maaş kartı eksiye düşer mi

Maaş kartı eksiye düşer mi? Maaş kartları, bankalara göre çeşitli özellikleri içinde barından ATM kartları olarak nitelendirilmektedir. Bir iş yerine girdiğinizde, işe başladığınızda sizden istenilen ilk şeylerden birisi iş yerlerinin anlaşmalı oldukları bankalarda bir hesap açtırmanızdır. Girdiğiniz iş yeri, sizi çalıştığı bankaların şubelerine yönlendirerek o bankada bir maaş hesabı açmanız istenir. Maaş hesabını açmanızın hemen ardından takip eden 10 gün içerisinde maaş kartınız tarafınıza ulaştırılır. Kredi sicilinize göre bankalar otomatik olarak kredi kartı başvurusu yapabilir, kredi kartını tarafınıza ulaştırabilir. Bu sayede ek hesap, kredi kartı gibi banka ürünlerini de kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer maaş kartınız üzerinden ek hesap kullanmak istiyorsanız öncelikle hesabınıza girerek bu durumu kontrol edebilirsiniz. Maaş kartınızın böyle bir özelliği bulunmuyorsa müşteri hizmetlerini arayabilir ya da banka şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz. Peki maaş kartı eksiye düşer mi?

Maaş Kartı Eksiye Düşer Mi?

Maaş kartı eksiye düşer mi? Evet düşer. Maaş kartının eksiye düşebilme özelliğine maaş kartı ek hesap denir. Maaş kartında maaş hesabı eksiye düşme özelliği istiyorsanız ek hesap açtırmanız gerekmedir. Böylece maaş kartı eksiye düşmesi özelliğini kullanabilirsiniz. Dilerseniz bu özelliği istediğiniz zaman devre dışı bırakabilir, kullanmak istediğiniz zaman ise yeniden bir başvuru oluşturarak açtırabilirsiniz. Eğer internet veya mobil bankacılık ürünlerinden birini kullanıyorsanız bu işlemleri internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.Tavsiye Edilen Makale: KMH Hesabına İcra Gelir Mi?

İnternet veya mobil bankacılık üzerinden maaş kartınızın ek hesap özelliği olup olmadığınız kontrol edebilir, maaş kartı eksiye düşer mi sorusuna anında yanıt bulabilirsiniz. Aynı zamanda yine ilgili menülerden eğer ek hesap yoksa yeni başvuru yapabilirsiniz. Maaş müşterisi olduğunuz için, kredi notunuz da uygun olursa KMH hesabının onaylanmama gibi bir durumu söz konusu olmayacaktır.

Maaş Kartı Eksiye Düşer Mi?

Maaş kartının eksiye düşme özelliğinin olduğunu yazımızın ilk bölümlerinde söylemiştik. Eğer bir bankada maaş müşterisi iseniz kartınızı kontrol ederek eksiye düşüp düşmediğini öğrenebilirsiniz. Bu özelliği açıp kapatmak ise tamamen sizin elinizdedir. Ek hesabın olması ise kullanmadığınız sürece bir faiz işlemesine sebep olmaz. Ne zaman çekim yaparsanız, kart ne zaman eksiye düşerse faiz işlemeye başlar. Peki ek hesap başvurusu nasıl yapılır?

Maaş Kartına Ek Hesap Başvurusu Nereden Yapılır?

Maaş aldığınız bankanın şubelerinden, bankanın internet bankacılığından, çağrı merkezinden, ATM’lerden ve SMS ile ek hesap özelliğine başvuruda bulunabilirsiniz. Sizden yazılı veya kayıtlı sözlü onay alındıktan sonra başvuru bankaların tahsis birimine düşmektedir. Tahsis birimini başvuruyu incelemesi sonucunda onay veya ret cevabı vermektedir. Bu işlem 2 ila 3 iş günü arası sürmektedir. Ek hesabın onaylanması sonucu hesabınıza otomatik olarak yansır. Herhangi başka işlem yapmanıza gerek kalmaz. İşlem sonucu SMS veya mail yoluyla size bildirilir.

Ek Hesap Nasıl Kullanılır?

Hesabınızda bulunan mevcut paranın bitiminden sonra harcanan paralar otomatik olarak ek hesap limitinden düşmektedir. Bu hesaba maaş veya para yattığı zaman öncelikle ek hesap limiti kapatılıp sonrasında kalan tutar artıya geçmektedir. Ek hesabın güncel faiz oranı %2.40’dır. Her ayın son günü ek hesap kullanım süresi ve miktarı hesaplanarak takip eden ayın 1.günü faiz olarak hesaba yansımaktadır. Ek hesabın gecikmeye girmemesi ve kullanımına devam edilebilmesi için aybaşlarında faiz tutarı yatırılmalıdır. Yatırılan faiz tutarı en az 1 iş günü hesapta kalmalıdır. 

maaş kartı ek hesap özelliği

Ek hesap yatırılan faiz 1 gün hesapta kaldıktan sonra kullanılmalıdır. Aksi takdirde hesap gecikmeye girecek ve KKB puanına yansıyarak puanınızı düşürecektir. Üç ayda bir ek hesabın artıya geçeceği şekilde ödeme yapılması ve tutarın 1 iş günü hesapta kalması zorunludur. Aksi takdirde ek hesap limit aşımına girecek ve yatırılan para artıya geçene kadar kullanımına izin vermeyecektir.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Ek hesabı kapatmak için anaparanın hepsini ve o tarihe kadar kullanılan tutarın faizinin hesaba yatırılmış olması gerekmektedir. Aynı gün kullanılıp tekrar yatırılan tutar için hesaba 1 günlük faiz yansıtılmaktadır. Hesabı kapatıp faizini sonradan ödeme gibi bir ihtimal yoktur. Kapatma işlemi esnasında faiz tahsil edildikten sonra kapatma işlemi gerçekleştirilir. Kapama işlemi banka şubelerinden yazılı talimat ile yapılabileceği gibi, çağrı merkezlerinden sözlü talimat ve internet bankacılığından bizzat kişi tarafından da yapılabilmektedir. Ek hesabın limit aşımına girmesi ve limit aşımının 30 iş gününü geçmesi durumunda banka talimatsız olarak ek hesabı kapatma yetkisine sahiptir. Borç 90 gün geciktirilir ise banka yasal işlem başlatır.

Maaş Kartı Eksiye Düşer Mi, Limit Nasıl Belirlenir?

Ek hesap limiti bankanın inisiyatifi doğrultusunda bir değerlendirmedir. Bu değerlendirme esnasında mevcut borçlanma, başka banka borçlanması ve KKB puanı göz önüne alınmaktadır. Bankalar çoğunlukla en fazla kişinin maaşının üç katına kadar ek hesap limiti açmaktadır. Bu durum, kişinin kredi skoruna göre değişiklik gösterebilir.

Ek Hesap Faiz Oranı Nasıl Belirlenir?

Ek hesap faiz oranları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. 1 Temmuz 2019 tarihi ile ek hesap faizleri %2.40, gecikme faizleri %2 olarak belirlenmiştir. Bu faiz uygulanabilecek en yüksek faizi ifade etmekte olup bankalar bu faizin üzerinde faiz uygulayamazlar.

Ek Hesaplar Bankalarca Nasıl Adlandırılıyor?

Ek hesap, KMH özelliğinin bankalarda adı değişiklik gösterebiliyor. Her banka bu işlem için farklı bir isim tanımlamıştır. Bankalarda ek hesap, KMH özelliğinin adları şunlardır;

 • Akbank: Artı Para
 • Deniz Bank: Kurtaran Hesap
 • Enpara.com: Ek Para
 • Fiba Bank: Kredili Mevduat Hesabı
 • Garanti Bankası: Avans hesap
 • Halk Bank: Kredili Mevduat Hesabı
 • HSBC: Kredili Mevduat Hesabı
 • İş Bankası: Ek Hesap
 • QNB Finans Bank: Ek Hesap
 • Şeker Bank: Kredili Mevduat Hesabı
 • Türk Ekonomi Bankası: Kredili Mevduat Hesabı
 • Vakıf Bank: Kredili Mevduat Hesabı
 • Yapı Kredi Bankası: Esnek Hesap
 • Ziraat Bankası: kredili Mevduat Hesabı

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin