Sanal kart nedir?

Sanal kart nedir? Dijitalleşen dünyada artık aklımıza gelebilecek her türlü işlemi internet üzerinden dakikalar içinde gerçekleştirebiliyoruz. Para transferleri, ev alışverişi, kişisel alışveriş, fatura ödemeleri, kurum ödemeleri ve e-devlet hizmetleri gibi bir çok işlemi internet üzerinden yapabiliyoruz. Tüm bunların yanı sıra, internetteki popüler alışveriş sitelerinden alışveriş yapmak da son dönemlerin en popüler uygulamalarından biri. Gerek internet siteleri, gerekse de mobil uygulamalar üzerinden hizmet veren bu internet sitelerinden aklımıza gelebilecek her türlü ürünü kredi kartımız ile satın alabiliyoruz. Bu aşamada ise akıllara kredi kartlarının güvenliği gelebiliyor. Bakıldığında, 3D Secure ile yapılan işlemlerde güvenlik konusunda problem yaşamaya olasılığınız giderek azalır. Çünkü 3D Secure ile alışverişiniz SMS onayından geçirilir ve çekilecek olan tutarı kontrol edip SMS şifresini girerek onay verebilirsiniz. Elbette internetten güvenmediğiniz, 3D secure olup olmadığından emin olmadığınız siteler varsa, bu siteler için limitini tamamen kendiniz ayarlayabileceğiniz tek veya sürekli kullanıma sahip sanal kartlar oluşturabilirsiniz. Devamlı bir sanal kart oluşturup yalnızca alışveriş yapacağınız zaman limit tanımlayabilir, bu sayede de kredi kartınızdan yapılacak dolandırıcılık işlemlerinin önüne geçmiş olursunuz. Peki sanal kart nedir, nasıl kullanabilirim?

Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

Banka kartları, kredi kartları ve ihtiyaca göre birçok kartın hizmet verdiği günümüz dünyasında, teknolojinin ve de özellikle mobil bankacılığın gelişmesiyle beraber ortaya sanal kart hizmetler çıkmıştır. Birçok kişinin merak ettiği sanal kart nedir sorusu, tek kullanımlık veya uzun süreli kullanım için alınabilen ve fiziksel bir forma sahip olmayan banka kartı olarak tanımlanabilir. Tavsiye Edilen Makale: En iyi kredi kartı hangisidir?

Genelde mobil veya İnternet bankacılığı aracılığıyla alınan sanal kart, özellikle İnternet alışverişlerinde sık şekilde kullanılmaktadır. Sık şekilde kullanılan bu kart, gelecek nesillerin de sık tercih edeceği bir alışveriş yöntemi olarak gözüküyor. Dilerseniz mobil veya internet bankacılığından, dilerseniz de bankanızın müşteri hizmetlerine bağlanarak kredi kartınıza bağlı olarak bir sanal kart oluşturabilir, anında kullanıma başlayabilirsiniz.

Sanal Kartı Kimler Kullanabilir?

Sanal kartı veya tek kullanımlık sanal kart hizmetini, banka kartı veya kredi kartı olan birçok kişi kullanabilir. Sanal kart oluşturmak ve kullanmak için, banka ile sözleşme esnasında, sanal kart tercihini de yapmanız ve kart+bakiye durumunuzun sanal kart almaya uygun olması gerekir. Gerekli koşullarda rahatlıkla alabileceğiniz sanal kart, birçok farklı avantaja sahiptir. Sunmuş olduğu bu avantajlar ile birçok kişi tarafından da tercih edilmekte ve sık şekilde kullanılmaktadır.

Sanal Kart Kullanmanın Avantajları

Kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla temin edilen sanal kartın, kullanıcılarına sunduğu birçok avantaj bulunmaktadır. Kullanıcılar tarafından da sık tercih edilmesinin sebebi ise limiti ayarlanabilir olması ve dilediğiniz zaman silebiliyor oluşunuzdur.

Sanal kartın, kullanıcılarına sunduğu avantajlar, şu şekilde sıralanabilir;

  • İnternet üzerinde kimliğinizin ifşa olmasının önüne geçer,
  • İnternet siteleri üzerinden doğabilecek güvenlik problemlerini ortadan kaldırır,
  • Sizin belirleyeceğiniz limit dahilinde kullanılabilir,
  • Herhangi bir kullanım veya işletme ücreti bulunmamaktadır.
  • Çeşitli e-ticaret sitelerinde, mail alışverişlerinde ve farklı dijital platformlarda güvenle kullanılabilir.
  • İhtiyaç halinde hızlı şekilde oluşturulabilir,
  • Kullanılmadığı taktirde bloke edilebilir/sanal kart silme işlemi yapılabilir.

Sanal kartın kullanıcılarına sunduğu avantajlardan bazıları üstte belirtildiği gibidir. Bunların yanı sıra birçok farklı güzel yanı da bulunan sanal kartlar, fiziksel bir taşınma zorunlulukları olmadığı içinde istenildiği an istenildiği yerde kullanılabilirler.

Sanal Kartlar Güvenilir Midir?

Sanal kartlar, kullanıldıkları erlere göre değişkenlik gösteren bir güvenlik seviyesine sahiptir. Fakat herhangi bir siteye herhangi bir ödeme yaparken kullanacağınız sanal kart, sizin temel kart bilgilerinizi paylaşmanın önüne geçer ve bu sayede doğabilecek problemler ortadan kalkmış olur. 

Siteye yapacağınız ödemeyi tamamladıktan sonra sanal kartı iptal edebilir ve oluşabilecek diğer problemleri de ortadan kaldırabilirsiniz. Bu yüzden sanal kartlar, çoğu durumda kredi kartlarına göre çok daha güvenilirdir.

Sanal Kart Oluşturma İşlemi

Sanal kartın ne olduğuna dair merak edilen soruların yanı sıra sanal kart nereden alınır sorusu da oldukça merak edilmektedir. Herhangi fiziksel bir banka şubesinden alınmayan bu kart, gerekli durumlarda İnternet üzerinden oluşturulmaktadır. 

Sanal kart nedir, nasıl kullanılır?

İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık aracılığıyla oluşturabileceğiniz sanal kart, size İnternet üzerinde güven ile alışveriş yapma olanağı tanımaktadır. Ayrıca sanal kart hakkında merak edilen bir diğer şey banka kartı ile sanal kart oluşturma işlemidir. 

Eğer banka ile anlaşmanız bulunuyorsa ve kartınızın durumu buna müsaade ediyorsa, banka kartınız ile de sanal kart oluşturabilir ve kullanabilirsiniz.

Sanal Kart İptal Etme İşlemi

Sanal kartınızı, İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden oluşturmanın yanı sıra, aynı şekilde istediğiniz an iptal de edebilirsiniz. Ayrıca sanal olarak oluşturulduğu ve iptal edildiği için sanal karttan para çekme işlemi mümkün değildir. Dilerseniz sanal kartınızın limitini günlük tanımlayabilir, 1 günün sonunda limitinin sıfırlanmasını da sağlayabilirsiniz. Bu sayede yeniden bir sanal kart oluşturmanıza da gerek kalmaz.

Sanal Kart Kullanmanın Dezavantajları

Sanal kart kullanmanın, avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Sanal kartın kullanıcılarına sunduğu dezavantajlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Fiziksel olarak bir formları olmadığı için taşınamaz, sadece gerekli durumlarda İnternet üzerinden kullanılabilirler,
  • Fiziksel bir formları olmadığı için yalnızca dijital işlemlerde kullanılabilirler,

Bu iki madde dışında sanal kartların dezavantajları pek bulunmamaktadır. Bu yüzden de sıklıkla tercih edilmekte ve işlemlerin güvenlik dahlinde yapılmasını sağlamaktadır.

1 Yorum

  1. İşlemlerin güvenlik dahlinde yapılması adına sanal kart kullanılması taraftarıyım. Faydalı bir yazı olmuş , kaleminize sağlık

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin