Odeabank Kimin? Odeabank Sahibi Kimdir?

odeabank kimin

Odeabank, Türkiye’de adını yeni duymaya başladığımız bankalardan biridir. Reklamlarda adını sık sık duyduğumuz Odeabank kimin sorusunu da akıllara getirdiği gibi; “Odeabank güvenilir mi?” şeklinde sorular da soruluyor. Odeabank hayatımıza son birkaç yılda girmiş olan bir bankadır. Oldukça yeni olmasının yanı sıra sunduğu hizmetler ve sağladığı avantajlar ile son derece de kaliteli bankalar arasında yer almaktadır. Yine de bankanın kime ait olduğunu, nasıl işlediğini bilmeyen ve güvenilir mi diye merak edenler için biraz araştırma yaptık.

Odeabank Kimin?

Odeabank, Bank Audi isimli bir firmaya bağlı olarak hizmetlerini sürdürmektedir. Firmanın merkezi Lübnan’da bulunmaktadır. Birden fazla ortak ile işletilen firmanın merkezi Lübnan olmasına rağmen toplam 11 ülkede bankacılık hizmeti sunmaya devam etmektedirler.

Türkiye’deki piyasaya yeni girmiş olsalar da, aslında 1962 yılından beri istikrarlı bir şekilde hizmet vermektedir. Türkiye ile birlikte 11 farklı ülkede hizmet veren Odeabank, Dünya piyasası ele alındığında güçlü finans şirketleri arasındaki yerini korumaktadır.

Odeabank Sahibi Kim?

Odeabank’ın bağlı olduğu Bank Audi firması Raymon Wadid Audi adlı iş adamı tarafından kurulmuştur. Raymon Wadid Audi Lübnanlıdır. Şirketi 1962 senesinden kurduktan sonra 1998 senesine dek de firmanın başkanlığını yürütmüştür. Kendisi 1998 senesinde görevini bıraktıktan sonra da görevi oğlu Raymond Audi Bank devralmıştır. Audi Bank, görevini kardeşleriyle birlikte yürütmektedir. 

Banka kurulduğu günden bu yana Kuveytli iş adamlarının da desteğini alarak çok kısa bir sürede gelişmiştir. Oldukça hızlı bir biçimde yurtdışına açılan banka toplam 11 ülkede faaliyet göstermektedir. Bank Audi ailesi sadece Odeabank ile başarıyı yakalamakla kalmamış; aynı zamanda Lübnan’ın en büyük bankası olma onuruna erişmişlerdir. Birden fazla ortağı bulunan şirket her geçen yıl da gücüne güç katarak büyümeye devam etmektedir.

Odeabank Hangi Ülkeye Ait?

Kurucu Raymon Wadid Audi Lübnanlı bir iş adamı olduğu için Odeabank da Lübnan’a ait olarak kabul edilebilir. Banka, ülkemizde ise 2012 yılından bu yana hizmet vermektedir. Türkiye’deki ilk şube İstanbul’da açılmıştır. Sonrasında İstanbul’daki şube sayıları artırılmıştır. Şirket Türkiye’de faaliyetlerine başladıktan sonra bankanın Türkiye Genel Müdürlüğü’nde Hüseyin Özkahya görevlendirilmiştir. 

Genel müdür olarak oldukça başarılı bir şekilde görevini yürüten Hüseyin Özkahya 2017 yılında istifa etmiştir. Sonrasında yeni Genel Müdür Mert Öncü olmuştur. Kurulduğu 2012 tarihinden bu yana Odeabank ülkemizdeki faaliyet alanını da şube sayısını da artırmaya devam etmektedir. Bu kadar kısa sürede ülkemizdeki bankalar arasında ilk 10 ila 15 arasına girmeyi başarmıştır. Banka Türkiye’deki 1600 çalışanı ile şu anda 55 şube ile hizmet vermektedir. 

Odeabank Genel Müdürü Kim?

İlk müdür Hüseyin Özkahya 2017 yılında istifa ettikten sonra yerine Mert Öncü geçmiştir. Kendisi şu anda hala görevine devam etmektedir. Odeabank Genel Müdürü olan Mert Öncü 1970 senesinde dünyaya gelmiştir. Lisans eğitimini Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği üzerine almıştır. Sonrasında Harvard Üniversitesi’nde bankacılık eğitimi de görmüştür. 

Öncü’nün banacılık sektöründeki ilk iş deneyimi Koçbank’ta çalışması ile başlamıştır. Sonrasında Hazine ve Finansal Kurumlar’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi gibi görevleri yürütmüştür. Bu görevlerinden sonra da Odeabank’ın Genel Müdürü olmuştur. Odeabank Dünya genelinde uzun yıllardır başarı ile faaliyetlerini sürdüren güvenilir bir bankadır. Kendisini her gerçen gün geliştirmeye de devam etmektedir.

Odeabank Güvenli Bir Banka Mıdır?

Odeabank, üstte de belirttiğimiz gibi kendi ülkesi olan Lübnan’da, en iyi banka ünvanını almış bankalardan birisi. Türkiye pazarına girdiklerinden beri de yakaladıkları başarı ve müşteri memnuniyeti göz önünde bulundurulduğunda oldukça güvenilir bir banka olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda BDDK lisansı olmadan hizmet veremeyecekleri için de, Türkiye’deki bankalar bağlantısını takip ederek onaylı tüm bankalara göz atabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın