PTT Kart Şifre Alma Nasıl Yapılır?

PTT kart şifre alma

PTT kart şifresi alma yöntemleri hakkında bilgiler. PTT, banka dışında para transferi yapabildiğimiz kuruluşlar arasında geliyor. Son dönemlerde genişlettikleri ATM ağı ve şube sayısı ile aynı bankalar gibi hizmet vermeye başlayan, müşterilerin transfer edilen parasını anında çekmesine yardımcı olan PTT sıkça tercih edilen kuruluşlardan biri haline geldi. Bu sebeple de bankalar dışında para transferi yapmak isteyen kişiler daha çok PTT Bank yönünde tercihlerini yaptılar. PTT bank, aynı bankalar gibi bir banka kartı kullanıma sunarak, müşterilerin ATM’lerden işlem yapmasına yardımcı oluyor. PTT Bank ATM kartı, hesap açılış talebinizin ardından isterseniz adresinize, isterseniz de başvuruyu yaptığınız şubeye teslim edilebiliyor. Dilerseniz daha sonrasında SMS ile kart şifrenizi talep edebiliyorsunuz. İsterseniz diğer yöntemleri de tercih ederek kart şifresini rahatlıkla oluşturabiliyorsunuz. Peki teslim aldığınız PTT kart şifre alma işlemleri nasıl oluyor? PTT Bank Kartına şifre alma yöntemleri.

PTT Kart Şifre Alma Nasıl Yapılır?

Telefon, telgraf ve posta hizmetlerini hedef alarak kurulan PTT kuruluşu, günümüzde pek çok alternatif hizmete ev sahipliği yapmaktadır. Bu alternatif hizmetlerden bir tanesi de PTT karttır. Bu karta sahip olmak istiyorsanız, PTT kart bloke kaldırma nasıl yapılır ve daha fazla sorunun yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Genellikle kartın şifresinin bloke olması sonrasında yeni bir şifre oluşturmak isteyen müşteriler, ptt kart şifre alma yöntemlerinden bazılarına başvurabiliyor.Tavsiye Edilen Makale: PTT Bank EFT Saatleri

PTT kartınıza ilk sahip olduğunuz zaman, bir şifre oluşturmanız gerekecektir. PTT kart şifre alma numarası olarak PTT’nin çağrı merkezi numarası olan 444 1 788 numarasıyla görüşebilirsiniz. Bu çağrı merkezi yeni bir kart aldığınız zaman ilk adımda yeni bir şifre belirlemenize yardımcı olacaktır. Çağrı merkezinin yapacağı bilgi teyidinin ardından, PTT kartınıza yeni şifrenizi hemen tanımlayabilirsiniz.

PTT Kart Şifre Oluşturma İşlemleri

PTT kart, PTT Bank adı verilen bir kuruluşun PTT bünyesinde hizmet vermeye başlamasıyla ortaya çıkmıştır. PTT kart nasıl alınır sorusunu soranlar, PTT Bank aracılığıyla bu karta banka kartı veya kredi kartı özellikleriyle sahip olabiliyor ve kullanmaya başlayabiliyorlar.

PTT kartlar ile yapılabilen birçok işlem bulunmaktadır. Bunlar arasında alışveriş yapma, bankamatiklerden para çekme, para transferi, bonus bakiyesi kullanma, internet ödemeleri gibi seçenekler yer alıyor. Yani bir PTT kartının bir banka kartı veya kredi kartından bir farkı olmadığını söyleyebiliriz.

PTT Kartınıza İlk Şifresi Nasıl Alınıyor?

PTT kartınıza ilk sahip olduğunuz zaman, bir şifre oluşturmanız gerekecektir. PTT kart şifre alma numarası olarak PTT’nin çağrı merkezi numarası olan 444 1 788 numarasıyla görüşebilirsiniz. Bu çağrı merkezi yeni bir kart aldığınız zaman ilk adımda yeni bir şifre belirlemenize yardımcı olacaktır. Çağrı merkezinin yapacağı bilgi teyidinin ardından, PTT kartınıza yeni şifrenizi hemen tanımlayabilirsiniz.

PTT internet bankacılığı şifre al işlemleri için henüz yürürlükte olmadığından, PTT internet bankacılığını kullanarak yeni bir şifre oluşturamaz veya unuttuğunuz şifrenizi değiştiremezsiniz. PTT internet bankacılığında yalnızca mobil şifre oluşturabilir ve bu şifreyi değiştirebilirsiniz.

PTT Mobil Şube Şifresi Nasıl Yenilenir?

PTT Bank Kart Şifresi Oluşturma

PTT mobil şube şifresi, mobil bankacılık hesabınıza ulaşmak için kullandığınız bir şifredir. Bu şifreyi, PTT bankacılık işlemlerinin web sayfasında veya PTT Bank Mobil uygulamasında kullanabilirsiniz. 

Mobil şube şifresi almak için izleyeceğiniz adımlara değinirsek;

Tavsiye Edilen Makale: PTT Bank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

 • PTT mobil şube şifrenizi almak için PTT bankacılık işlemleri web sayfasını ziyaret edin veya PTT Bank Mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirin.
 • Müşteri profilinize göre bireysel ya da kurumsal seçenekleriyle işlemlere devam edin.
 • Gelen ekranda giriş yapmanız istenmektedir. Bu alanda istenen şifre, mobil şube şifrenizdir. İşlemlere ‘Şifremi Unuttum/ Şifre Al’ butonuyla devam edin.
 • Gelen ekranda TC kimlik numaranız ve cep telefonu numaranız istenecektir. Gerekli alanları doldurun ve şifrenizi talep edin.
 • Şifreniz SMS aracılığıyla cep telefonu numaranıza gönderilecektir.

Yeni bir mobil şube şifresi aldığınız zaman, bu şifreyi kullanarak PTT’nin mobil bankacılık hizmetlerine hemen ulaşabilirsiniz.

PTT Kart Şifre Alma, Şifremi Unuttum

PTT kartınızın şifresini unuttuysanız, kartınızı kullanmaya devam etmek için yeni bir şifre edinmeniz gerekmektedir. Bazı PTT kart hesaplarına PTT Kurumu ilk kullanım için bir şifre de atayabiliyor. Güvenliğiniz açısından kendinizin belirleyeceği bir şifreyi kullanmanız atılacak en doğru adım olacaktır. Bu nedenle kart şifrenizi, belirtilen işlem kanallarını kullanarak yeni bir şifre ile değiştirmeniz gerekiyor.

PTT kart şifrenizi unuttuysanız, PTT çağrı merkezlerini arayarak yeni bir şifre oluşturma başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca kart sahibinin şahsi başvurusuyla PTT şubelerine yapacağı taleplerde de kart şifresi yenilenebiliyor. Son olarak PTT Matik’lerden şifre yenileme adımlarını izleyerek yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

PTT Kart Şifresi SMS ile Öğrenilebilir mi?

PTT kart şifresini yenileme yöntemleri arasında kullanabileceğiniz bir diğer yöntem, PTT kart şifre alma SMS ile işlemleridir. PTT Bonus kredi kartı üyesi bir müşteriyseniz, PTT sistemine kayıtlı olan cep telefonu hattınız ile 3290’a “SIFRE boşluk KREDİ KARTI ŞİFRESİ boşluk KREDİ KARTINIZIN ARKA YÜZÜNDEKİ CVV KODU” mesajını göndermelisiniz. SMS servislerinden yalnızca şifre yenileme işlemi yapabilirsiniz. Yeni bir şifre öğrenmek için PTT çağrı merkezlerini aramanız gerekebilir.

PTT Kart Şifresi Neden Bloke Olur?

PTT kart şifrelerinin bloke olmasının birkaç farklı nedeni olabiliyor. Kart şifresinin ödeme noktalarında veya ATM noktalarında üst üste yanlış girilmesi nedeni, kartınızın şifresinin bloke edilmesinin temel nedenidir. PTT kart şifre bloke oldu ise, bu durumda kartı kullanmaya devam edemezsiniz. Kart üzerindeki tüm işlemler şifre ile yapılacağı için, işlemleriniz sırasında banka şifresi sorulacaktır. Bloke olması halinde bu şifre geçersiz kılınacaktır. 

PTT Kart Bloke Oldu, Ne Yapmalıyım?

PTT banka kartınızda veya PTT Bonus kredi kartınızda şifre blokesi sorunuyla karşı karşıyaysanız, PTT kart şifre bloke kaldırma işlemleri için PTT çağrı merkezlerini aramalısınız. Bu işlem için PTT’ye kayıtlı olan cep telefonu numaranızdan arama yapmanız gerekiyor. Ayrıca PTT şubelerinde de PTT kartınızın şifre blokesi kaldırma işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Dila avatarı
  Dila

  Müşteri hizmetlerini aradığımda telefon düşmüyor, çağrı sonlandırıldı uyarısı veriyor. Ne yapmalıyım?

  1. Mert avatarı
   Mert

   Yoğunluktan dolayı bazen bu gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Daha sonra tekrar deneyebilirsiniz.

 2. Esen Oruç avatarı
  Esen Oruç

  PTT kartım ile aynı şifreyi kullanarak her zaman ATM’den paramı sorunsuz olarak çekebiliyordum. Son 1 aydır aynı şifreyle çekemedim ve kart bloke oldu. Bu nasıl oluyor, yeni şifre nasıl alabilirim?

  1. Mert avatarı
   Mert

   Kart bloke olduysa PTT Müşteri Hizmetleri ile görüşmelisiniz.

Yorum yapın