Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Nedir? Merkez Bankası, günlük yaşamda çok sık kulağınıza gelen bir kuruluştur. Peki, Merkez Bankası Nedir? Merkez Bankası’nın yetkileri nelerdir? Merkez Bankası neler yapar?

Merkez Bankası, halk arasında “bankaların babası” olarak tanımlanır. Neden böyle tanımlandığını ise az çok anlamışsınızdır. Merkez Bankası, hiçbir bankanın sahip olmadığı yetkilere sahiptir. Aynı zamanda da, bankaları yöneten / yönlendiren resmi bir kuruluş, yani devlet bankasıdır. Bu açıdan bakıldığı için de, “bankaların babası” denir. Türkiye’de hizmet veren bankalar kredi başvurularında dahi, Merkez Bankasına başvurmak zorundadırlar.

Merkez Bankası Nedir?

Her ülkenin olduğu gibi, bizim de bir Merkez Bankamız elbette var. Bizim Merkez Bankamız, 11 Haziran 1930 tarihinde kurulmuş ve hizmetleri ile günümüze kadar gelmiştir. Kurulduğu günden itibaren, Merkez Bankası’na çeşitli görevler verilmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Bu görevlerin arasında diğer bankaların ekonomik ihtiyaçlarına ve gelişmelerine destek olmak da vardır. Kısacası Merkez Bankası, ülkenin para politikalarından sorumlu banka / finans kurumudur. Merkez Bankası’nın resmi sitesini ziyaret ettiğinizde göreceğiniz ilk ibare; ‘Fiyat istikrarının sürdürülmesi ve sağlanmasıdır.’ Bu cümle ile de Merkez Bankası’nın ne olduğunu daha iyi anlamış oldunuz. Peki, Merkez Bankasının görev ve yetkileri nelerdir, hep beraber ona bakalım.

Merkez Bankasının Görevleri Nelerdir?

Merkez Bankası’nın en büyük olarak kabul edilebilecek görevi, para basımıdır. Yukarıda da anlattığımız gibi eğer ülkede çeşitli para politikaları sebebi ile para basılması gerekiyorsa bu Merkez Bankası’nın işidir. Bunun yanı sıra devlet için ödeme alma ve ödeme gönderme işlemlerini üstlenir. Yani devletin veznedarlık görevini üstlenir.

Aynı zamanda bankalar da Merkez Bankası’na bağlı demiştik. Banka sektörünün denetlenmesi ve düzenlenmesi görevi de Merkez Bankası’ndadır. Yani, bankaların ve hükümetin kredi kurumu (düzenleme) olarak görev yapar.

Merkez Bankası’nın genel görevlerini listeleyecek olursak; 

Fiyat istikrarının sağlanması, döviz ve altın piyasalarında istikrarın sağlanması, para piyasalarında etkin rol alması, büyümenin gerçekleştirilmesi ve istihdamın tam bir şekilde gerçekleştirilmesi’dir.

Sonuç olarak Merkez Bankası, Türkiye’deki tüm bankaların üzerinde denetleyici bir rol oynayan, Türkiye’deki para politikalarını yöneten ve bu politikalar dahilinde para basılıp basılmayacağını yönlendiren finans kurumudur. Aynı zamanda devletin üst düzey para transferlerini gerçekleştiren kurumdur.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin