Senet Borcu Zaman Aşımı Süresi – Güncel

Senet borcu zaman aşımı süresi

Günümüzde kişiler veya firmaların arasında gerçekleşen ticaretler sonucunda ortaya çıkan vadeli ödemeleri güvence altına alabilmek için karşılıklı senet imzalama işlemi gerçekleştirilebilir. Senetlerin hukuken yaptırımı olduğu gibi, borçlu taraf için belirli bağlayıcılığı da bulunmaktadır. Düzenlenmiş olan senetler borçlu için sorumluluklar doğurduğu gibi eğer varsa kefil için de aynı sorumlulukları doğurur. Bu yazımızda da bu sorumlulukların ne olduğu ve ne gibi yaptırımları olduğundan bahsedeceğiz. Senet borcu zaman aşımı süresi nedir, senet ne zaman zaman aşımına uğrar gibi sorularınıza yanıt arayacağız.

Senet Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir?

Senetler iki taraf arasında düzenlenmektedir. Borçlu bu senedi ödememişse karşı taraf bu senedi işleme koyabilir ve tahsil edebilmek için avukata başvurabilir. Eğer bir senet için hiçbir sekilde işlem yapılmamışsa ve senet avukata devredilmemişse bu senedin vade tarihi üzerinden bir hesap yapılabilir. Örneğin daha önceden vadesi geçmiş ve herhangi bir işlem yapılmamış senedin vade tarihi üzerinden 3 (üç) yıl geçmişse bu senet kendiliğinden düşecek ve bir borç sorumluluğu kalmayacaktır.

Ancak durum bu kadar da basit değil. Vade tarihi üzerinden 3 yıl geçmiş bir senet işleme koyulabilir. Örneğin alacaklı, vade tarihi üzerinden 3 yıl geçmiş olan bir senede ilamsız icra takibi başlatabilir. Sizin de bu durumda bu borca 1 hafta içinde itiraz etmeniz gerekir. İtiraz etmediğiniz, borcu kabul ettiğiniz anlamına geleceği için 1 hafta içinde herhangi bir itiraz davası açmamanız durumunda bu borcu kabul etmiş sayılır ve tekrar ödemekle yükümlü olabilirsiniz. Senet borcu zaman aşımı süresi tüm senetler için aynı mıdır? Hayır değildir. Gelin şimdi o senetlere de bakalım.

Tavsiye Bağlantı: Senetle Kredi

Senette Zaman Aşımı Süresi Aynı Mıdır?

Elbette her senet için zaman aşımı süresi aynı değildir. Örneğin bankalar veya resmi kurumlar arasında düzenlenmiş olan senetlerin zaman aşımı süresi 10 yıldır. Bu tarz senetler sözleşme yerine geçer ve zaman aşım süresi net olarak 10 yıl olarak kabul edilir. Ancak ticaret kanununa göre tüm senetlerin zaman aşımı 10 yıl olmuyor. Örneğin sizin bir esnaftan aldığınız bir mobilya karşılığı düzenlenen senetlerin zaman aşımı süresi 3 yıldır. Bu senetler adi senet olarak geçtiği için zaman aşımı süresi de düşüktür. Herhangi bir esnaftan yaptığınız alışveriş karşılığında düzenlenen senetlerin zaman aşımı süresi net olarak 3 yıldır.

Senet Borcu Yüzünden Maaşa Haciz Gelir Mi?

Senet borcu zaman aşımı süresi

Bu durum bir çok etmen karşısında değişiklik gösterebilir. Ödeme yapmadığınız senetli bir borç karşılığında, senet işleme koyulduğunda çeşitli yöntemler ile tahsil edilebilir. Bunların içinde maaşa haciz, mal varlığına icra gibi yöntemler bulunabilir. Ancak senedin düzenlenme şekline göre elbette bu durum değişiklik gösterecektir. Bu gibi durumlar başınıza geldiğinde muhakkak bir avukat ile görüşmelisiniz. Emekli maaşına haciz gelmeyeceğini de kesin olarak söyleyebiliriz. Maaş haciz konularında daha fazla bilgi almak istiyorsanız da Yasal Takip bölümünden devam edebilirsiniz.

Senetler hakkında aklınıza takılan daha farklı konular varsa alt bölümde bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sorularınızın tamamı cevaplanmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Enes avatarı
  Enes

  Merhaba
  1985yillarda babam amcama boş senet karşılığı arsa vermiş.senette sadece isim adres ve imzalar var. Bu seneti işleme koymak istiyorum . Geçerliliği nedir. Neler yapmalıyım sonuç olumlu olur mu?

 2. CAN POLAT avatarı
  CAN POLAT

  RENT A CAR DAN ARABA KİRALADIM ADAMLAR ŞİRKET ÇIKTI SENETİMİ BİRİNE SATMİŞLAR BİRİDE ONUN ADINA BENİ AVUKATA VERMİŞ ÜSTÜMDE HİÇ BİR ŞEY YOK SİGORTAM YOK ZAMAN 4 YIL KADAR BİR ŞEY OLDU DAVA HALA SÜRÜYOR SONUC NE OLUR

  1. Serdar avatarı
   Serdar

   İcra dairesi işlem başlatıp size ödeme belgesi gönderdiyse icra takibinden söz edilir. Aksi halde işleme konmamıştır.
   Ödeme emrine rağmen ödeme yapmadıysanız veya borca itiraz etmediyseniz alacaklının talebiyle haciz kararı verilir.
   Eğer mal varlığınız tespit edilemediyse yani haczi kabil malınız yoksa, o zaman hakkınızda acz belgesi düzenlenir. Bu belgenin zaman aşımı 20 yıldır. Bu süre zarfında haczedilemeyen borç düşer.

 3. kemalettin canıdar avatarı
  kemalettin canıdar

  benim adıma 2 tane icra dosyası açılmıştı haksız yere istenen paralar vardı avukatım beni o 2 dosyadan da kurtardı sağolsun icra konusunda deneyimli bi avukattı sizde zamanaşımını kaçırmadan mutlaka önlem alın dosyalarınıza karşı.

 4. Engin avatarı
  Engin

  Merhaba 2010 da yapılan açık senet şimdi devreye sokulabilir mi acaba

Yorum yapın