Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

ölen kişinin kredi borcu ne olur

Ölen kişinin kredi borcu ne olur sorusu, bir kişinin kredi borcu devam ederken vefat etmesi durumunda ortaya çıkabilecek sorunlardan birisidir. Aslında bu durum sorundan daha çok, takip gerektiren bir durumdur. Bu gibi durum, hayatta herkesin başına gelebileceği gibi, bir o kadar da kolay atlatılacak bir durumdur. Elbette bu aşamada da dikkat etmeniz gereken bir çok nokta bulunuyor. Bunlardan bazıları kredinin başvurusu sırasında karşımıza çıkarken, bir kısmı da krediden sonra yapılan işlemler. Bildiğiniz üzere, kredi başvurusu yaparken, toplam kredi tutarı üzerinden bir hayat sigortası bedeli tahsil edilir. Bu hayat sigortasının yapılıp yapılmadığı, kişinin vefat ettikten sonra kredi borcuna etki eden en önemli kriterdir. Kişinin hayat sigortası olması durumunda, kredi borcu hayat sigortası tarafından karşılanıyor ve mirasçılara da ödeme yapılıyor.

Kredi borcu devam eden bir kişinin vefat etmesi durumunda hayat sigortası ile yapılacak işlemler ve sigortadan alınacak ödeme hakkında tüm bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Banka müşterileri, kredi başvurusu yaparken bankalar bir çok teklif sunar. Bu teklifler arasında da zorunlu tutulan hayat sigortası bulunuyor. Aslında hayat sigortası, bireysel ihtiyaç kredisi kullanımı sırasında yapılması zorunlu olmayan bir sigorta türü. Fakat kişi vefat ederse, borcunun mirasçılara kalmaması için hayat sigortası oldukça önemli.

Kredi borcu devam eden bir vatandaşın vefat etmesi durumunda kişinin yakınları, doğal olarak ölen kişinin kredi borcu ne olur sorusunu soruyor. Bu aşamada eğer vefat eden kişinin hayat sigortası bulunuyorsa, bu borç sigorta tarafından karşılanıyor.

Aynı zamanda sigorta şirketi, mirasçılara yani hak sahiplerine, kredi tutarının ödenen kısmını aktarıyor. Kredi çekerken hayat sigortası, kredi tutarının tamamına yapıldığı için, vefat eden kişinin yaptığı ödemeler de doğal olarak hak sahiplerine aktarılıyor.

Elbette bu ödemelerin alınması, kredinin hayat sigortası güvencesi altında tutulması için de dikkat etmeniz gereken bir çok nokta var. Bu noktalar zaten sigorta şirketleri tarafından da tespit ediliyor ve kişinin ölümünde şüphe olup olmadığı araştırılıyor.

Hayat Sigortası Olması Durumunda Kredi Borcu Ne Olur?

Eğer vefat eden kişinin çekmiş olduğu kredi üzerinde hayat sigortası bulunuyor ve kişi de doğal yollardan vefat etmişse, kredi borcu şirket tarafından karşılanıyor. Kişinin vefat edene kadar yaptığı tüm ödemeler de göz önüne alınarak, bu tutar da kişinin yakınlarına (mirasçılarına) ödeniyor. Bu ödeme, mirasçılar arasında eşit dağıtılıyor.

  • Borçlu doğal yollardan vefat etmişse,
  • Ölümünde herhangi bir intihar veya şüpheli bir durum bulunmuyorsa,
  • Kişi mevcut hastalıklarını sigorta poliçesinde beyan etmişse

Hayat Sigortası Olmaması Durumunda Kredi Borcu Ne Olur?

Eğer kredi borcu devam eden bir kişi vefat etmişse ve kredide hayat sigortası bulunmuyorsa, kişinin mirasçıları bu borcu da üstlenmek durumundadır. Çünkü miras, yalnızca malvarlığı değil, kişinin borçlarını da kapsayan bir durumdur.

Eğer kişinin mirasının borca batık olduğunu düşünüyorsanız, kişi vefat ettikten sonraki 3 ay içinde reddi miras yapma hakkınız da bulunuyor. Reddi miras yaparak kişinin borçlarını ödeme sorumluluğunuz ortadan kalktığı gibi, eğer bırakmışsa mirasında da hak sahibi olamıyorsunuz. Bu sebeple kararınızı kesin olarak belirlemelisiniz.

Eğer 3 aylık reddi miras süresini kaçırdıysanız, kişinin mirasının borca batık olduğunu iddia ederek tekrar bir reddi miras hakkınız bulunuyor. Diğer işlemlere göre daha uzun sürüyor olsa da, eğer haklı görülürseniz mirasın reddedilmesi mümkün.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Kime Kalır?

Ölen kişinin kredi borcu kime kalır diyorsanız üstte maddeler halinde anlattıklarımızdan da yola çıkarak, kişinin mirasçılarına kalacağını söylemek mümkün. Bu aşamaları doğru analiz ederek, vefat eden kişinin borcunu yönetebilirsiniz.

Eğer vefat eden kişinin kredi borçları üzerinde zaten bir hayat sigortası bulunuyorsa, bu aşamada düşünmeniz gereken bir durum yok. Hayat sigortası, eğer kişi doğal yollardan vefat etmişse ve ölümünde herhangi bir şüphe bulunmuyorsa kredi borcunu kapatacak, geri kalan ödenmiş kısımları da mirasçılara iade edecektir.

Kişinin ölümü şüpheli ise;

  • Sigorta şirketi kişinin ölümünün araştırılmasını talep edebilir,
  • İlave olarak otopsi raporu talep edebilir,
  • Hayat sigortasını yaptıran kişinin sakladığı bir hastalık varsa araştırma yoluna gidebilir.

Hayat Sigortası Ödenen Krediyi İade Eder Mi?

Hayat sigortasının genel amacı, kredi borcunun tamamını güvence altına almaktır. Kişinin vefatı eğer doğal yollardan olmuşsa, ölüm raporuna göre hareket edilerek geri kalan kredi borcu sigorta şirketi tarafından tamamen kapatılır.

Aynı zamanda sigorta, kredi borcunun tamamı için yapıldığından, vefat eden kişinin ödediği tüm tutar da kişinin yakınlarına iade edilir. Eğer farklı bir borçtan dolayı reddi miras yapmışsanız, bu ödeme alınamaz. Bunun için de yaptığınız işlemlerde bir sigortacı ile görüşerek profesyonel destek alabilirsiniz.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi kartı borcu, bazı durumlarda farklı değerlendirilmektedir. Kredi kartı, başvuru sırasında sigorta yapılan bir bankacılık ürünü değildir. Eğer kişi, kendi isteği ile banka ile görüşerek kredi kartı borcunun toplam veya belirli tutarına sigorta yaptırmamışsa, bu borç kişi vefat ettikten sonra mirasçılarına devredilecektir.

Bu aşamada bu borcu reddetmek için reddi miras yoluna başvurabilirsiniz. Fakat diğer taraftan kredi borcu için hayat sigortasından alınacak bir ödeme varsa, kişinin mirasını reddettiğiniz için bu ödemeyi almanız da mümkün olmayabilir.

Aynı şekilde KMH ve ek hesap borcu da sigorta ile güvence altında olan borçlardan olmadığı için, kişi vefat ettikten sonra bu borçların da mirasçılar tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın