Ölen kişinin bankadaki parası nasıl çekilir

Ölen kişinin bankadaki parası nasıl çekilir diye soruyorsanız, bu konuda çok ciddi detaylar olduğunu ve kişi vefat ettikten sonra uygulamanız gereken bir çok adım olduğunu biliyor olmalısınız. Bir kişi, vefat ettikten sonra üzerindeki tüm malvarlığı ve nakit parası elbette mirasçılarına miras olarak kalıyor. Yasal olarak kimin mirasçı olup olmadığını öğrenmek için de veraset ilamı çıkarabiliyorsunuz. Bu işlemlerin haricinde, vefat eden kişinin yakınları banka hesaplarındaki paraların akıbetini merak ediyor. Zaten bir kişinin bankada parası olduğunu ailesine söylememesi oldukça normal karşılanabilecek bir durum olduğu için, bir çok vatandaşımız bu durum ile sık sık karşılaşabiliyor. Bir kişi vefat ettikten sonra bankadaki parası nasıl çekilir diyorsanız yazımızdaki detaylara göz atabilirsiniz.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?

Ailenizden birinin vefat etmesi durumunda, vefat eden kişinin bankadaki parası nasıl çekilir sorusu gündeme gelebiliyor. Bu durumda, ölüm belgesi ile birlikte noter veya sulh hukuk mahkemelerine başvuru yaparak veraset ilamı çıkarabiliyorsunuz. Veraset ilamının halk arasında kullanılan bir diğer adı ise mirasçılık belgesi olarak kabul ediliyor. Mirasçılardan birisinin noter veya sulh mahkemelerine yapacağı başvuru sonucu bu belgeyi rahatlıkla alabileceğini söyleyebiliriz.

Önemli detaylardan birisi de artık Sulh Mahkemelerinin yanı sıra noterlerin de bu hizmeti veriyor olmasıdır. Mahkeme aracılığı ile bu belgeyi çıkartmak istediğinizde işlemlerin 1 haftaya kadar uzayabileceğini söyleyebiliriz. Noterlerden yapacağınız işlemler ise anında olup, 10 dakikalık bir süre içinde alabileceğiniz şekilde düzenlenmiştir. Bunun için de veraset ilamı çıkarmak istediğinizde noterleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Tavsiye Bağlantı: Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

Ölen Kişinin Banka Hesabındaki Parayı Çekmek

Ölen kişinin banka hesabındaki parayı çekmek istiyorsanız yasal mirasçısı olmalısınız ve aynı zamanda veraset ilamını da çıkartmış elinizde hazır bulunduruyor olmalısınız. Veraset ilamı yanınızda olmadan bankalardan işlem yapmanız pek mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda noterde veraset ilamını çıkarırken, mirasçılardan birini belirleyerek ona vekalet verebilirsiniz. Böylece işlemleri tek bir kişinin halletmesi için yetki vermiş olursunuz.

Eğer bahsettiğimiz gibi vekalet vermek istemiyorsanız, bankada işlem gerçekleştirebilmek için veraset ilamı üzerinde yasal mirasçı kabul edilen herkesin bankalara giderek sorgulama işlemi yapması gerekecek. İşlemleri kolaylaştırmak istiyorsanız bir kişiye vekalet vererek daha hızlı sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Vekalet ücretleri de ortalama 120 TL civarında tutmaktadır.

Vefat Eden Kişinin Bankadaki Parasını Sorgulamak

Vefat eden bir kişinin banka hesabındaki parayı öğrenmek istiyorsanız bunun için teker teker bankaları gezmeniz gerekecek. Bu zahmetli bir işlem olduğundan, tek bir kişiye vekalet vererek hep birlikte gezmektense tek bir kişinin bu işlemleri halletmesi konusunda yardımcı olabilirsiniz. Böylece zamandan da tasarruf etmiş olursunuz. Aynı zamanda Bankalar Birliğine veraset ilamı ile başvurarak da kişinin banka hesaplarını öğrenebilirsiniz.

Bankalar Ödeme Yaparken Kesinti Yapar Mı?

Bankadan paranızı alırken banka kesinti yapmak isteyebilir. Bunun önüne de geçmek için yukarıda da bahsetmiş olduğumuz Veraset ve İntikal vergisini ödemeniz gerekmektedir ve zorunludur. Banka hesabındaki nakit para üzerinden hesaplanan vergi kesintisiz bir şekilde ödenir ve bu işlemlerin ardından vergi dairesinden ödeme dekontu niteliğinde bir tasdikname alınır. Bu tasdikname ile bankalar hesaptaki parayı kesinti yapmadan ödemek zorundadır.

Ölen Kişinin Banka Hesabını Nasıl Kapatabilirim?

Vefat eden bir yakınınız varsa, veraset ilamı çıkardıktan sonra yine bankalara başvurarak kişinin ölüm belgesini beyan ederek bir dilekçe verebilirsiniz. Bu sayede kişinin vefat ettiğini bankalara bildirecek, aktif tüm hesaplarının kapanmasını sağlayacaksınız. Eğer hangi bankada hesabı olduğunu bilmiyorsanız yine üstte bahsettiğimiz adımları tamamlamanız gerekecek. Aynı zamanda bu işlemleri yaparken varsa önce parasını çekebilir, ardından da hesap kapatma dilekçesini ibraz edebilirsiniz.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Ne Zamana Kadar Çekilebilir?

Ölen kişinin bankadaki parasını çekmek istiyorsanız bunun için acele etmenize gerek yok. Herhangi bir talep olmasa bile 10 yıl süreyle bu birikimler bankalar tarafından korunuyor. Eğer 10 yıl içinde herhangi bir başvuru gelmezse bankadaki tüm para TMSF’ye aktarılıyor. Bu durum için borçlar dahil değildir. Kişinin borçları vefat ettikten sonra aynı miras gibi mirasçılarına kalacaktır. Hem borçlar, hem alacaklar miras olarak kabul edilmekte.

13 YORUMLAR

  1. Bir tanıdığım vefat etti. Çocukları banka hesap hareket geçmişini öğrenmek istiyorlar nasıl öğrenebilirler ?

  2. Bayan bir arkadaşım var kocası ölmüş ama yurtdışında hesabı var şimdi bu hesap cüzdanı da var hesab daki parayı nasıl alabilir hesap Tayvan bankası yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  3. dedem öldü fakat yurtdışından ismine para gelecek ziraat bankasına vekaletim var maaşını hep ben çekiyordum şu an alabilirmiyim

  4. ANNEMM BAGKURLUYDU 15.08.2018 DE VEFAAT ETTİ BAYRAM IKRAMIYESI(750TL) VE MAAŞI (1300 TL )27.08.208 DE HESABINA YATTI ANCAK AN ITIBARI ILE (03.01.2018)PARA HALA HESAPTA BAGKUR TARFINDAN GERI CEKILMEDI .BU PARAYI VERGIDAIRESINDEN YAZI ALARAK CEKEBILIR MIYIZ?

  5. Merhaba. Annemiz 2 yil once vefat etti. Biz 6 kardesten 3 u, banka cuzdani ve olum belgesi ile paralari cekmek istiyorlar. Onlara simdilik nasil engel olabiliriz?!

  6. merhaba. ben babamı kaybettim ve veraseti çıkardım. bankalarda birikimleri vardı ama hiçbirini bilmiyorum. bu birikimlerin hangi bankalarda olduğunu öğrenebileceğim bir kurum varmı. yoksa banka banka gezmemmi gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim.

  7. Babaannem vefat etti ve bankada parası var bunu almamiz için direk notere basvursak alirmiyiz parayı ve vergi dairesi ne kadar bir ücret talep eder bizden

  8. Banka bütün varisleri istiyor. Murisin Parasını hisse oranında ödemekten kaçınıyor. Varislerde birleşip bankaya gitmiyor. O zaman ne yapmak gerekir.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin