maaş yazısı örneği

Maaş yazısı örneği, genel olarak bakıldığında bankalar tarafından talep edilen evrakların başında geliyor. Özellikle bankalardan kredi çekecek olan yeni müşteriler, bankaların bu talebi karşısında nasıl bir evrak olduğunu da merak ediyorlar. Bankalar, yeni edindikleri müşterilerin kredi başvurusu sırasında gelirlerini belirlemek için, maaş yazısı talep edebiliyor. Aslında buna bir diğer adıyla gelir belgesi de denebiliyor. Her ikisi farklı şeyler olsa da, aslında aynı işi gören birbirine çok yakın şeyler olarak karşımıza çıkıyor. Tabiiki bankalar bu evrağı istediğinde de endişelenecek bir durum yok. Bu evrağı istemelerinin sebebi, yeni müşteri oluşunuz olabilir. Eski müşteriler de evraklarını aralıklarla güncellemesi gerektiğinden bu evrağı bankaya sunmalıdırlar.

Maaş Yazısı Nedir?

Maaş yazısı, aslında gelir belgesi ve maaş bordrosu yerine geçen, dilekçe niteliği taşıyan bir evraktır. Bankalar bu evrağı aslında sadece kredi başvurusu sırasında talep edebiliyor. Çünkü genelde bankalar, aylık gelir bilgisini SGK üzerinden kendileri de kontrol edebiliyor. Bunun haricinde çok yüksek miktarda kredi başvurusu yapmak isterseniz, banka teminat olarak yani aylık gelirinizi doğrulamak adına maaş yazısı örneği isteyebilir.

Tabii bu evrağı da iş yeri yazmalıdır. Çalıştığınız, sigortanızı ödeyen iş yeri maaş yazısını yazdıktan sonra kaşeleyip imzalanmalıdır. Kaşe ve imza bulunmayan maaş yazıları elbette bankalar tarafından kabul görmeyecektir.

Aynı zamanda bankalar sizden gelir belgesi talep ettiğinde, sizler ilave olarak bu evrağı da teklif edebilirsiniz. Konut kredisi, taşıt kredisi gibi yüksek tutarlı kredilere başvuru yaparken bu evrak bankalar tarafından isteniyor olsa da, istememeleri durumunda sizler de teklif ederek kredinin onaylanma ihtimalini arttırabilirsiniz.

Maaş Yazısı Nasıl Yazılır?

Maaş yazısı yazdırmak için karşınızda tek alternatif, çalıştığınız yere başvurmaktır. Eğer büyük bir şirkette çalışıyorsanız muhasebe departmanı ile görüşmelisiniz. Daha küçük ölçekli bir işletmede çalışıyorsanız işletme sahibinden rica ederek bu dilekçeyi muhasebeciden almasını talep edebilirsiniz. Maaş yazısında olması gereken bilgiler;

  • Ad – Soyad
  • TC kimlik numarası
  • Kimlik üzerinde yer alan diğer kişisel detaylar
  • SGK sicil numarası
  • Aylık brüt/net maaş
  • Adres bilgileri (ikamet)

Bu bilgilerin tamamı, maaş yazısı nasıl yazılır, nasıl olmalıdır gibi şeyler zaten muhasebeciler tarafından bilindiği için sorun olmayacaktır. Yine de karşılaştırmanız adına bizler sizin için maaş yazısı örneklerini paylaşacağız.

Maaş Yazısı Örneği

maaş yazısı nedir, nasıl yazılır?

Maaş yazısı örneği, sizin için hazırladığımız, alacağınız maaş yazısını doğrulamak için kullanabileceğiniz bir örnektir. Aynı zamanda burada yer alan örneği bilgisayardan çıkartarak muhasebeciye sunabilir, bunun üzerinden hazırlamasını isteyebilirsiniz.

Bankalar, genelde alttaki örneklere göre maaş yazısı örneği istemektedir. Bu yazılar firmalar tarafından kaşelenmiş ve yetkili merciler tarafından da imzalanmış olmalıdır. Bankalar bunu referans olarak kabul edeceğinden, en çok dikkat ettikleri nokta burası.

Firmamızda/Şirketimizde/Kurumumuzda Fen İşleri Müdürlüğü’nde …….. ünvanı ile çalışan Hasan Hüseyin (TC Kimlik: 996385274196), 2.500,00 TL maaş almakta ve maaşı üzerinde kesinti/icra takibi gibi durumlar yoktur.

Bilgilerinize arz ederim.

Firma Kaşe

İmza

Firmamızda/Şirketimizde/Kurumumuzda …………….. tarihinden itibaren kadrolu ve kesintisiz olarak çalışmakta olan …………….. SGK sicil numaralı ve …………….. TC kimlik numaralı Hasan Hüseyin, Firmamızda/Şirketimizde/Kurumumuzda halen çalıştığını onaylıyoruz. Firmamızda/Şirketimizde/Kurumumuzda çalışan Hasan Hüseyin, tarafımızdan 2.500,00 TL maaş almakta ve maaşı üzerinde kesinti/icra takibi gibi durumlar yoktur.

Bilgilerinize arz ederim.

Firma Kaşe

İmza

Maaş Yazısı Örneği Nasıl Alınır? Kimler Verir?

Maaş yazısı örneği, üstte belirttiğimiz gibi alınmak isteniyorsa, ilgili firmalara başvurmanız gerekiyor. Çalıştığınız firma her neresi olursa olsun muhasebeci ile çalışmak durumunda olduğu için, muhasebeciler bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda muhasebeci ayrı yerden hizmet veriyorsa, siz ofisine gidip bu yazıyı ve örneğini alabilirsiniz. Zaten genelde muhasebeciler kaşe yetkisi olduğundan kaşe vuracak, size sadece yetkili kişilere imzalatmak kalacaktır. Firmanızın onay vermemesi gibi bir durum da genelde söz konusu olmayacaktır. Bu evrak basit bir evraktır.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin