Otomatik Ödeme Talimatı

Bankalar, müşterilerinin yaptığı işlemleri en kolay hale getirebilmek adına bir çok kolaylığı da hizmet listesine eklemekten kaçınmıyor. Şüphesiz bunlardan en güzel hizmetlerin başında geleni ise Otomatik Ödeme Talimatı olarak gösterilebilir. Ödeme talimatları, genellikle kredi kartları üzerinden verilmesi tercih edilse de, normal banka hesabınız üzerinden de otomatik ödeme işlemi tanımlayarak faturaların günü geldiğinde ödenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede işlemlerinizi aksamadan yapabilir, yalnızca tek bir alandan ödemelerinizi kontrol edebilirsiniz. Ancak söylediğimiz gibi, kredi kartı zorunluluğu da olmadığından, hesabınızdan bir ödeme talimatı vererek, hesabınızda düzenli olarak para bulundurduğunuzda ödemeler bu hesaptan da otomatik olarak yapılabilir.

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Otomatik ödeme talimatı, bankaların müşterilerine sunmuş olduğu kolaylıklardan bir tanesidir. Bu sayede ödemelerinizi tek bir hesap veya kredi kartı üzerinden yönetebilir, tüm kurumlara ayrı ayrı ödemeler yapmak yerine ödemeleri tek kanaldan takip edebilirsiniz. Ödeme talimatlarının herhangi bir şartı bulunmadığı gibi, koşul da verilmemiştir.Herhangi bir bankada bir hesabınız veya kredi kartınızın olması yeterli olacak, gerek müşteri hizmetleri gerekse de banka şubeleri aracılığı ile çok rahat ödeme talimatı verebileceksiniz. Yazımızın ilerleyen bölümünde otomatik ödeme talimatı nasıl verilir hakkında daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik ödeme talimatı, dijitalleşen dünyada bankaların müşterilerine sunmuş olduğu fırsat ve kolaylıklardan bir tanesidir. Dijitalleşen dünya ile birlikte bankacılık sektörü de teknolojiden faydalanmaya ve bu teknolojiyi müşterilerinin yararına olacak şekilde kullanmaya başlamıştır. Ödeme talimatı da bu çalışmalardan biri olmaktadır.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir

Ödenmesi gereken faturalar, kişilerin işlerinden dolay vakit ayıramaması, mesai saatlerinin başka bir uğraşa imkân vermemesi, unutkanlık ve benzeri sebeplerden dolayı çoğu zaman unutulmaktadır. Bu unutkanlık ya da vakit ayıramama durumu, ödenmesi gereken faturaların son ödeme gününün geçmesine ve dolayısı ile faturaya faiz yansımasına, hatta söz konusu hizmetin kesintiye uğramasına sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca söz konusuolan hizmetin kesintiye uğraması daha sonra tekrar açma ücreti adı altında ek bir giderin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle banklara faturalar için otomatik ödeme talimatı vermek tamamen müşteri yararına atılacak bir adımdır.

Bir kişinin ödeme talimatı verebilmesi için öncelikle sahip olması gereken bir takım koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar; kişinin bir bankada hesap sahibi olması ya da bir kredi kartına sahip olmasıdır. Eğer bir bankada hesabınız var ise ya da bir kredi kartı kullanıcı iseniz ödeme talimatını kolaylıkla hayata geçirebilirsiniz.

Kredi kartı ya da banka hesabı sahibi olup, otomatik ödeme talimatının fırsatlarından yararlanmak isteyen kişiler, ilgili bankaya başvuruda bulunarak talimat verebilmektedirler.

Otomatik Ödeme Talimatı Verebilmenin Yolları Nelerdir?

Banka müşterilerinin, otomatik ödeme talimatı verebilmesinin çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunlardan ilki; bankanın şubesine başvuru yapmaktır. Kişiler, ödemesinin otomatik olarak gerçekleştirilmesini istedikleri faturanın son dokümanı eşliğinde ilgili bankanın bir şubesine giderek otomatik ödeme talimatı başvurusunda bulunabilmektedirler. Bu talimat için ikinci başvuru yolu ise, söz konusu bankanın internet bankacılığı aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bir diğer, yani üçüncü başvuru yolu ise bankanın çağrı merkezini arayarak müşteri hizmetlerine talebin iletilmesidir.

Tavsiye Edilen Makale: IBAN Numarası Nerede Yazar?

Ödeme talimatı bir sistemdir. Ve bu sistem ülkemizde uzun yıllardır, milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Kişilerin sahip oldukları banka hesabı üzerine ya da kredi kartı üzerine bir tanımlama yapılarak, ödenmesi istenen faturaların zamanı geldiğinde kendiliğinde ve otomatik olarak ödenmesini sağlamaktadır. Bu şekilde işleyen sistem, fatura sahiplerine büyük kolaylık sağlamaktadır. Özellikle, hiçbir fatura ödeme merkezine gidilmesine ve sıra beklenmesine gerek kalmadan ödeme işlemleri halledilmektedir.

Ödeme Talimatının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Fatura Ödeme Talimatı

Otomatik ödeme talimatı vermek, kullanıcılarına beraberinden birçok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan ilki; zamanı değerli kılması ve fatura sahiplerine zaman kazandırmasıdır. Normal şartlarda, bir ay içerisinde bir eve elektrik, su, doğal gaz, telefon olmak üzere en az dört fatura gelmektedir. Bu da; dört ayrı ödeme, dört ayrı ödeme merkezi anlamına gelmektedir. Dolayısı ile otomatik ödeme talimatı veren kişiler, bu faturaların ödemelerini gerçekleştirmek için dışarıda harcayacakları vakti kazanmış olmaktadırlar.

Bu talimatın bir avantajı da, ödemesi unutulduğu için hizmet kesintisi yaşanması riskini ortadan kaldırıyor olmasıdır. Bir hizmetin kesilmesi, beraberinde faturaya faiz işlemesine ve tekrar açma işlemi için artı bir bedele neden olmaktadır. Bu ödeme talimatı ile bu olumsuz durumlarda ortadan kalkmaktadır. 

Ödeme talimatının bir avantajı da bankaların sunduğu fırsatlardır. Her bankada genel geçer bir kural olmasa da, bazı bankalar otomatik ödeme vermiş olan müşterilerine özel fırsatlar sunmaktadır. Ödeme talimatı verilen karta işlem ücreti uygulanmaması bu fırsatlardan bir tanesidir. Ayrıca, otomatik ödeme işlemi, kişilerin kredi notlarına olumlu olarak yansıyan işlemlerden bir tanesidir. Bu yönüyle, kredi notu sıkıntısı yaşayan ya da kredi notunu yükseltmek için çabalayan kişilere bir tavsiye olmaktadır.

Tavsiye Edilen Makale: Günlük EFT Gönderim Limiti

Bu talimat ile ilgili olarak unutulmaması gereken bir nokta vardır. Eğer bir banka hesabı üzerinden talimat verilmişse, fatura günü geldiğinde o hesap içerisinde ödemenin gerçekleştirilebilmesi için fatura tutarında bir meblağ var olması gerekmektedir. Aksi takdirde ödeme işlemi gerçekleştirilemeyecektir. Yine aynı şekilde, talimat verilen kart bir kredi kartı ise; fatura günü geldiğinde yeterli limitin var olduğundan emin olunmalıdır.

Otomatik Ödeme Talimatı Kampanyaları

Fatura ödeme talimatı kampanyaları, bankaların bazı dönemlerde müşterilerine sunmuş olduğu opsiyonlardan birisidir. Müşterileri otomatik ödeme işlemlerine yönlendirmek amacıyla, mevcut kredi kartınızın özelliğine göre değişen tutarlarda para puan hesabınıza tanımlanır. Örneğin 5 fatura eklediğinizde sizlere belirli bir tutar para puan hediye edebilir.

Aynı zamanda vadesiz hesabınız üzerinden de talimat verdiğinizde, belirli dönemlerde nakit para olarak fatura ödemeleri gerçekleştiğinde bankanız sizlere nakit ödeme yapabilir.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin