maaş kartı ile alışveriş

Maaş kartı ile alışveriş yapmak, son dönemlerde en çok merak edilen özelliklerden birisi. Bankalar ve kartlarının kazanmış olduğu özellikler göz önüne alındığında, bir çok yenilik ile karşımıza çıkan bankaların çalışma sistemleri göz dolduruyor. Temassız ödeme özelliği, Yapı Kredi araçta ödeme özelliği, kartsız para çekme ve daha bir çok kolaylık sayesinde müşterilerine hizmet vermeye devam ediyorlar. Öte yandan banka kartları, bir diğer deyişle maaş kartları da bu özelliklerin bir çoğuna sahip olarak gelebiliyor. Özellikle çoğu banka, maaş kartı ile taksit yapmak konusunda birbiriyle yarışır durumda. Maaş kartı ile taksit yapılır mı, maaş kartı ile alışveriş yapılır mı diyorsanız hep birlikte inceleyelim.

Maaş Kartı ile Alışveriş Yapılır mı?

Banka kuruluşlarının neredeyse tamamı anlaşmalı olduğu iş yerleri ve çalışanlarına maaş kartı olanağı sağlamaktadır. Bankalardaki sonu gelmeyen sıraları beklememek adına zaman kısıtlılığı yaşayan, acil ihtiyaçları olan vatandaşların saat gözetmeksizin istediği saat diliminde kullanım sağlamaları için bank kart ya da diğer adıyla maaş kartı uygulamasını kullanmaktadır. Maaş kartları, diğer normal kartlara göre masrafsız, hesap işletim ücreti olmayan hesap özelliğine sahip olarak da karşımıza çıkabiliyor. Bu sebeple de müşteriler, nakit çekme ihtiyacı duymadan tüm harcamaları kart üzerinden yapabiliyor.Tavsiye Edilen Makale: Maaş Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?

Banka kartı ile alışveriş yapmak en çok kredi kartlarını kullanmak istemeyen, faiz oranlarını dert eden müşteriler için, taksit ödemekten hoşlanmayıp her ihtiyacını peşin ödeme ile gerçekleştiren tüketicinin isteğini karşılamak için yapılmış güzel bir uygulamadır. Tüm bunlardan ışıkla, maaş kartı ile alışveriş yapmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Keza hemen hemen herkes, nakit taşımak yerine nakit kart özelliği gören banka kartlarını kullanarak alışverişlerini yapabiliyor.

Maaş Kartı ile Taksit Yapılır Mı?

Maaş kartları, bir diğer adıyla banka kartları bir çok özelliğe sahiptir. Bu özelliklerin kullanımı ise bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse bir bankanın maaş kartı temassız özelliği taşıyorken, bir diğer bankada bu özellik kullanıma kapalı olabiliyor. Ancak kartınız bu özelliğe sahipse bunu müşteri hizmetleri veya İnternet bankacılığı aracılığı ile kullanıma açabiliyorsunuz. Ayrıca maaş kartları, İnternet alışverişlerinde de kullanılabiliyor. Bu özelliği de yine müşteri hizmetleri veya İnternet bankacılığı üzerinden açabiliyorsunuz.

Bazı bankalar, maaş kartlarında taksit özelliğini devreye sokmuştur. Her maaş kartında olmasa da, talebiniz doğrultusunda taksit özelliğine sahip bir maaş kartına sahip olabilirsiniz. Maaş kartları, standart olarak belirlendiği gibi gönderilse de, sizler bu kartları daha sonrasında banka ile görüşerek taksit özellikli bir banka kartına çevirebilirsiniz. Maaş kartı ile taksitli alışveriş yapılan banka kartları şunlardır;

Maaş kartı ile taksitli alışveriş yapılan bankalar;

  • ING Bank,
  • Garanti Bankası,
  • Türkiye İş Bankası,
  • TEB,
  • Denizbank.

Maaş Kartı ile İnternetten Alışveriş Yapılır Mı?

maaş kartı ile taksit olur mu

Maaş kartıyla internet üzerinden alışveriş yapmak için kartın alışveriş yapabilme özelliğinin açık olması gerekmektedir. Kartınızı açmak için anlaşmalı olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı internet alışverişlerinde kullanmak için iletişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, kart ayarları menüsünü kullanarak da kartınızın bu özelliğini açabilir, dilediğiniz zaman da tekrar devre dışı bırakabilirsiniz.

Alışveriş yaparken herhangi bir sitede beğendiğiniz ürünü seçtikten sonra ödeme kısmında maaş kart bölümünden ödeme yapacaksanız eğer bilgilerinizi eksiksiz sisteme girmeniz gereklidir. Kart sahibinin ismi, kart numarası, son kullanma tarihi, arka kısımda bulunan 3 haneli CVC kodunu girmeniz gereklidir. Bankanızdan maaş kartınızı çıkartırken vermiş olduğunuz telefon numarasına işlemleriniz tamamlandıktan sonra mesaj ile bir şifre gelecektir. Şifreyi girdiğiniz zaman işlemi onaylar iseniz alışveriş tamamlanmış olacaktır.

Banka Kartı ile Market Alışverişi Nasıl Yapılır?

Market alışverişlerinde, akaryakıt, giyim, spor malzemeleri, aksesuar, gıda gibi alanların olduğu birçok yerde kullanabilirsiniz. Teknolojik ürünler satan yerlerde kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı kullanmayanlar ya da kullanmak istemeyenler için tercih önceliği olan bir üründür. İçerisinde bulunan bakiye kadar harcama yapabilirsiniz. Bakiye bittiği anda işlemlerin gerçekleşmediğini bildirmekte fayda vardır. Maaş Kartı ile her alanda kredi kartı gibi alışveriş yapabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Makale: Asgari Ücrete Kredi      ANINDA ONAYLI  

Maaş Kartı ile Alışveriş Yapmak ve Özellikleri

Maaş kartlarının maaş çekme haricinde birçok özelliği bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de alışveriş yapmaktır. Hatta alışverişlerinizde taksit seçeneği özelliğini kullanabileceğiniz kartlar da bulunmaktadır. Post cihazından kullanım sağlayabileceğiniz gibi İnternet üzerinde de alışveriş yapabilirsiniz. Bu özellikleri kullanabilmek için hesabınızda para bulunması gerekmektedir. Eğer bakiye yetersiz ve acil nakit paraya ya da içinde bulunduğunuz durumda karttan alışveriş yapmanız gerekli ise kartınızın nakit avans seçeneği mevcut ise müşteri hizmetlerini arayarak nakit avans miktarını bildirerek acil ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Taksitli nakit avans seçeneği de mevcut olup, her bankanın değişkenlik gösterdiği faiz oranına tabii olarak size verilebilecek tutarı çekebilirsiniz. Taksit vadesini kendiniz belirleyebilirsiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin