Paylaş
Senet borcu zaman aşımı süresi

Günümüzde kişiler veya firmaların arasında gerçekleşen ticaretler sonucunda ortaya çıkan vadeli ödemeleri güvence altına alabilmek için karşılıklı senet imzalama işlemi gerçekleştirilebilir. Senetlerin hukuken yaptırımı olduğu gibi, borçlu taraf için belirli bağlayıcılığı da bulunmaktadır. Düzenlenmiş olan senetler borçlu için sorumluluklar doğurduğu gibi eğer varsa kefil için de aynı sorumlulukları doğurur. Bu yazımızda da bu sorumlulukların ne olduğu ve ne gibi yaptırımları olduğundan bahsedeceğiz. Senet borcu zaman aşımı süresi nedir, senet ne zaman zaman aşımına uğrar gibi sorularınıza yanıt arayacağız.

Senet Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir?

Senetler iki taraf arasında düzenlenmektedir. Borçlu bu senedi ödememişse karşı taraf bu senedi işleme koyabilir ve tahsil edebilmek için avukata başvurabilir. Eğer bir senet için hiçbir sekilde işlem yapılmamışsa ve senet avukata devredilmemişse bu senedin vade tarihi üzerinden bir hesap yapılabilir. Örneğin daha önceden vadesi geçmiş ve herhangi bir işlem yapılmamış senedin vade tarihi üzerinden 3 (üç) yıl geçmişse bu senet kendiliğinden düşecek ve bir borç sorumluluğu kalmayacaktır.Ancak durum bu kadar da basit değil. Vade tarihi üzerinden 3 yıl geçmiş bir senet işleme koyulabilir. Örneğin alacaklı, vade tarihi üzerinden 3 yıl geçmiş olan bir senede ilamsız icra takibi başlatabilir. Sizin de bu durumda bu borca 1 hafta içinde itiraz etmeniz gerekir. İtiraz etmediğiniz, borcu kabul ettiğiniz anlamına geleceği için 1 hafta içinde herhangi bir itiraz davası açmamanız durumunda bu borcu kabul etmiş sayılır ve tekrar ödemekle yükümlü olabilirsiniz. Senet borcu zaman aşımı süresi tüm senetler için aynı mıdır? Hayır değildir. Gelin şimdi o senetlere de bakalım.

Tavsiye Bağlantı: Senetle Kredi

Senette Zaman Aşımı Süresi Aynı Mıdır?

Elbette her senet için zaman aşımı süresi aynı değildir. Örneğin bankalar veya resmi kurumlar arasında düzenlenmiş olan senetlerin zaman aşımı süresi 10 yıldır. Bu tarz senetler sözleşme yerine geçer ve zaman aşım süresi net olarak 10 yıl olarak kabul edilir. Ancak ticaret kanununa göre tüm senetlerin zaman aşımı 10 yıl olmuyor. Örneğin sizin bir esnaftan aldığınız bir mobilya karşılığı düzenlenen senetlerin zaman aşımı süresi 3 yıldır. Bu senetler adi senet olarak geçtiği için zaman aşımı süresi de düşüktür. Herhangi bir esnaftan yaptığınız alışveriş karşılığında düzenlenen senetlerin zaman aşımı süresi net olarak 3 yıldır.

Senet Borcu Yüzünden Maaşa Haciz Gelir Mi?

Senet borcu zaman aşımı süresi

Bu durum bir çok etmen karşısında değişiklik gösterebilir. Ödeme yapmadığınız senetli bir borç karşılığında, senet işleme koyulduğunda çeşitli yöntemler ile tahsil edilebilir. Bunların içinde maaşa haciz, mal varlığına icra gibi yöntemler bulunabilir. Ancak senedin düzenlenme şekline göre elbette bu durum değişiklik gösterecektir. Bu gibi durumlar başınıza geldiğinde muhakkak bir avukat ile görüşmelisiniz. Emekli maaşına haciz gelmeyeceğini de kesin olarak söyleyebiliriz. Maaş haciz konularında daha fazla bilgi almak istiyorsanız da Yasal Takip bölümünden devam edebilirsiniz.

Senetler hakkında aklınıza takılan daha farklı konular varsa alt bölümde bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sorularınızın tamamı cevaplanmaktadır.

13 YORUMLAR

  1. Merhaba,rahmetli babam tefeciye senet vermişti. Arada baya zaman geçti (babamın ölümü üzerinde bile 10 sene gecti)halla davalık durumdayız. Acaba bu denedin bir hükmü varmıdır.

  2. Efendim yaklasik 9 sene once 90 liraya bi uydu almistim magaza bir gecede dukkani bosaltip kacmislar simdi beni ariyorlar 10 kati para istiyor avukat ne yapmaliyim

  3. 2009 yılında devir ettiğim işyeri için bir kısmı nakit bir kısmı 12 ay icin 12 ayrı senet almıştım ancak devir alan şahıs hiç bir ödeme yapmayıp dükkanı da bir gece boşaltılıp gitmiş. Senetleri avukata verdim ve icra takibi başlattım ancak şahsın üzerine bir dünya mal varken bu malların hepsini başkasının üzerine yapmış ve halen üzerinde birsey görünmüyor. Senetler ise şu an icrada, bu senetlerin de bir zamanaşımı olayı var mı? Bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  4. iyi günler elimde bir dershane de okudugum yıllarda kalan bir senet var ve senetin son ödeme tarihini 3 yıl geçmiş . bu senet için zaman aşımı süresi ne kadardır ?

    • E-Devlette nasıl görünüyor? Dava açıldıysa eğer senedin değil, davanın düşmesini veya sonuçlanmasını beklemelisiniz. Senet zaman aşımına uğramadan icra davası açılmış olabilir.

BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here