur?

Sigorta Eksperi Nedir? Neden Caziptir?

Eksperler eğer kamu kurumunda çalışıyorlarsa maaşları sabittir ek olarak harcırahları vardır. Bir firmaya bağlı çalışıyorlarsa gelirleri eksperlik yaptıkları olay sayısına göre değişiyor. Kabaca örneklemek gerekirse oto eksperleri ülkemiz şartlarında daha çok kazanıyor diyebiliriz. Eksperler ayrıca her ne kadar bir kuruma ya da firmaya bağlı olsalar da işlerini bağımsız olarak yaparlar.

Sigorta Eksperi Nasıl Olunur

Sigorta eksperi olabilmeniz için öncelikle bazı şartlar var. Adli sicilinizin temiz olması ve 4 yıllık üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Bu şartlara uyuyorsanız sıra geldi sürece. Hazine müsteşarlığının açtığı sınavları kazanmalısınız. Sınav tarihlerini hazine müsteşarlığının resmi web sayfasından öğrenebilirsiniz. Sınavı kazandıktan sonra sırada Sigortacılık Eğitim Merkezi kısa adıyla SEGEM‘in verdiği eğitimler var. Onları da aldıktan sonra 6 aylık stajın ardından sigorta eksperi olabilirsiniz ve artık görev başına geçerek firma bünyesinde eksper olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda firmalara gönderebilmek üzere, bankalar ile çalışabilmek üzere de kendi firmanızı açabilir ve bu tarz firmalara rapor göndererek çalışabilirsiniz.

Şunu da belirtmek gerekiyor ki her eksper eğitimini aldığı, uzmanlık alanına göre çalışıyor. Eğer ev sigortası alanında uzmanlık aldıysanız sadece ev hasarları ile ilgileneceksiniz, araba sigortası gibi alanlarda uzmanlık aldıysanız da yalnızca arabalar ile ilgileneceksiniz demektir. Her eksper yalnızca kendi uzmanlık alanında çalışabilir.

Tavsiye Bağlantı: Genel Sigortacılık Bilgileri

Sigorta Eksperleri Nerelerde Çalışabilir

 • -Bir sigorta firması bünyesinde
 • -Bankalara bağlı ya da bağımsız olarak.
 • -Bilirkişiye ihtiyaç duyulan adli davalar için adliyede (Bankalar gibi bağımlı/bağımsız)
 • -Hazine müsteşarlığının kendi bünyesinde
 • -Uçak, gemi vb. araçların alım satımını yapan büyük firmalarda
 • -Bir diğer seçenek de banka vb. kurumlara göndermek üzere kendi ekspertiz firmanızı açabilirsiniz
 • Sigorta Eksperi Nasıl Olunur?
Ekspertiz Ne Demektir?

Ekspertiz ise, bir araç veya evin bir bilirkişi tarafınca değerinin belirlenip raporlandırılması işlemine deniyor. Sigorta eksperlerinin genel olarak yapmış oldukları işi bu şekilde tarif etmek de mümkün olabilir. Ekspertiz raporlarının belirli çeşitleri olduğu gibi, her bazı ekspertiz raporlarında farklı meslek kolları tercih edilebilir.

Sigorta Eksperi Nedir sorusunun cevabı ve bu işin cazip tarafları bunlardır. Makalemizden ışıkla, geleceğin güzel mesleklerinden birisi olarak da kabul ediliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. jale as avatarı
  jale as

  efendim saolun bilgileriniz için.

 2. Adlıhan avatarı
  Adlıhan

  ben de sigorta eksperi olmak istiyorum. yazınız için tşkler.

Yorum yapın