Maaşımın Kaç Katı Kadar Kredi Çekebilirim? Emekliler ve Tüm Detaylar

Maaşımın kaç katı kredi alabilirim?

Maaşımın kaç katı kredi alabilirim diye merak ediyorsanız, bunun için bazı hesaplama teknikleri olduğunu söyleyebiliriz. Eğer daha önce kredi çekmişseniz ve ödemeye devam ediyorsanız, yeni kredi başvurusunda bu kredilerin de önemli olduğunu unutmamalısınız. Hem maaşınız, hem aylık diğer gelirleriniz, hem de ödemeye devam ettiğiniz kredi ve kart borçları; kredi değerlendirmesi sırasında oldukça önemli. Zaten ödemeye devam ettiğiniz bir kredi, aylık gelirinize tam denk geliyorsa, yeni bir kredi çekme ihtimaliniz de bir o kadar düşük kabul edilebiliyor. Bunun için yapmanız gereken şey; varsa ilave gelirleri bankaya bildirmek olmalıdır. Aksi taktirde yasalar gereği de gelirinizden fazla kredi çekmeniz mümkün olmadığı için, bankaların da insiyatif göstererek kredi verme ihtimali olmadığını bilmelisiniz.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim?

Bankalardan kredi çekmek istediğinizde, birçok değerlendirme kriteri arasından sonuç alabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bildiğiniz üzere bu kriterlerden en önemlisi de kredi notunuz. Kredi notu ve sicilinizde olumsuzluk olması, kredi çekmenize engel olan en büyük etkenlerden birisi. Bunun için böyle bir durumla karşı karşıya iseniz, önce notunuzu iyileştirmelisiniz.

Eğer sicilinizde bir sorun yok, kredi notunuz da yüksekse kredi başvurunuz anında onaylanır. Elbette bu durumda da daha dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Bunlardan en önemlisi de tahmin edeceğiniz üzere aylık geliriniz. Bankalar, bir krediye başvuru yaparken bunu ödeyip ödeyemeyeceğinizi, daha doğru bir tabir ile ödeme gücünüzün olup olmadığına bakar. Bu durum bankalara özel bir durum olmadığı gibi, devlet tarafından getirilmiş bir kuraldır.

  • Maaşımın kaç katı kredi çekebilirim?
  • Maaşınızın en fazla %70’ine denk gelecek tutarlı kredi çekebilirsiniz.

Bu durum tüm bankalar için geçerli olup, diğer kredileriniz varsa bunlar da değerlendirmeye tabidir. Yani maaşınızın %40’ına denk gelen bir kredi borcunuz bulunuyorsa, yeni çekeceğiniz kredi ile birlikte toplam tutarın %70’i aşmaması gerekiyor. Bu durum, aylık taksit ile hesaplanıyor.

Kredi Çekmek İçin Sigorta Yeterli Midir?

Kredi çekmek isteyen bir kişinin sigortalı olması aranan bir durumdur ve şarttır. Fakat yeterli de değildir. Kişinin sadece sigortalı oluşu, kredilerinin onaylanacağı anlamını taşımıyor. Daha birçok kritere dikkat edilebileceği gibi, kredi notunun da yüksek olması aranan şartlardan.

Daha önce çekip ödediğiniz krediler, kredi notunun düşmesine sebep olacağından böyle bir durumun da olmaması gerekiyor. Yani sigortanız var, aylık geliriniz iyi durumda fakat ödemeleriniz düzensizse maalesef bankalar bu başvurularınıza onay vermeyecektir.

Bunun yerine dilerseniz kredi için kefil bulabilir, bu şekilde de kredinin onaylanma ihtimalini arttırabilirsiniz. Bu konu hakkında hazırlamış olduğumuz kredi borcu olan biri kefil olabilir mi isimli yazımızı okuyarak da daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Bankalardan maaşımın kaç katı kredi alabilirim, bankaların yaptığı kampanyalara göre değişiklik gösterebiliyor. Kimi banka maksimum 50.000 TL kredi verirken, bazı bankalarda bu tutarın 150.000 TL’ye kadar ulaştığını rahatlıkla görebilirsiniz. Elbette bu durum, doğrudan kredi çekebileceğiniz ve maksimum tutardan başvurunun onaylanacağı anlamına gelmiyor.

Maaşınızın %70’ine kadar denk gelen aylık taksitleri olan bir krediye rahatlıkla başvuru yapabilirsiniz. Daha fazla tutarlı kredi ihtiyacınız var ama aylık taksitleri maaşınızın çok üzerinde kalıyorsa, bu durumda da dilerseniz vade seçeneklerini esnetebilirsiniz. Günümüzde bankalar yaptıkları kampanyalar ile 48 ve hatta 60 aya kadar kredi verebiliyor.

Emekliler Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir?

Emekliler de, tıpkı diğer vatandaşlarımız gibi maaşının belirli bir kısmına denk gelecek şekilde kredi çekebilir. Bu tutarları da alttaki tablodan öğrenebilirsiniz. Bir vatandaşın 2.000 TL maaşının olduğunu düşünelim. Bu durumda, aylık taksitleri maksimum 1.400 TL olan bir kredi başvurusu yapabilir. Dilerse daha yüksek tutarlı kredilere uzun vadeli olarak başvurabilir.

Maaş TutarıAylık TaksitÇekebileceği En Fazla Tutar
1.000 TL70025.000 TL
2.000 TL140050.000 TL

Sıkça Sorulan Sorular

Gelirimin kaç katı kadar kredi çekebilirim?

2020 yılında bir kişi gelirinin en fazla %70’ine denk gelecek kadar kredi çekebilir. Bu hesaplama, kredinin aylık taksitleri üzerinden yapılmaktadır.

Maaşımın kaç katı kadar konut kredisi çekebilirim?

Konut kredilerinde bu durum değişiyor. Çok yüksek tutarlı krediler olduğu için bu durum esnetiliyor ve maaşın 12 ile 15 katı kadar kredi çekilebiliyor.

Ne kadar maaşa ne kadar kredi alabilirim?

Kısa bir hesaplama yapmak gerekirse 1.000 TL maaşı olan biri aylık taksitleri en fazla 700 TL olan bir krediye başvuru yapabilir. Bu hesaplama %70’dir.

Aynı anda kaç bankadan kredi çekebilirim?

Kredi notu yüksek, aylık düzenli ve yüksek geliri olan tüm vatandaşlarımız; ödemelerinde problem olmaması durumunda istedikleri kadar bankadan kredi çekebilir. Bu durum, tamamen krediyi karşılayıp karşılayamayacağı ile alakalıdır.

Kredi kartı limiti maaşın kaç katı kadar olabilir?

2020 yılında kredi kartı limitleri aylık gelirin yani maaşın 2-3 katı kadar kullandırılıyor. Bu durum tek banka için geçerli olmayıp, tüm bankalardaki kartlar değerlendirilerek hesaplanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın