Senetle Altın Alma Nasıl Yapılır? (Güncel Rehber)

Senetle Altın

Senetle altın veren kuyumcular, son dönemlerin en popüler alışveriş yöntemlerinden birisi. Kredi kartı ile altın alımında taksitlere gelen kısıtlama yüzünden kuyumcular da alternatif yöntemler geliştirmeye çalışıyor. Vatandaşlar da senetle altın alarak hem yatırım yapabiliyor, hem de daha sonra almış oldukları altınları bozdurmak suretiyle nakit ihtiyacını da karşılayabiliyor. Altın fiyatlarının da oldukça yükseldiği 2020 yılında senetle altın alma yaparak bir çok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz gibi, düğün zamanlarındaki altın alışverişini de rahatlıkla yapabileceksiniz. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Bursa, Muğla gibi büyük şehirlerimizde senetle imzalayarak altın alabilirsiniz. Bu yazımızda tüm seçeneklerden bahsedecek ve altın alma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Senetle Altın Veren Kuyumcular Var Mıdır?

Senetle altın veren kuyumcular hakkında bilgi almak, bu kuyumculara ulaşmak istiyorsanız uygulamanız gereken birkaç basit adım var. Buna geçmeden önce, her kuyumcunun bu gibi işlemler yapmayacağını da bilmeniz gerekiyor. Senetle altın almak istediğiniz kuyumcular ile bir görüşme yapmalı ve bu şekilde alışveriş seçenekleri olup olmadığını sorabilirsiniz. Genel olarak tüm kuyumcularda kredi kartı geçiyor olsa da, senetli alışveriş hepsinde mümkün olmuyor.

İlk olarak bu alışverişi neden yapacağınıza karar vermelisiniz. Eğer nakit ihtiyacınızı karşılamak için senetle altın satan kuyumcu arıyorsanız, bunun için önceden hesaplamalar da yapmalısınız. Altın aldıktan sonra ne kadar bozdurulur, bozdurmak için nasıl yöntemler izlenir bunlara da dikkat etmeniz gerekiyor. Daha sonra altın alınca ummadığınız rakamlarla karşılaşmak üzücü olabilir.

Aynı zamanda bu işi ticaret haline getirmemiş, çok fazla faiz veya vade farkı istemeyen kişiler ile görüşmelisiniz. Çünkü bazı fırsatçılar, senet karşılığında altın verdiği için çok fazla faiz ve vade farkı talep edebiliyor. Bunun önüne geçmek için de araştırmanızı iyi yapmalı, tek bir kuyumcu ile görüşmekle yetinmemelisiniz.

Senetle Altın Veren Kuyumcular İletişim

Yapacağınız tercihlerde birinci öncelik kuyumcular, bu kuyumcular da tanıdık olanlar olmalıdır. Kuyumcuların haricinde altın verdiğini iddia eden ve sizden ön ödeme talep eden, TC kimlik gibi kişisel bilgilerinizi talep eden kişilerden de uzak durmalısınız.

senetle altın veren kuyumcular istanbul

Yapacağınız çok basit bir Google harita aramasıyla, çevrenizdeki kuyumcu esnafına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sizler için örnek bir arama yaptığımız sonuçlarımızı yukarıdaki resim ile paylaştık. Bu sayede siz de aynı bizim gibi kendi şehrinize uygun aramalar yapabilir, senetle altın veren kuyumcuları öğrenebilirsiniz.

Eğer aradığınız kuyumculardan olumsuz cevap alıyorsanız pes etmemelisiniz. Bu alışveriş tipini uygulayan kuyumcuların sayısı az olduğundan, bulmakta da biraz zorlanabilirsiniz. Bunun için de daha çok tanıdıklarınızdan referans almak daha iyi olacaktır. Çok iyi, yakından tanıdığınız bir kuyumcu sizi iyi tanıyorsa, sizlere zaten rahatlıkla senetle alışveriş imkanı tanıyacaktır.

Senetle Altın Alan Var Mı? (Yorumlar)

senetle altın alma

Düğünlerde veya hediye etmek üzere bilezik almak istiyorsanız, nakit problemi yaşıyorsanız bunun önüne çeşitli yöntemlerle geçebilirsiniz. İlk olarak tercih etmeniz gereken nokta, kredi kartınız ile altın alma yöntemi olacaktır. Kredi kartı kullanıyorsanız, öncelikle kredi kartınız ile bilezik alma yöntemlerine başvurmalı, en garanti yöntem olarak bunları seçebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise bankalardan kredi kullanmak olabilir. Alacağınız altın tutarı kadar, fazla aşırıya kaçmamak şartıyla kredi başvurusu yapabilir ve senetle altın yöntemi yerine banka kredilerine başvurabilirsiniz. Senetle altın satın alacağınız kuyumcuları bulmak zor olacağından, banka kredisi kullanarak bilezik almak çok daha mantıklı olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra, çevrenizde eğer kuyumculuk yapan esnaf arkadaşlarınız veya tanıdıklarınız varsa, bunlarla görüşmeler yaparak senet karşılığında altın alıp alamayacağınızı görüşebilirsiniz. Tanıdık olan kişiler sizlere daha çok güveneceğinden, karşılıklı güven oluşması durumunda rahatlıkla altın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul’da Senetle Altın Alışverişi Nasıl Yapılır?

Özellikle senetle alışverişin yoğun olduğu bölgeler, daha çok büyük şehirlerdir. 16 milyonluk nüfusu ile de İstanbul, bu gibi alışverişlerde başı çekmektedir. Ancak bu durumu kötüye kullanmaya çalışan da bir çok kişi var. Bu sebeple seçim yaparken çok titiz davranmalı, çevre tarafından da tanınan kişileri tercih etmelisiniz.

İstanbul için genellikle kuyumcular çarşıları, kapalı çarşı gibi bölgeleri tercih ederek esnaf ile görüşebilir, senet karşılığında altın alabileceğiniz İstanbul esnafına ulaşabilirsiniz. Güvenlik sebebiyle de tefecilerden uzak durmalı, kendini tefeci olarak tanıtan kişiler ile asla görüşme bile yapmamalısınız.

Senetle Altın Alma Güvenilir Midir?

Senetle alışveriş yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir çok nokta var. Bunlardan en önemli olanı da senedin usulüne göre doldurulup, doldurulmadığıdır. Bunun için de senet nasıl doldurulur isimli makalemizi okuyarak, karşınıza çıkabilecek problemlerin çözümlerini de öğrenmiş olursunuz. Aynı zamanda geçerli ve geçersiz sayılan senetler arasındaki farkları da öğrenerek dolandırılma ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Bunun haricinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar daha var. Örneğin bu işi yapan kişilerin güvenilir ve uzun yıllardır esnaflık yapıyor olması gibi şeyler.

 • Kuyumcu esnafı olmalıdır
 • Kesinlikle tefeciler ile alışveriş yapmamalısınız
 • Aynı zamanda senetle borç para yöntemlerini de inceleyebilirsiniz.

Vermiş olduğumuz noktalar, tüm bu detaylara dikkat ederek sorunsuz bir şekilde alışverişlerinizi tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda kuyumcuları seçmek de tamamen sizin elinizde olduğundan, birden fazla firma ile görüşerek sorunsuz alışveriş için istediğiniz arasında seçim yapabilirsiniz. İşinize gelmeyen bir detay olursa, çalışmayı sonlandırabilirsiniz.

Tüm bunların dışında senetle alışveriş yapmak istemiyor da olabilirsiniz. Eğer kredi kartı kullanıyorsanız, kredi kartınız ile de bazı altın türlerine taksit yapma ihtimaliniz bulunuyor. Bu detayları da yine kuyumcular ile görüşerek, kredi kartınız ile son derece güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Kredi kartına uygulanacak vade farkı çok daha düşük olacak, böylece zarar etme olasılığınız da bir o kadar düşecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Mehmetşah GÜLER avatarı
  Mehmetşah GÜLER

  Senetle altın almak istiyorum acil lazım bana yardım edermisiniz

  1. Ahmet avatarı
   Ahmet

   Kardeşim bende aynı dertteyim İstanbul’da yaşıyorum birlikte araştıralım istersen

Yorum yapın