senetle altın alma

Günümüzde altın fiyatlarının son derece yüksek olması ile beraber bazı kişiler altın alışverişini nakit olarak yapmak yerine farklı vadelerde satın almayı düşünebiliyor. Bu seçeneklerden birisi de senetle altın alma seçeneğidir. Bazı kuyumcular senetle altın satabilir ve kredi kartı kullanmasanız bile bu kuyumcular sayesinde senetle altın satın alabilirsiniz. Senetle altın alma seçeneği hakkında bir çok söylenen yanlış bilgi olduğu için bu yazımızda akıllarda oluşan soru işaretlerine son vereceğiz. Ancak senetle altın satın alırken de dikkat etmeniz gereken bir çok nokta var. Özellikle dolandırılma ihtimalinize karşılık bu noktalara dikkat etmeli, herkese güvenmemelisiniz. Senetle altın alma nasıl olur? Senet karşılığında altın alabileceğim kuyumcular var mıdır?

Senetle Altın Alma Nasıl Yapılır?

Öncelikle senet karşılığında altın almak mantıklı mıdır buna bir bakalım. Eğer kredi kartı kullanmıyorsanız ve maddi durumunuz da nakit bir şekilde altın almaya elverişli değilse bu seçenek değerlendirilebilir bir seçenektir. Kuyumcunun sizin için belirleyeceği vadeler karşılığında altın satın alabilir ve kolay ödeme imkanlarından da faydalanabilirsiniz. Fakat, daha çok tanıdığınız kuyumcuları tercih etmeli, senetle alışveriş yaparken daha dikkatli davranmalısınız.Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Örneğin bu işi yasal yollardan yapan kuyumcuları tercih etmeniz en mantıklı yol olacaktır. Senet karşılığı size borç para teklif eden kişiler kesinlikle dolandırıcı olabilir ve başınıza da ciddi sorunlar açabilir. Bu kişiler halk arasında tefeci olarak adlandırılır ve tefecilik kesin olarak bir suçtur. Ayrıca tefecilerden alınan para ve sonrasında yaşayan süreçler kesinlikle güvenli süreçler olmayacaktır. Bu sebeple altın alacağınız kuyumcuyu iyi seçmeli, kurumsal firmalardan vergi mükellefi olduğuna emin olduğunuz kişilerden satın almaya özen gösterin.

Bilgilendirme
YASAL UYARI: Tefecilik, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 241. maddesi gereğince ekonomik bir suçtur. Doğrudan veya dolaylı yoldan, kredi kartı ile pos makinesinden çekim yaparak verilen her türlü ödünç para tefecilik yerine geçer ve TCK 241’e göre kesinleşmiş suçlardandır.

Senetle Altın Satan Yerler Nereleridir?

Öncelikle altın alacağınız yerler kesinlikle kuyumcular olmalıdır. Bu konu hakkında detaylı bir inceleme yaptığımız senetle altın satan kuyumcular isimli yazımızı da okuyabilirsiniz. Bulunduğunuz illerdeki kuyumcular ve kuyumcular çarşılarını ziyaret ederek bu tarz ödeme imkanları sunan kuyumcu esnafını araştırmak ilk adımda yapacağınız işlem olmalıdır. Bazı kuyumcu esnafı altın satışlarında vade uygulayabiliyor ve senet karşılığında taksitle altın satın almanıza da yardımcı olabiliyor. Ancak belirtmekte fayda var ki, alacağınız altının fiyatı da bu evrede değişim gösterebilir. Altının normal fiyatının dışına çıkarak belirli faizler uygulayabilirler.

Tavsiye Bağlantı: Senetle Altın Satan Kuyumcular

Söylediğimiz gibi senet karşılığında senetle altın alma konusunda yardımcı olabilecek kuyumcular mevcuttur. Bu tarz kuyumcuların yerlerini de yine ilinizde bulunan kuyumcu esnafının bulunduğu çarşılardan ulaşabilirsiniz. Ayrıca makalemizde sorularınıza cevap bulamadığınızı düşünüyorsanız altta bulunan yorum bölümünü kullanarak sorularınızı da iletebilirsiniz.

Senetle Bilezik Alma, Senetle Altın Alma Yöntemleri

senetle altın alma

Düğünlerde veya hediye etmek üzere bilezik almak istiyorsanız, nakit problemi yaşıyorsanız bunun önüne çeşitli yöntemlerle geçebilirsiniz. İlk olarak tercih etmeniz gereken nokta, kredi kartınız ile altın alma yöntemi olacaktır. Kredi kartı kullanıyorsanız, öncelikle kredi kartınız ile bilezik alma yöntemlerine başvurmalı, en garanti yöntem olarak bunları seçebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise bankalardan kredi kullanmak olabilir. Alacağınız altın tutarı kadar, fazla aşırıya kaçmamak şartıyla kredi başvurusu yapabilir ve senetle altın yöntemi yerine banka kredilerine başvurabilirsiniz. Senetle altın satın alacağınız kuyumcuları bulmak zor olacağından, banka kredisi kullanarak bilezik almak çok daha mantıklı olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra, çevrenizde eğer kuyumculuk yapan esnaf arkadaşlarınız veya tanıdıklarınız varsa, bunlarla görüşmeler yaparak senet karşılığında altın alıp alamayacağınızı görüşebilirsiniz. Tanıdık olan kişiler sizlere daha çok güveneceğinden, karşılıklı güven oluşması durumunda rahatlıkla altın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul’da Senetle Altın Alışverişi Nasıl Yapılır?

Özellikle senetle alışverişin yoğun olduğu bölgeler, daha çok büyük şehirlerdir. 16 milyonluk nüfusu ile de İstanbul, bu gibi alışverişlerde başı çekmektedir. Ancak bu durumu kötüye kullanmaya çalışan da bir çok kişi var. Bu sebeple seçim yaparken çok titiz davranmalı, çevre tarafından da tanınan kişileri tercih etmelisiniz.

İstanbul için genellikle kuyumcular çarşıları, kapalı çarşı gibi bölgeleri tercih ederek esnaf ile görüşebilir, senet karşılığında altın alabileceğiniz İstanbul esnafına ulaşabilirsiniz. Güvenlik sebebiyle de tefecilerden uzak durmalı, kendini tefeci olarak tanıtan kişiler ile asla görüşme bile yapmamalısınız.


5 YORUMLAR

  1. Öncelikle teşekkürler.. Senetle altın almak istiyorum fakat tek tek kuyumcu gezmek yerine direk başvuracağım birini önerebilir misiniz.. Bursa da nereden bulabilirim..

BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here