Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur? (Haciz Gelir Mi?)

senet borcu ödenmezse ne olur

Senet borcu ödenmezse ne olur diyorsanız, doğru adrestesiniz. Bir senet doldururken veya bir senet altına imza atarken dikkat etmeniz gereken bir çok nokta bulunuyor. Senetler de aynı şekilde ödenmesi gereken bir evrak olduğu için, senet borcunun ödenmemesi durumunda yasal takip işlemleri alacaklı tarafından başlatılabiliyor. Öncelikle seneti ödemişseniz ve bunu kanıtlayabiliyorsanız, bu konuda gerekli itiraz sürecini başlatmalısınız. Fakat kanıtlayamıyor yine de ödemek istemiyorsanız, senet borcu ödenmezse ne olur konusunda vereceğimiz bilgilere kulak kabartmalısınız. Bir ürün satın alırken, bir borcun veya altına imza attığınız bir sözleşmeden doğan senetli borcun ödemesini yapmak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz. Bu yazıda bahsettiğimiz olumsuz durumlar başınıza geldiyse, mutlaka borca itiraz yoluna gitmelisiniz.

Senet Nedir?

Senet borcu ödenmezse ne olur?

Senet, bir borcun, satın alınan bir ürün veya taahhüt verilen bir sözleşmenin sonrasında ödeme yükümlülüğü bulunan bir para için düzenlenen resmi bir evraktır. Alacaklı kişi tarafından borcun güvence altına alınması, borcun bir ödeme tarihinin belirlenmesi için düzenlenir. Senet borçlu tarafından imzalanır ve alacaklının muhafazası altında bulunur.

Senedin üzerine yazılan vade tarihi geldiğinde ödenmemesi durumunda, alacaklı senet için işlem başlatacaktır. Yani senedin de aslında alacaklıda kalmasının sebebi budur. Dilerseniz, senet düzenlendikten hemen sonra bir örneğini veya fotoğrafınızı alabilirsiniz.

Senet ödemeleri düzenli olarak yapılıyorsa, mutlaka ödeme yapılan senetler kişilere geri verilir. Yani senetli bir borcunuz bulunuyor ve buna düzenli olarak ödeme yapıyorsanız, mutlaka ödeme yaptıktan sonra senetleri almalısınız. Almadığınız senetler, ödenmedi diyerek tekrar işleme koyulabilir. Bunu kanıtlamak için de ödeme yaparken dekon veya ödeme makbuzu almak, borçluyu koruyan durumların başında gelir.

 

Senet düzenlemek için borçlu ve alacaklı ilişkisinin oluşması yeterlidir. Genellikle senetlerde 3. şahız bilgilerine de ihtiyaç duyulmaz. Eğer alacaklı kişi talep ederse, borçlu senede imza atması için bir kefil bulabilir fakat bir zorunluluğu yoktur.

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yazımızın giriş bölümlerinde, senedin resmi bir evrak olduğunu ve önemsenmesi gereken bir evrak olduğunu söylemiştik. Halk arasında yayılan bir söylenti, aslı olmayan bir bilgiye göre senetler borçlular tarafından pek de önemsenmiyor. Senet borcunu ödemezsen de olur, sorun olmaz gibi yaklaşımlar göstermek aslında oldukça yanlıştır. Çünkü senetler de, aynı banka çekleri gibi icra takibi başlatılan yasal bir evraktır.

Yani senet ödenmezse ne olur diyorsanız, ilk olarak yasal takip işlemlerinin başlayabileceğini söylemek mümkün. Bu en basit yöntemi olarak görülse de, aslında senet borçları ödenmediğinde ve icra takibi başladığında banka hesaplarınızdan, maaşınıza, maaşınızdan evinizdeki eşyaların haczine kadar bir çok işlem uygulanabilir.

Bu sebeple de “Senet borcu ödenmezse ne olur” konusunda vereceğimiz tüm bilgileri maddeler halinde okumalı ve gerekli önlemleri almalısınız.

Senet Borcu Ödenmezse İcra Süreci Nasıl Başlar?

Senet borcu ödenmezse ne olur

Ödeme yapmak zorunda olduğunuz bir senetli borç bulunuyorsa, ödeme yapmamanız durumunda alacaklı kişi senet için yasal takip işlemlerini başlatacaktır. Bu takip işlemleri sonucunda da bir çok yaptırım hakkı bulunuyor. Elbette bu kararların tamamı da icra mahkemeleri tarafından veriliyor.

Senet borcu icra takibi işlemleri için alttaki çözüm yollarına başvurulabilir. Yani icra takibi demek, yalnızca evinize icra memurlarının gelmesi anlamını taşımıyor. Aynı zamanda banka hesaplarınıza ve maaşınıza da bloke işlemleri uygulanabiliyor.

 • Banka hesabına bloke
 • Maaş hesabına bloke
 • Maaşa haciz (4’te 1’ine)
 • Eve haciz

Tüm bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için de ya borca itiraz etmeli, ya da borcun ödemesini düzenli olarak yapmazsınız. Senet borcu önemsenmeyecek bir borç değil, aksine bu gibi durumlarla karşı karşıya kalabileceğiniz bir durumdur.

Senet Borcu İcra Takibi ve Mahkeme Süreci

Senet borcu ödenmezse ne olur?

Yukarıda bahsetmiş olduğumu seçenekler ve yasal takip süreci, aslında hemen başlamıyor. Bunun için öncelikle tarafınıza ödeme emri gönderiliyor ve belirtilen süre içinde senet borcuna ödeme yapmanız gerekiyor. Bu süre içinde de ödenmeyen senetler için de “senet borcu ödenmezse ne olur” tarzında sorular gelebiliyor.

İşte bu aşamadan sonra borcunuz için yasal takip işlemleri başlamış demek doğru olur. Eğer senet borcunuza itirat etmek istiyorsanız da bunun için önünüzde 7 günlük bir süre bulunuyor. Bu süreyi kaçırmanız demek, aslında borcu da kabullenmiş sayılmanıza sebep oluyor.

Senet Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir Mi?

Yine bu durum da, senet borcunun ödenmediği zamanlarda karşımıza çıkabilecek sorunların başında geliyor. Senet borcunu ödemediğiniz taktirde, maaşınıza haciz gelebileceği gibi, evinize de haciz gelebiliyor.

Bu durum alacaklı ve avukatlar tarafından çok tercih edilmediği için, ilk öncelik diğer seçenekler üzerinde yoğunlaşıyor. Yani avukatlar ilk olarak kişinin maaşını veya banka hesaplarının kontrol edilmesini talep ederek borcu daha garanti yollardan tahsil etmeye çalışıyor. Senet borcunun avukata verildiği tarihlerde bir işte çalışmıyorsanız da, daha sonrasında sigorta başlangıcınız yapıldığında bu durum avukatlar tarafından tespit ediliyor.

Senet Avukata Verilirse Ne Olur?

Senet, avukata verildikten sonra üstte bahsettiğimiz aşamalardan geçiyor. Bu aşamalar, tüm senet borçları için aynı şekilde geçerli oluyor. Senet borcu için ödeme emri (tebligat) tarafınıza ulaştırıldığında mutlaka ödeme yapmalı, eğer borcun varlığından şüphe veya kanıtınız varsa borca itiraz etmelisiniz. Aynı zamanda isterseniz ödeme gücünüz olmadığını belirterek de borca itiraz hakkınız bulunuyor.

Tavsiye Makale: Senet Borcu Zaman Aşımı

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Enes avatarı
  Enes

  İyi akşamlar ben yalova termal city ye tanıtım için gitmiştim günün sonunda zorla senet imzalattılar ama ben kendi imzamı atmadım rasgele çizgi karaladım sonrasında sözleşme ve 40 adet yaprak getirdiler onlarda taksit ve anlaşmanın dewamı içinmiş ama onlara hiç dokunmadım kabul etmedim ve cıktım evime döndüm benim hakkımda işlem yapabilirler mi ve bu firma bir dünya insanı dolandırmış ve hala daha dewam ediyor. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 2. Ersen ay avatarı
  Ersen ay

  Merhaba benim 3 4 yere banka ve mobilyacıya senetli borçlarım var ödeyemiyorum bunlar icralık olursa hepsi birden nasıl ödeneyi alırlar benden üstüme bir mal varlığı yok

 3. Sesa avatarı
  Sesa

  Merhaba. Eve babamın icra dairesinden bir kahır geldi senet imzalamış annem babam ayrı fakat babam ikametgah adresi annemin oturduğu yer görünüyor ne yapmamız lazım

 4. Murat avatarı
  Murat

  Merabalar ben yurt disinda yasiyorum 2010 temmuzda alanyada ortak bar islettik daha sonra hepsini ona devrettim fakat mal sahibine kira bedelinin hepsi verilmemis mal sahibinde 2010 da Senet yaptik 3 yil icin fakat Bana haciz Geldi ne yapmam lazim tessekurler

Yorum yapın