maaş kartı yenileme

Maaş kartı yenileme nasıl yapılır, maaş kartı yenileme ücretleri, maaş kartı ne zaman gelir, yeni maaş kartı ne zaman gelir hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Çalışmış olduğumuz firmanın maaş ödemesi yaptığı bankalar, firmalar tarafından yapılacak anlaşmalar sonucunda belirlenmektedir. Devlet memurları kamu bankalarından alıyor olsa da, özel sektör çalışanları firma yetkililerinin anlaşma yapmış olduğu bankalardan maaş kullanmaktadır. Maaş kartının kaybolması, çalınması veya herhangi bir deformasyona uğraması sonucunda yenileme gereksinimi ortaya çıkabilir. Çoğu bankada genel prosedürler aynı olsa da, bazı bankalar maaş kartı yenilemek için farklı işlemler uygulayabiliyor. Peki maaş kartı yenileme başvurusu nasıl yapılır?

Maaş Kartı Yenileme Nedir, Nasıl Yapılır?

Maaş kartları, işe giriş yapıldıktan hemen sonra bankada hesap açmanızın ardından elinize ulaştırılan banka kartıdır. Bu kartlar, firmanın anlaşmış olduğu bankalar tarafından hesap açtıktan hemen sonra 1 hafta içinde tarafınıza ulaştırılabilir. Ancak, maaş kartının kaybolması veya çalınması gibi durumlarda bu kartı iptal etmek, yerine yenisini istemek zorunda kalmış olabilirsiniz. Kredi kartlarından farklı olarak daha çok nakit işlemler için kullanılan maaş kartları, güvenlik açısından kredi kartlarından pek farklılıkları bulunmayan kartlardır.Eğer bankanızdan maaş kartınızı değiştirmek istiyorsanız, öncelikle hangi sebeple değiştirmek istediğinizi bankaya iletmelisiniz. Eğer banka kartınız çalınmış veya kaybolmuş ise öncelikle bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak bu durumu bildirmeli, kaybolan kartınızı mutlaka iptal ettirmelisiniz. Bazı durumlarda, yeni kart talebi oluşturduğunuzda iki kartınızı da aynı anda kullanıma devam edebileceğiniz için, eski kartı iptal ettirmek güvenlik açısından çok daha faydalı olacaktır.

Maaş Kartı Yenileme Başvurusu Nasıl Yapılır?

maaş kartı yenileme başvurusu

Maaş kartınızı yenilemek istiyorsanız, öncelikle müşteri hizmetleri ile görüşmeli ve durumu bildirmelisiniz. Bazı bankalar kart değişim işlemlerini internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden de kabul edebiliyor. Öncelikle internet bankacılığını kontrol ederek Kartlarım menüsünden ilgili işlemleri gerçekleştirebilir, eğer böyle bir menü bulunmuyorsa da direkt olarak müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Yazımızın ilk bölümlerinde de söylediğimiz gibi, yeni kart başvurusu yaparken önceki kartınızı iptal etmelisiniz. Kredi kartı veya maaş kartı yenileme başvurusu için bankaların telefon numaraları ise şöyle;

 • Akbank: 444 25 25
 • DenizBank: 444 0 800
 • QNB Finansbank: 444 09 00
 • Garanti Bankası: 444 0 333
 • Halkbank: 444 04 00
 • ING Bank: 444 06 00
 • İş Bankası: 444 02 02
 • TEB Bankası: 444 06 66
 • Vakıfbank: 444 0 724
 • YapıKredi Bankası: 444 0 444
 • Ziraat Bankası: 444 00 00

Yukarıda bulunan müşteri hizmetleri numaralarını kullanarak banka ile iletişime geçebilir, eğer kartınız kaybolmuşsa şüpheli işlem bildirimi menüsünden gereken işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Tavsiye Makale: Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır?

Kart Yenileme Ücreti Ne Kadardır?

Maaş kartı yenileme ücreti, bankanın maaş müşterisi olduğunuz için bulunmamaktadır. Normalde bankalar müşterilerinden bu tarz ücretler talep ediyor olsa da, bu bankada maaş müşterisi olmanız kartınızı ücretsiz olarak yenilemenize yardımcı olacaktır. Hatta maaş müşterisi olduğunuz, her ay hesabınıza düzenli olarak belirli ücretler yatırıldığı için de hesap işletim ücreti gibi ücretler de ödemeyeceksiniz.

Maaş Kartı Kaç Günde Gelir?

Bu durum da bankadan bankaya değişiklik gösterebilecek bir durumdur. Genel olarak bankalar kart gönderim sürelerini 2 hafta ile 20 gün olarak belirlemiştir. Yeni kart başvurusu yaptıktan hemen sonra tarafınıza gelecek bilgi SMS’inde kartın kaç gün içinde elinize ulaşacağı bilgisi de yer alacaktır. Bunun yanı sıra, kuryeye verildiği tarihte de tarafınıza sms atılarak bilgi verilecektir. Ancak ortalama olarak 2 hafta ile 20 gün arasında bir süre içinde kartınızın tarafınıza ulaşacağını söylemek mümkün olacaktır.

Lokasyon olarak, kurye açısından yoğun bir bölgede ikamet ediyorsanız, maalesef bu bölgelerde kartların teslimat süreleri daha da uzayabiliyor. Bankalar tarafından kuryeye verilen kartlar, belirli bir sıraya ve gönderim zamanına göre sıralandığı için, kart gönderimi de aynı oranda uzayabiliyor. Ancak kartların ortalama olarak yoğun bir bölge de olsa 20 gün içinde elinize ulaşabileceğini söyleyebiliriz. Yine size kartı ulaştıracak olarak kurye firması ile iletişim kurabilir, kartın nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Makale: Limitsiz Kredi Kartı Nasıl Alınır?

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin