Senet borcu zaman aşımı süresi

Günümüzde kişiler veya firmaların arasında gerçekleşen ticaretler sonucunda ortaya çıkan vadeli ödemeleri güvence altına alabilmek için karşılıklı senet imzalama işlemi gerçekleştirilebilir. Senetlerin hukuken yaptırımı olduğu gibi, borçlu taraf için belirli bağlayıcılığı da bulunmaktadır. Düzenlenmiş olan senetler borçlu için sorumluluklar doğurduğu gibi eğer varsa kefil için de aynı sorumlulukları doğurur. Bu yazımızda da bu sorumlulukların ne olduğu ve ne gibi yaptırımları olduğundan bahsedeceğiz. Senet borcu zaman aşımı süresi nedir, senet ne zaman zaman aşımına uğrar gibi sorularınıza yanıt arayacağız.

Senet Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir?

Senetler iki taraf arasında düzenlenmektedir. Borçlu bu senedi ödememişse karşı taraf bu senedi işleme koyabilir ve tahsil edebilmek için avukata başvurabilir. Eğer bir senet için hiçbir sekilde işlem yapılmamışsa ve senet avukata devredilmemişse bu senedin vade tarihi üzerinden bir hesap yapılabilir. Örneğin daha önceden vadesi geçmiş ve herhangi bir işlem yapılmamış senedin vade tarihi üzerinden 3 (üç) yıl geçmişse bu senet kendiliğinden düşecek ve bir borç sorumluluğu kalmayacaktır.

Ancak durum bu kadar da basit değil. Vade tarihi üzerinden 3 yıl geçmiş bir senet işleme koyulabilir. Örneğin alacaklı, vade tarihi üzerinden 3 yıl geçmiş olan bir senede ilamsız icra takibi başlatabilir. Sizin de bu durumda bu borca 1 hafta içinde itiraz etmeniz gerekir. İtiraz etmediğiniz, borcu kabul ettiğiniz anlamına geleceği için 1 hafta içinde herhangi bir itiraz davası açmamanız durumunda bu borcu kabul etmiş sayılır ve tekrar ödemekle yükümlü olabilirsiniz. Senet borcu zaman aşımı süresi tüm senetler için aynı mıdır? Hayır değildir. Gelin şimdi o senetlere de bakalım.

Tavsiye Bağlantı: Senetle Kredi

Senette Zaman Aşımı Süresi Aynı Mıdır?

Elbette her senet için zaman aşımı süresi aynı değildir. Örneğin bankalar veya resmi kurumlar arasında düzenlenmiş olan senetlerin zaman aşımı süresi 10 yıldır. Bu tarz senetler sözleşme yerine geçer ve zaman aşım süresi net olarak 10 yıl olarak kabul edilir. Ancak ticaret kanununa göre tüm senetlerin zaman aşımı 10 yıl olmuyor. Örneğin sizin bir esnaftan aldığınız bir mobilya karşılığı düzenlenen senetlerin zaman aşımı süresi 3 yıldır. Bu senetler adi senet olarak geçtiği için zaman aşımı süresi de düşüktür. Herhangi bir esnaftan yaptığınız alışveriş karşılığında düzenlenen senetlerin zaman aşımı süresi net olarak 3 yıldır.

Senet Borcu Yüzünden Maaşa Haciz Gelir Mi?

Senet borcu zaman aşımı süresi

Bu durum bir çok etmen karşısında değişiklik gösterebilir. Ödeme yapmadığınız senetli bir borç karşılığında, senet işleme koyulduğunda çeşitli yöntemler ile tahsil edilebilir. Bunların içinde maaşa haciz, mal varlığına icra gibi yöntemler bulunabilir. Ancak senedin düzenlenme şekline göre elbette bu durum değişiklik gösterecektir. Bu gibi durumlar başınıza geldiğinde muhakkak bir avukat ile görüşmelisiniz. Emekli maaşına haciz gelmeyeceğini de kesin olarak söyleyebiliriz. Maaş haciz konularında daha fazla bilgi almak istiyorsanız da Yasal Takip bölümünden devam edebilirsiniz.

Senetler hakkında aklınıza takılan daha farklı konular varsa alt bölümde bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sorularınızın tamamı cevaplanmaktadır.

82 YORUMLAR

 1. Merhaba
  1985yillarda babam amcama boş senet karşılığı arsa vermiş.senette sadece isim adres ve imzalar var. Bu seneti işleme koymak istiyorum . Geçerliliği nedir. Neler yapmalıyım sonuç olumlu olur mu?

 2. RENT A CAR DAN ARABA KİRALADIM ADAMLAR ŞİRKET ÇIKTI SENETİMİ BİRİNE SATMİŞLAR BİRİDE ONUN ADINA BENİ AVUKATA VERMİŞ ÜSTÜMDE HİÇ BİR ŞEY YOK SİGORTAM YOK ZAMAN 4 YIL KADAR BİR ŞEY OLDU DAVA HALA SÜRÜYOR SONUC NE OLUR

  • İcra dairesi işlem başlatıp size ödeme belgesi gönderdiyse icra takibinden söz edilir. Aksi halde işleme konmamıştır.
   Ödeme emrine rağmen ödeme yapmadıysanız veya borca itiraz etmediyseniz alacaklının talebiyle haciz kararı verilir.
   Eğer mal varlığınız tespit edilemediyse yani haczi kabil malınız yoksa, o zaman hakkınızda acz belgesi düzenlenir. Bu belgenin zaman aşımı 20 yıldır. Bu süre zarfında haczedilemeyen borç düşer.

 3. benim adıma 2 tane icra dosyası açılmıştı haksız yere istenen paralar vardı avukatım beni o 2 dosyadan da kurtardı sağolsun icra konusunda deneyimli bi avukattı sizde zamanaşımını kaçırmadan mutlaka önlem alın dosyalarınıza karşı.

 4. İyi günler 16.03.2014 dolum 16.03.2016 ödemeli senedim var üzerimde evim var ama çocuklarım ve eşime pay edildi emekliyim. Senet zaman aşımına ugramış olabilir mi işleme koyabilirmi karşi tarafn avukatı

 5. Merhaba;
  Eşim 2009 yilinda 10 bin karsiligin da geri ödemesi dolar olacak sekilde senet imzaladi.Suana kadar herhangi bir islem yapilmadi.Yapabilecegimiz bir sey var mi? Senet dusmus olabilir mi?

 6. 2006 da yapılan senetlerim 2007 de işlem konulmuş olup imkan ve olanak olmadığı için ödeme yapılmamıştı. şimdi 12 sene sonra avukat icra için senetleri tekrar işleme koymuş herhengi bir işlem yapabılırmıyım zaman aşımına ugrarmı

 7. merhabalar babam 2010 yılında vefat etti ancak şimdi bir adam babamın imzalamış olduğu ve düzenleme tarihi ve vadesi yazılı olmayan bir bu senedi işleme koyup bizden ödeme talep edebilirmi.

 8. 01.01.2016 da vadesi dolan senet 11.06.2019 da zaman asimina ugrar mi? Elden aldigim borca kirtasiyeden aldigimiz senetle senet yapmistik tesekkurler

 9. Sn. Yetkilinin bilgisine
  1.450 ₺ ilk senet 06.04.2011 dolum tarihi
  Ödeme tarihi 24.12.2015 yazılmış ve
  24.10.2018 tarihinde icra işlemine başlanmış itiraz süresi 5 gün verilmiş ufacık bir yazı bende 7 gün süre var diye itiraz dilekçesi yazdım gittim kabul edilmedi Birgün geçmiş olduğu İçin şuanda evime polis ile bir haciz işlemi yaptılar avukat zor ilke taahhüt imzalar istedi bende imzalandım bu borcu ödemiştim bir mağaza borcu senedi verdiğim asıl insan başka birine devretmiş oda işlem başlatmış ben luan madur oldum hatam senedi verdiğim yerden müşterisi olduğum içim güvene dayalı unutmuştum oda devretmiş yok ortada bu adam ben alırım diyor nasıl bir hukuki yol izlerim tüketici hakem heyetine git dediler sizden bilgi alıp öyle bir yol izlemek isterim şimdiden çok teller ederim
  İyi çalışmalar

 10. Sn. Yetkilinin bilgisine
  1.450 ₺ ilk senet 06.04.2011 dolum tarihi
  Ödeme tarihi 24.12.2015 yazılmış ve
  24.10.2018 tarihinde icra işlemine başlanmış itiraz süresi 5 gün verilmiş ufacık bir yazı bende 7 gün süre var diye itiraz dilekçesi yazdım gittim kabul edilmedi Birgün geçmiş olduğu İçin şuanda evime polis ile bir haciz işlemi yaptılar avukat zor ilke taahhüt imzalar istedi bende imzalandım bu borcu ödemiştim bir mağaza borcu senedi verdiğim asıl insan başka birine devretmiş oda işlem başlatmış ben luan madur oldum hatam senedi verdiğim yerden müşterisi olduğum içim güvene dayalı unutmuştum oda devretmiş yok ortada bu adam ben alırım diyor nasıl bir hukuki yol izlerim tüketici hakem heyetine git dediler sizden bilgi alıp öyle bir yol izlemek isterim şimdiden çok teller ederim
  İyi çalışmalar

 11. Elimde 241 tl senet var önümüzdeki ay dolacak 3 sene olucak karşı tarafın üstünde hiç bir şey yok napmam gerek

 12. merhabalar,
  iş alakam olmadığı birine senet verdim. şirket kaşesi basılı şekilde.
  hesaplarımızda para alışverişi oluyor fakat açıklama kısımlarında herhangi bir borç vs yazmıyordu bir kaç haricinde. ona verdiğim senet dogrultusunda dava açıldı. iş yeri adresim 4 katlı yer alt vergi levhamda yazan no:10 yazıyor. 2 kapı mevcut giriş olarak diğer kapı numarası farkılı. icra davası hala devam ediyor şuanda temyizde. öncelikle şunu öğrenmek istiyorum vergi levhamda yazan sadece at kattaki adrese mi gelir icra yoksa tüm katlara da uygulayabilir mi? oranın giriş kısmı adresi ve kapı numarası farklı ama.

 13. Merhaba ben birine borcum karsiligi 40000 tl lik senet verdim sonra islerim iyi gitmedi iflas ettim simdi bir firmada calidiyorum maasimin uzerinde 6 adet icra var halen oduyirum bu borclu oldugum kisi senedi icraya vermis avukatsiz230 kusur para yatirmis buda siraya gecmis yanliz buna takipsizlik deyip dosyayi arsive almislar bu senet nezamana kadar gecerli tekrar avukat ile isleme koyabilirmi ozellikle gecerlilik suresi hakkinda bilgi verirseniz sevinirim tesekkurler

 14. Bir sitede yöneticiyim;
  1- Bulunduğum sitenin inşaatı için değişik tarihlere toplamda. 70.000 TL değerinde senet verdim. İşler aksamaması için bir mana da mecbur kaldım. Ama bu konuyu karar defterine de yazdık. Site sakinlerinden toplanan taksitlerle bu senetleri ödüyoruz. Bu güne kadar bir problem çıkmadı. Bir aksaklık durumunda bu senetleri illaki imzalayan olarak ben mi öderim. Yoksa herkezce malum olan ve inşaat için verilen bu senetleri site sakinleri de hukuken ortak olarak ödemelilermi.
  2- Verdiğimiz senetlerden bir tanesinin hamili vadesi bir hafta geçmesine rağmen, tahsili için henüz gelmedi. Belirttiğiniz şekilde bunlarda da süre 3 yılmıdır. Şimdiden teşekkürler.

 15. Merhaba. Yaklaşık 3-4 sene önce arabayla kaza yaptığım için kaza tutarının karşılığını senet imzalayıp verdim ve daha sonra kaza miktarını nakit peşin olarak ödedim. Senedi verdiğim kişi avukat aracılığı ile yinede senedi işleme aldı senedi bana vermedi her ay maaşımdan kesinti yapılıyor. Borcum olmadığı halde borçlu gösteriliyorum. Yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım.

 16. Merhaba
  alacaklı olduğum kişiden senet aldım icra dairesine dosya actırdım ödeme emri yolladılar.
  fakat hala ödeme yapılmadı maaş haczi için yeniden dilekçe mi vermek gerek .
  senet için faiz istememiştim itiraz edip yeniden faiz isteme hakkım varmıdır.

 17. Merhabalar . 2008 yılında Tekirdağ’da vizon isimli bir yerden alışveriş yapmıştım .
  Yaklaşık 1200 1500 arası tek sözleşme yaptık senet yoktu .
  O tarihlerde orada olmamama rağmen 2014 yılında almışım gibi benim imzam ile 8bin liralık senet göndermişler . Şehir dışında yaşadığım için itiraz edemedim . Taksit ile ödememi istemediler hakaret ediyorlar . Ve nakit olarak bunu ödeyemediğim için borç 22 bin civarı oldu . Bu gün haberlere çıktı başkalarınıda bu yöntemle evrakta sahtecilik yaparak dolandırdığı . Hatta 40 – 50 kişilik mağdur ettiği insanların toplandığı bir whatsapp grubu bile var . Her avukat farklı birşey söylüyor konularla alakalı . Sizce Bu konuda nasıl bir yol izlenmeli yardımcı olursanız sevinirim .

 18. Slm 2013 yılında mobilya aldım senetle bir kısmını ödedim ve günümüz 2018 e geldik ödeme yapamadım bana ne ihbarname nede uyarı geldi mobılyacı aradı faiz bindirmiş iki katı ya borcunu öde yada icraya veririm diyor sizce senet zaman aşımına ugramışmıfır yardımcı olun

 19. İyi günler. 12 sene önce babam çalıştığı gıda firmasında boş senede imza atmış üzerine 30 bin yazmışlar.12 sene önce biz 15 binde anlaşıp 8 binini ödemiştik. Simdi ise aradan 12 yıl geçmiş olmasına rağmen 30 binden icraya verilmiş ve maaşından kesinti oluyor. Zamanaşımı sayılmaz mı? Yada ne yapmamız gerek

 20. Ben ev alirken bir senet imzaladim borcumun son taksidini verdigimde
  Mutahit senedi bulamadigini soyledi. Bana senedin kaybolduguna dair bir belge ve ayni tutarda yeni bir senet imzalayarak bize verdi. Bi sorun olurmu acaba?

 21. evkur tarzı bir alışveriş mağazasından 10 sene önce senetli ödeme şeklinde bir buzdolabı aldım.Mağaza kapandı ve 1 veya 1.5 sene kimse aramadı.Sonra bir ara ben avukatım diyen bir kişi aradı atıştık ve gene ödemedim.Kısacası 10 yılı aştı senedin tarihi ve bugün gene biri avukatim diye aradi.Acaba senet tarihi geçmişmidir.ödemesem ne olur.10 yılı geçti çünkü zaman aşımı olmuş sayılırmı?

 22. Merhaba kolay gelsin.30.03.2013 tarihli senedimi ödedim.Ancak senedi almadım sendin üzerine 30.052016 tarih kendileri yazmak sureti ile icraya koydular asıl alacaklı 2018 yılında öldü mirasçıları koydu protestosuz senetlerde zaman aşımı kaç yıldır

 23. Merhaba 30.03.2018 13.700 tl tutar ve tarihli senedim bankaya vermedim ve hala ödenmedi şirket şuan aktif durumda en hızlı şekilde nasıl tahsil ederim ?

 24. Merhaba,
  2018 Temmuz ayında 100.000 peşin + 100.000 kredi ve mart 2019 vadeli 70.000 tl lik senet ile ev aldım. Piyasalar oldukça durdun. yaptığım iş dolayısı ile senetin ödenmesinde güçlük çekeceğim. yani 70.000 tl ye imza attım ancak tek seferde ödeme yapamayacağım. bu durumda , ödeme güçlüğümü bildirsem , 70.000 tl senetin taksitlere bölünmesi mümkün olur mu?

 25. Vadesi 30.12.2018 olan senedi borçlu takip eden ayın 5’inde(05.01.2019) elden ödemek istemektedir. Bankadan senedi geri alıp sözkonusu zamanı elden beklediğimde yaptırım anlamında hak mahrumiyetine uğrarmıyım ?

 26. 2017 de işleme konulan senedim var kurşun kalemdi üzerinden tükenmez kalemle geçilmiş dava açma hakkım var mıdır teşekkürler

 27. Merhaba 2009 yılında oğlumu gönderdiğim dersaneye KHK ile el konulmuş. Ben taksitlerimi düzenli ödedim ama senedi aldığını hatırlamıyorum. Defterdarlık bana faizi ile birlikte borç çıkarmış , benim borcum olsa zaten dersane bu güne kadar icra ile alırdı . Sorum şu , bu senet dersane ile yapıldığı için geçerlik süresi 3 yıl mı, yoksa devlete geçtiği için 10 yıl mı. Ben taksitleri ödendiğinde bilgisayar çıktısı veriyorlardı bende kağıdı yok ama onların bilgisayarında ödeme kaydı vardı. Ne yapmalıyım . Şimdiden teşekkür ederim.

 28. 2009 yılında oğlumu gönderdiğim dersaneye khk ile el konulmuş. Ben taksitlerimi düzenli ödedim ama senedi aldığını hatırlamıyorum. Defterdarlık bana faizi ile birlikte borç çıkarmış , benim borcum olsa zaten dersane bu güne kadar icra ile alırdı . Sorum şu , bu senet dersane ile yapıldığı için geçerlik süresi 3 yıl mı, yoksa devlete geçtiği için 10 yıl mı. Ben taksitleri ödendiğinde bilgisayar çıktısı veriyorlardı bende kağıdı yok ama onların bilgisayarında ödeme kaydı vardı. Ne yapmalıyım . Şimdiden teşekkür ederim.

 29. Merhaba 15 yasinda yapilmamasina rağmen senet yaptilar butun senetleri odedim 1 tanesi nasl olduysa almamisim 18 yasima gelince avukata verdiler.evlendim suan 23 yasimdayim daha ne kadar devam eder bu boyle avukatlar arada ariyo esimin durumdan haberi yok ve 200 tl lik snet 3000 tl olmus ne yapmam gerekiyo

 30. 2015 tarihinde 95.000 liralık senedim için 2016 da icra yapıldı 44.300 tl tahsil ettiler. üzerime kayıtlı hiç bir varlığın olmaması sebebiyle başkada bir işlem yapılmadı kanısındayım. bu senedin geçerliliği işlem gördüğü tarihten 3 yıl sonra deaktifmi olur.

 31. Merhaba, 2015 10. Ayda vadesi dolmuş senet için 2017 tarihinde hakkımda icra davaso açıldı vade tarihi itibari ile 3 yıl geçti bu senet düşer mi?

 32. Merhaba elimde 4 nisan 2017 tarihli bir senet var arka tarafında gecerlilik süresi 20.11.2018 olarak yazıyor bu tarih geçtikten sonra borç düşer mi yoksa standart 3 yıl mıdır ?

 33. iyi günler, 2012’de 10 bin liralık bir senet yapmıştım arkadaşıma ve halen ödeyemedim,tam bir ay önce avukata vermiş beni e-devletten gördüm,ne yapabilirim?taksit yaptırma şansım varmıdır yada başka bir yolu.teşekkür ederim

 34. 2004 yılında 3000 tl lik ev eşyası aldım.senetim yok.ama ödeme taksit sayısı var…aradan 15 yıl geçti bunun için bir sıkıntı olurmu

 35. Merhaba borç para aldım ve senet yaptık ana senet kağıdıyla değil senet kağıdını a4 e bir bir gecırerek yazdık bu a4 e gecırdıgımız ve yaptığımız senet geçerli sayılırmı

 36. 2013 yılında mobilyacidan aldığım elden taksitli senedim var hakkımda haciz davası açılmış hicbir şekilde evime hacize gelinmedi ve beni arayıp hakkımda hapis cezası kararı olduğunu soylediler e devletten dosyanın durumu açık görünüyor ne yapmam gerekiyor

 37. 2011 ile 2013 yıllar arası 2 ayrı şirkette farklı zamanlarda çalıştım ve işe girerken 6 ay içinde işten çıkarsan diye 500 tl lik senet yaptık ve öyle kaldı senetlerim herhangibi bi işlem veya bi sorun olur mu ?

 38. Dersanede senet imzalattılar ben senet imzaladığımı bilmiyordum kaydımı silmemi istedim onlar da ücretin yüzde 10 ‘nu verirseniz ancak mümkün dediler. Icralik bir durum olurmu kursa hiç gitmedim.

 39. Bi senedi mahkemeye verdigimde karşı tarafin uzerinde mal varlığı varsa ne kdar sürede parami alabilirim cevaplarsaniz sevinirim

 40. Arkadaşlar bilgisi olan yardım edebilir mi bugün beni bir avukat aradı 2002 yılından kalma senetimin olduğunu söyledi 2000 lira bir borç olduğunu söyledi peki bu senedin geçerlilik süresi yok mu 16 yıl geçmiş üstünden şimdi arayıp söylüyorlar bu arada bir giyim mağazasına borcum varmış bilgisi olan yardımcı olsun lütfen

 41. Üniversite öğrencisiyken kaldığım apartta bir çok eşyam çalındı ve apart sahibimiz hiç bir şekilde ilgilenmedi bende yıl sonunda ödemem gereken 340 lira borcumu ödemedim bugün ptt tebliğat haber kağıdı geldi , ödemezsem sonucu ne olur eve icra gelir mi ? Yardımcı olursanız çok sevinirim .

 42. 5 sene önce boş senede imza attım tarih ve miktar yazılmamıştı şimdi bu senedi halen isteseler kullana bilirler mi yada ilerleyen zamanlarda

 43. mrb. son ödeme tarihi 31.12.2014 olan denedim vardı. senedin borcunu banka havalesi ile ödedim. ancak senedi elinde bulunduran art niyetli şahıslar senedi tarafima teslim etmedi. senedin 15.10.2018 tarihi itibari ile geçerliliği mevcut mudur, icraya verebilirler mı?

 44. merhaba verdiğim borç para üzerine senet yaptık ve suan paramı alamıyorum elimdeki senet işe yarar mı ?

 45. Merhaba,rahmetli babam tefeciye senet vermişti. Arada baya zaman geçti (babamın ölümü üzerinde bile 10 sene gecti)halla davalık durumdayız. Acaba bu denedin bir hükmü varmıdır.

  • Reddi Miras yapmadıysanız vefat eden kişinin mal varlığından sorumlu olduğunuz gibi, borçlarından da sorumlu sayılırsınız.

 46. Efendim yaklasik 9 sene once 90 liraya bi uydu almistim magaza bir gecede dukkani bosaltip kacmislar simdi beni ariyorlar 10 kati para istiyor avukat ne yapmaliyim

 47. 2009 yılında devir ettiğim işyeri için bir kısmı nakit bir kısmı 12 ay icin 12 ayrı senet almıştım ancak devir alan şahıs hiç bir ödeme yapmayıp dükkanı da bir gece boşaltılıp gitmiş. Senetleri avukata verdim ve icra takibi başlattım ancak şahsın üzerine bir dünya mal varken bu malların hepsini başkasının üzerine yapmış ve halen üzerinde birsey görünmüyor. Senetler ise şu an icrada, bu senetlerin de bir zamanaşımı olayı var mı? Bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 48. iyi günler elimde bir dershane de okudugum yıllarda kalan bir senet var ve senetin son ödeme tarihini 3 yıl geçmiş . bu senet için zaman aşımı süresi ne kadardır ?

 49. Merhaba haziran 2015 tarihli odenmemis senedim var alacakli beni ekim 2015 de icraya vermis dava hala acik gorunuyo nasil bir yol izlemeliyim

  • E-Devlette nasıl görünüyor? Dava açıldıysa eğer senedin değil, davanın düşmesini veya sonuçlanmasını beklemelisiniz. Senet zaman aşımına uğramadan icra davası açılmış olabilir.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin