maaşımın kaç katı kredi alabilirim

Maaşımın kaç katı kredi alabilirim, maaşımın kaç katına kredi çıkar, maaşın kaç katı kadar kredi verilir, maaşın kaç katına kredi veriliyor hesaplama hakkında tüm bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Sigortalı çalışanlar, acil nakit ihtiyaçları için çoğu zaman banka ürünü olan kredilere başvurabiliyor. Durum böyle olunca da, kredi kullanmak için belirli yasalar olduğu için maaşın kaç katı kredi alabilirim gibi sorular ortaya çıkabiliyor. Bu durum yasalarla korunduğu için, maaşınızın yalnızca yasal olarak belirlenen miktarı kadar kredi kullanabiliyorsunuz. Peki bu oran nasıl hesaplanır? Maaşımın kaç katı kredi alabilirim? Hep beraber inceleyelim.

Kredi Çekmek İçin Sigorta Yeterli Midir?

Kredi çekebilmek için sigortalı olmanız şarttır, ancak yeterli değildir. Sigortalı olmak, kesin olarak kredi kullanabileceğiniz anlamını taşımıyor. Eğer kredi kullanmak istiyorsanız, gelir durumunuzu analiz etmeli ve bunun üzerinden yola çıkarak bir hesaplama yapmalısınız. Kredi başvurusu yaparken tutarları belirlemeden başvuru yapmak, kredinin kesinlikle reddedilmesine sebep olabilir. Kredi başvurusu sırasında yapılacak hatalardan birisi de gelirinizi yanlış yazmak olabilir. Geliri yanlış yazarsanız, banka sizden gelir belgesi talep ettiğinde burada takılabilir ve kredi başvurusunun reddedilmesine sebep olabilirsiniz.Maaşınızın belirli bir tutarına kadar kredi çekebileceğiniz için, bunu öncelikle iyi öğrenmeli ve ihtiyaçlarınızı buna göre şekillendirmelisiniz. Eğer daha öncesine kredi başvurusunda bulunmadıysanız, aşağıda vereceğimiz tablolar ile beraber hesaplama yapabilir ve ihtiyacınızı analiz edebilirsiniz. Tablolarımızda tüm kredi çeşitlerine özel hesaplamaları da bulabilirsiniz. Peki maaşımın kaç katı kredi alabilirim? Maaşın kaç katına kredi veriliyor?

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Bankalar, kredi kullandırımında belirlenen yasalar dahilinde, kredi başvurularını belirli hesaplamalar üzerinden değerlendirmektedir. Örneğin kredi çekecek olan bir kişinin maaşı ele alınarak %40 ila %70’lik kısmına denk gelecek şekilde kredi kullandırmak ister. Elbette bu tutar, aylık ödemeleri kapsamaktadır. Bu hesaplamalar sayesinde kişinin aylık olarak maksimum ödeyebileceği kredi taksiti belirlenir ve kredi başvurusu bunun üzerinden değerlendirilir. Ancak bu tutarların kesin ve belirlenmiş tutarlar olmadığını unutmamak gerekiyor. Bu tutarlar bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Peki bu hesaplamalar nasıl yapılır, maaşımın kaç katı kadar kredi çekebilirim? Bunun için de örneklerle anlatım yaptığımız tablolara yazımızın son bölümünden ulaşabilirsiniz.

En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Türkiye’de bankalar en fazla 36 ay vade ile ihtiyaç kredisi vermektedir. Bazı bankalar, belirlemiş oldukları kampanyalar ile 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırabiliyor. Bunun dışında bazı bankalar ise ihtiyaç kredilerinin tutarlarını sınırlandırabiliyor. Örneğin 50.000 TL’nin üzerinde kredi vermeyebiliyor, ancak bu durumda kesin olmadığı için bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Bu sebeple bankalar arasında değişiklikleri göz önünde bulundurarak, güncel kampanyaları takip etmenin oldukça faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Tavsiye Makale: 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Üstte yer alan bilgiler ise tamamen ihtiyaç kredisi için geçerlidir. Örneğin taşıt kredilerinde, araç tutarının %70’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Konut kredilerinde ise kredi tutarını belirleyen en önemli etken, evinize gelecek olan eksperin ev için belirleyeceği tutardır. Ev için belirlenen tutar üzerinden bir kredi değerlendirmesi yapılacağı için minimum ve maksimum değer yoktur.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim?

Şimdi sıra geldi, maaşınıza göre çekebileceğiniz kredinin tutarlarını hesaplamaya. 1000 TL maaş alan, 2.000 TL maaş alan kişinin çekebileceği maksimum kredi tutarlarını aşağıda bulabilirsiniz. Altta yer alan hesaplamalar tamamen geçersiz olup, bankaların dikkate alacağı algoritmalar tamamen başkadır. Ancak bu hesaplar gerçeğe en yakın hesaplamalar olarak da kabul edilmektedir.

Maaş TutarıAylık TaksitÇekebileceği En Fazla Tutar
1.000 TL70025.000 TL
2.000 TL140050.000 TL

*Yukarıdaki liste resmi rakamlara dayanmamaktadır.
**Bu liste aracılığı ile yapacağınız başvurulardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin