Sicil affını uygulayan bankalar

Sicil affını uygulayan bankalar sayesinde ve sicil affı yasası ile de borçlarınızdan kurtulmanız mümkün. Bankalar, devlet desteğiyle beraber kara listeye düşen, kredi notu sıfırlanan ve bankalarda ödeme problemi yaşayan vatandaşların sorunlarını çözmeye çalışıyor. Çıkarılacak sicil affı yasasıyla birlikte banka müşterileri, kara listede olsalar bile borçlarından kurtulacak ve bankalar arasında kendilerine yeni bir defter açmış sayılacak. Bildiğiniz üzere, bir kişi kara listede olduğunda maalesef bankalardan kredi çekmesi pek de mümkün olmuyor. Tekrar bankalarla çalışmak için bir çok işlem yapmanız gerekiyor ve en önemlisi de borçlarınızın tamamını kapatmanız gerekiyor. Devletimiz de yeni çıkardığı yasa ile birlikte vatandaşlarımıza yardımcı oluyor. 2020 yılında sicil affına tam uyan ve uygulayan bankalar listemiz ile karşınızdayız! İlk olarak sicil affını inceleyelim.

Bankalar Sicil Affını Ne Zaman Uygular?

Bankalara olan kredi, kredi kartı ve kmh borcunuz yüzünden siciliniz bozulmuş olabilir. Bu durumla karşı karşıya kalan vatandaşlarımız için sicil affı yasası ve bankaların sicil temizleme yasası yürürlüğe girdi. Devletin almış olduğu bu karar doğrultusunda, henüz hiçbir banka sicil affı konusunda olumlu bir adım atmadı.

27 Ocak 2020 tarihinden beri bankalardan herhangi bir açıklama gelmediği gibi, kontrol ettiğimizde ve yaptığımız araştırmalar sonucunda sicil affını uygulayan bankalar henüz olmadığını öğrendik. Bu sebeple de yeni bir soru ortaya çıktı. Bankalar sicil affını ne zaman uygulamaya sokacak? Doğal olarak da vatandaşlar, hangi bankaların sicil affı yasasını uygulayacağı ve bu yasaya uyacağını tartışmaya başladı.

2020 Sicil Affına Tam Uyan Bankalar

Aslında bir çok banka sicil affı yasasına uyum sağlıyor. Burada daha çok, sizlerin sicil affı yasasına uyum sağlamanız ve resmi gazetede yayımlanan bilgiler ışığında şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Eskiden yalnızca esnafların yararlanabildiği sicil affı durumu, artık tüm vatandaşlar tarafından faydalanılacak bir hale gelmiş olsa da, henüz bankalar bir adım atmadı.

Sicil Affını Uygulayan Bankalar Hangileri?

Eğer bir bankaya borcunuz varsa ve bu borç yüzünden avukatlık olduysanız, siciliniz bozulmuş demektir. Aynı zamanda yasal takip işlemleri başladıktan sonra da ödeme yapmamaya devam ederseniz bankanın kara listesine takılacak ve artık bankalar ile çalışamaz hale geleceksiniz demektir.

Eğer kara listede olup olmadığınız konusunda bir fikriniz yoksa, yine sizler için hazırlamış olduğumuz kara liste sorgulama isimli makalemizden yardım alabilirsiniz.

Sicil affını tam uygulayan ve uyan bankalar ile görüşmek istiyorsanız, tüm bankaların müşteri hizmetlerini arayarak bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Daha çok borçları varlık şirketine devredilmeyen vatandaşların yararlandığı bu yasa, mevcut borçlarınızı aynı bankada ödeme yapmanıza veya affedilmesine imkan tanıyan bir yasadır.

Sicil affını uygulayan ve sicil affı kredisi veren bankalar şunlar;

  • T.C. Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Halkbank

Üstte vermiş olduğumuz devlet bankalarını kullanarak siciliniz bozuk olsa da hızlı bir şekilde kredi çekebilirsiniz. Aynı zamanda sicili bozuklara kredi isimli makalemizde de çok kapsamlı bir araştırmaya ulaşabilir, bankalar listesini inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Sicil Affı Kredisi

Ziraat Bankası da sicil affı kredisi veren bankaların başında geliyor. Hem devlet bankası olması, hem de çok geniş bir müşteri portföyü bulunması ile beraber T.C. Ziraat Bankası’nı kullanarak siz de sicil affı yasasından faydalanabilirsiniz.

Bankanın aradığı ilave şartları, kredi kullandırma bilgilerini daha detaylı öğrenebilmek için bankanın müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz. Bir üst adımda da bahsettiğimiz gibi bankalar henüz sicil affı yasasına ilişkin bir açıklama yapmamıştır.

Halkbank Sicil Affı Kredisi

Halkbank da hem devlet bankası olması, hem de çok geniş müşteri ağına sahip olmasıyla birlikte, müşteri memnuniyetini ön planda tutacak bir çok çalışmaya imza atmış durumda. Eğer sizler de siciliniz bozuk olsa da kredi çekmek veya sicilinizi düzeltmek için kredi çekmek istiyorsanız Halkbank ile görüşebilirsiniz.

  • Bankalara borç olmaması
  • Takipte bulunan borç olmaması
  • Takibe konu borçların tamamının ödenmiş olması

İnternet üzerinde veya resmi açıklamalarında sicil affı kredisinden söz etmeyen Halkbank sicil affı kredisi şartlarını öğrenmek için banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Sicil Affına Tam Uyan Bankalar ve Şartları

T.C. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, devlet bankaları olmalarıyla birlikte sicil affına tam uyan ve uygulayan bankalar listesinde başı çekmektedir. Yasa açıklandığında zaten bu bankalar üzerinde oluşan net bilgiler ışığında vatandaş için büyük bir umut oldu.

Siciliniz bozuk olsa da, kara listede olsanız da 2020 sicil affı yasası sayesinde bu bankalardan kredi kullanabilir, kredi sicilinizi ve skorunuzu yükseltebilirsiniz. Elbette bu bankaların da sunmuş olduğu şartlara uyum sağlamalısınız.

Sicil Affı Yasasının Şartları Nelerdir?

Sicil affı yasası her ne kadar bankalar tarafından uygulanıyor olsa da, bu affa uyum sağlamanız için gereken şartlar devlet tarafından belirleniyor. Devlet, hangi vatandaşların sicil affından faydalanabileceği konusunda bir çok çalışma yaparak bunları belirliyor.

  • Sicil affı kredisi kullanmak için borçların ödenmesi
  • Kredi veya kart borçlarının tamamının ödenmesi
  • Sicil affı yasası yürürlüğe girdikten 6 ay sonra borçların tamamının kapatılması

Şartlarını yerine getiren herkes bankalardan sicil affı kredisi kullanabiliyor. Sicil affı kredisi çekerek bankalar ararsındaki sicilinizi hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz. Bu yasadan faydalanarak çektiğiniz krediyi düzenli ödeyerek kredi notunuzu da hızlıca yükseltebilirsiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin