pazar günü eft

Pazar günü EFT yapılır mı? EFT, bankacılık sektörünün en çok kullanılan işlemlerinden birisidir. EFT, bir bankadan farklı bir bankaya yaptığımız para transferlerine verilen addır. Uzun adı ise Elektronik Fon Transferi olarak belirlenmiştir. Ancak, bankalarda yaptığımız tüm işlemlerde olduğu gibi EFT işleminde de bir limit bulunuyor. Göndereceğimiz tutarlarda bazı limitler bulunduğu gibi, EFT işlemi belirli günler ve saatler içinde yapılabiliyor. Bu yazımızda da EFT işlemi yapabileceğiniz günleri ve saatleri aktaracağız. Pazar günleri EFT yapabilir miyim?

Pazar Günü EFT Yapılabilir Mi?

Aslına bakarsanız, her gün, her saatte EFT işlemi yapabilirsiniz. Gerek İnternet bankacılığı, gerek ATM’ler, gerekse de mobil bankacılık ürünlerinden birini tercih ederek anında EFT işlemi yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, paranın karşı tarafa ulaşacağı zaman dilimidir. Yani, siz EFT’yi yapmış olsanız bile, göndermiş olduğunuz para karşı tarafın eline EFT saatleri içinde ulaşacaktır.Pazar günü EFT yapabilirsiniz. Ancak EFT işlemi ardından paranın hala hesabınızda durduğunu göreceksiniz. Bu demek oluyor ki, EFT işlemi kayıt altına alındı ancak henüz karşı tarafa ulaşmadı. EFT işlemi sırasında da zaten karşınıza bu gibi bir uyarı ekranı çıkacaktır. Pazar günleri yapmış olduğunuz EFT ilk işlem günü olan Pazartesi günü karşı tarafın hesabına yansıyacak, para transferi işlemi de tamamlanmış olacaktır.

Pazar Günü Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

pazar günleri eft

Her gün, her saat EFT yapabileceğinizi yazımızın ilk bölümlerinde aktarmıştık. Her gün EFT yapabiliyor olmanız, bu transfer işleminin tamamlandığı anlamına gelmiyor. EFT işlemleri, siz EFT saatleri dışında işlem yaptığınız için ilk işlem gününe kadar askıda tutuluyor.

Tavsiye Makale: Hafta Sonu Havale Olur Mu?

Pazar günü yapılan EFT ne zaman hesaba geçer diyorsanız, bunun cevabı takip eden ilk işlem günü olacaktır. Yalnızca pazar günü olarak düşünmezsek de, işlem saatleri dışında yaptığınız tüm para transferleri, ilk işlem günü karşı tarafın hesabına yansıyacaktır. Bankaların belirlemiş olduğu EFT saatlerinin dışında kalan her işlem, bir sonraki işlem gününde mesai başlangıcında alıcıya ulaştırılacaktır.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken durumlardan birisi de, tatil günleridir. Eğer yapmış olduğunuz para transferi işlemi resmi tatil günlerinden birine denk geliyorsa, yine de para transferi işlemi gerçekleşmeyecek ve para askıda bekletilecektir. Eğer mesai saatleri dışında bir para transferi işlemi gerçekleştiriyorsanız bu gibi durumlara dikkat etmeli, EFT gönderimi yaparken bankanın uyarı ekranlarını da takip etmelisiniz.

Tavsiye Makale: EFT İptali Nasıl Yapılır?

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin