Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

onaylanan kredi nasıl iptal edilir

Onaylanan kredi nasıl iptal edilir, onaylanan kredi nasıl iptal olur, onaylanan kredi iptal etme, onaylanan krediyi iptal etme nasıl yapılır hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Tüm bireyler, aldığı maaşlar ile yaşantılarını idare etmeye çalışırlar. Ancak bazı ihtiyaçlarımız için maaşlarımız yeterli gelmeyeceği için, bu ihtiyaçlarımızı finanse edebilmek için bankalardan kredi başvurusunda bulunabilir ve kredi kullanabiliriz. Bu ihtiyaçları karşılamak için yapacağımız kredi başvurularına bazı durumlarda gerek kalmaz ve onaylanmış olan krediyi iptal etme ihtiyacı duyabiliriz. Eğer bu gibi bir durum ile karşılaştıysanız onaylanan kredi nasıl iptal edilir hakkında bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Onaylanan kredi başvurusu nasıl iptal edilir?

Krediler Nasıl İptal Olur?

Konu hakkında detaylı bilgilere değinmeden önce belirtmeliyiz ki, kredi iptal sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Eğer başvuru yaptığınız kredi onaylandıysa, bu kredinin de iptal işlemi elbette mümkündür. Kredi başvurusu yapmış olmanız, mecburen krediyi kullanacağınız anlamına gelmiyor. Kredi başvurularındaki şartları yerine getirdiğiniz için banka krediye onay vermiş olabilir, eğer dijital bir kredi değilse paranın hesabınıza henüz geçmediğini de söylemek mümkün olacağı için kolaylıkla iptal edilebilir.Tavsiye Bağlantı: Kredi Neden Onaylanmaz?

Ancak kredi iptallerinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi, kredi başvurusunun yapıldığı kanaldır. SMS, Telefon, İnternet ve Şubelerden yapılan kredi başvurularının iptal edilme işlemi kesinlikle birbirinden farklılık göstereceği için, onaylanan kredi nasıl iptal edilir hakkındaki tüm bilgileri öğrenmeli ve kredinin iptal olması için gereken adımları eksiksiz izlemelisiniz.

Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Günümüzde kredi başvuruları, çeşitli kanallardan oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor. Bunlara örnek vermek gerekirse, evde oturduğumuz yerden SMS veya internet bankacılığını kullanarak dakikalar içinde kredi başvurusu yapabilir ve başvuru sonucunu sms ile telefonumuza bildirilmesini sağlayabiliriz. Durum böyle olunca da bu kredilerin iptal işlemleri arasında farklılıklar doğmasına sebep oluyor. Kredi notu yüksek birisi, sms ile kredi başvurusu yaptıysa anında sms ile onay alabilir ve paranın hesaba geçmesi için şubeyi ziyaret ederek gerekli evrakları doldurmaya başlayabilir.

Bazı krediler ise anında onaylı ve paranız anında hesapta şeklinde olabilir. Örneğin belirli bir kampanya ile internet bankacılığı üzerinden işlem yaparak kredi başvurusunda bulunmuş olabilirsiniz. Eğer bilgi ve belgeleriniz güncelse banka krediyi onayladıktan hemen sonra bu tutarı hesabınıza yatırabilir. Ancak paranın hesabınıza yatmış olması, kredinin iptal edilmeyeceği anlamını taşımıyor. Eğer kredi onaylandıktan sonra para hesabınızda olduğu gibi kalmışsa, herhangi bir işlem (para çekme, yatırma, transfer) görmemişse, banka tarafından size tanınan 14 günlük iptal sürecini başlatabilirsiniz. İlgili bankanın müşteri hizmetleri ile görüşme sağlayarak iptal sürecini başlatabilir ve onaylanan kredinin iptalini sağlayabilirsiniz. Bankalar bu işlemler için ücret kesintisi yapabilir.

Onaylanan Kredi Anında İptal Olur Mu?

Tüm kredilerde 14 günlük iptal hakkınızın olduğunu yazımızda belirtmiştik. Başvuru kanalı farketmeksizin, tüm kredilerinizi 14 gün içinde müşteri hizmetlerini arayarak iptal edebilirsiniz. Ancak şubeden yaptığınız başvurular için banka sizden dilekçe talep edebilir. Banka çalışanı ile beraber bir dilekçe doldurarak, hesabınızdaki kredi tutarının iptal edilmesini isteyebilirsiniz. Dilekçe ile yapılan işlemler, müşteri hizmetleri kanalıyla yapılan işlemlerden biraz daha uzun sürebilir. Ancak bu gibi hususlarda dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi, paranın hesapta işlem görmemiş olmasıdır. Para eğer hesapta değişim veya işlem görmüşse, banka kredinizi iptal etmeyebilir.

Onaylanan kredi nasıl iptal edilir hakkında verdiğimiz bilgiler ışığında, kredinin iptal edilmesinin oldukça kolay bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede kredileriniz onaylanıp hesabınıza yatırılmış olsa bile anında iptal edebilir ve bu hakkınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın