Ölen kişinin kredi borcu ne olur

Ölen kişinin kredi borcu, vefat eden kişinin yakınları tarafından merak edilen bir konudur. Kredi çektikten sonra kredi borcu henüz bitmeden kişinin vefat etmesi durumunda bazı işlemler var. Bu işlemler, bankalar tarafından uygulanıyor olsa da kanunlar tarafından da güvence altına alınmıştır. Özellikle vefat eden kişinin yakınları “Ölen kişinin borcu kime kalır?” şeklinde bir çok soru yöneltiyor. Bu gibi durumlarda kişinin çektiği kredinin incelenmesi gerekiyor. Eğer kredide hayat sigortası bulunuyorsa işlemler daha farklı ve kolay ilerliyor diyebiliriz. Kişi eğer kredi başvurusu sırasında hayat sigortası yaptırmışsa, geriye kalan kredi borcu ilgili sigorta şirketi tarafından karşılanıyor. Ancak kredide herhangi bir güvence ve hayat sigortası bulunmuyorsa, geriye kalan borcun otomatikmen mirasçılara kaldığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu durum net olsa da, kişiler reddi miras yöntemine başvururarak bu borçtan kendilerini geri çekebilir. Yazımızın ilerleyen bölümünde çok daha bilgiler vererek sizleri aydınlatmaya çalışacağız. Ölen kişinin kredi borcu ne olur?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Bir kişinin kredi borcu, bankaların sistemlerine göre güvence altına alınabilir. Bu işlemler zorunlu olmasa da, hemen hemen her banka kredi başvurusu sırasında bunu zorunlu hale getirir. Eğer sigorta yapmak istemediğinizi bankalara ilettiyseniz, banka sigorta yaptırmamış olabilir. Bunu da kişi vefat ettikten sonra sizleri arayacak ilgili sigortacılar tarafından öğrenebilirsiniz. Vefat belgesi ile yapacağınız başvurularda mirasçılar gereken tüm bilgileri alabilir, kredilerde sigorta olup olmadığını rahatlıkla sorgulayabilir.

Zaten kredi üzerinde hayat sigortası bulunuyorsa herhangi bir sorun bulunmuyor demektir. Kredi borcu, bu sigorta üzerinden karşılanacak anlamı taşıyor. Eğer kredide herhangi bir sigorta bulunmuyorsa, asıl sorun buradan sonra başlıyor demektir. Kişi vefat ettikten sonra bu borçlar, kişinin mirasçılarına kalıyor. Borç ve alacakların tamamı miras olarak kabul edildiği için, kişinin size bıraktığı bir mirası kabul etmeniz durumunda borçlarını da üstlenmiş oluyorsunuz. Yani bankalardan kalan kredi borcunu sizin kapatmanız gerekiyor.

Ölen Kişinin Borcu Kime Kalır?

Ölen kişinin kredi borcu kime kalır sorusunun cevabı nettir. Hukuksal metinlere de göz atarak, kişinin tek mirasının mal varlığı olmadığını öğrenebilirsiniz. Yani vefat eden kişinin birinci derece mirasçıları, kişiden herhangi bir miras alıyorsa bu kişinin borçlarını da kabul etmiş sayılıyor. Kredi üzerinde bulunan hayat sigortası da bu durumlar için ciddi önem taşıyor. Şimdi gelelim aradaki farklara.

Kredide Hayat Sigortası Olması Durumunda

Aslında zorunlu olmasa da, bankalar kredi başvurusu sırasında hayat sigortası yaptırmanız konusunda sizleri uyarır. Bu gibi durumlarda da hayat sigortası gerçekten çok ciddi önem taşır. Elbette zorunlu olmadığı için de kredi başvurusu sırasında bu işlemi reddedebiliyorsunuz.

  • Borçlu doğal yollardan vefat etmişse,
  • Ölümünde herhangi bir intihar veya şüpheli bir durum bulunmuyorsa,
  • Kişi mevcut hastalıklarını sigorta poliçesinde beyan etmişse

Sigortanın krediyi karşılayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Herhangi bir intihat, şüpheli ölüm veya hastalıkların poliçeye dahil edilmemesi durumunda sigorta şirketleri borcu üstlenmeyebilir. Eğer vefat eden yakınınız doğal yollardan ölmüş, şüpheli bir durum bulunmuyorsa tüm borç sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Kredide Hayat Sigortası Olmaması Durumunda

Ölen kişinin kredi borcu için asıl önemli durum buradan itibaren başlıyor. Kredi borcu devam eden bir kişi, borç devam ederken vefat ederse kişinin mirasçıları bu borcu üstlenmek durumundadır. Yazımızın üst bölümlerinde de aktardığımız gibi, vefat eden kişiden kalan miras nakit para, alacak, taşınmaz ve banka hesabındaki para olabilir. Bunların yanı sıra kişinin resmi makamlara borcu bulunuyorsa, bu borçlar da miras olarak kabul edilir ve mirasçılar tarafından üstlenilir.

Elbette bu borçları üstlenmek zorunda değilsiniz! Eğer kişiden kalan herhangi bir miras mal varlığı bulunmuyorsa, reddi miras yöntemine başvurarak kişinin borçlarını da reddetmiş olursunuz. Aynı zamanda borca batık mirasın reddi de ilerleyen süreçlerde yapılabilecek işlemlerden birisidir. Fakat kişiden kalan mallar, nakit para mirasçılar tarafından kabul ediliyorsa, borç da otomatik olarak kabul edilmiş sayılır. Kişiden kalan mirası kabul edip, borçları reddetmek gibi bir durum pek de mümkün değildir. Ölen kişinin borcu kime kalır diyorsanız üstteki iki seçenek bu konu hakkında ciddi fikirler verecektir.

Hayat Sigortası Ödenen Krediyi İade Eder Mi?

Bu sorumuzun cevabı; EVET! Kişi vefat ettikten sonra eğer kredi üzerinde bir sigorta bulunuyorsa, kişinin kredi borcunun tamamı sigorta şirketi tarafından ödenir. Kredi başvurusu sırasında sigorta tüm kredi tutarı üzerinden yapıldığı için, kişinin ödediği miktarlar da güvence altında tutuluyor. Yani 10.000 TL’lik bir kredi mevcutsa ve bunun 9.000 TL’si ödenmişse, 9.000 TL mirasçılara, kalan 1.000 TL bankaya ödenir. Ölen kişinin kredi borcu tamamen bu temeller üzerinden ilerleyerek şekillenir.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin kredi kartı borcu da aynı üstteki temellere dayanır ve durum aynıdır. Kredi kartı ve KMH gibi ürünlere başvuru yaparken banka sigorta teklif etse de, bu müşteriler tarafından pek tercih edilen bir durum değildir. Kişi kredi kartını teslim aldıktan sonra da sigorta poliçesi satın alabilir. Eğer poliçelerini kredi kartından düzenli ödüyor ve kredi kartı borcu için de bir poliçe imzalamışsa kredi kartı borcu da aynı şekilde sigorta şirketi tarafından ödenir. Ölen kişinin kredi borcu için bankalara başvurmalısınız. Bunun için kimliğiniz ve kişinin ölüm belgesi yeterli olacaktır.


BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin