kullanılmayan vadesiz mevduat hesabı

Bankalarda kullanmadığınız hesaplar, boş yere hesap işletim ücreti işleyen hesaplar başımıza iş açabilir. Gereksiz yere ödemeler yapmamız gerekebilir, hesaba para yatırdığınızda da otomatik kesintiler yapılarak hesaplanmamış ödemeler ile karşı karşıya kalınabilir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına da, kullanmadığınız hesapları kapatabilir, sorun yaşamamak adına bu gibi durumların önüne geçebilirsiniz. Kullanmadığınız vadesiz mevduat hesaplarını kapatmak için önünüzde bir çok seçenek mevcut. Bunlardan işinize geleni tercih edebilir, kısa yöntemler sayesinde hesaplarınızı kolaylıkla kapatabilirsiniz. Peki kullanılmayan vadesiz mevduat hesabı nasıl kapatılır?

Kullanılmayan Vadesiz Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bankalarda hesap açtırmak kolay ve çabuk yapılmaktadır. Bankalar kendilerine müşteri sağlarken kolay işlemler uygulayarak yardımcı olmaktadırlar. Banka hesapları açıldığı gibi kullanılmayan vadesiz mevduat hesabınızı kapatmayı isteyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmenin bir kaç yolu bulunmaktadır. Bazı yöntemler zor olsa da, bazıları ise kolay kabul edilebilen yöntemler olarak gösterilmektedir.Bankalar, dijital ortamlarda daha aktif olarak hizmet vermeye başladığından, bazı bankalar hesap açma ve hesap kapatma işlemlerini online ortamlar üzerinden gerçekleştirebiliyor. Sizlerde bu yöntemleri kullanarak banka hesabınızı kapatabilirsiniz. Ancak bankanızda bu gibi bir yöntem bulunmuyorsa, altta listeleyeceğimiz adımları tercih ederek de hesabınızı rahatlıkla kapatabilirsiniz.

Eğer bankanızda online adımlar kullanılarak işlemleri halledebiliyorsanız, diğer adımları tercih etmenize gerek yoktur. İnternet bankacılığını kullanarak direkt olarak işlem yapabilir, müşteri hizmetlerini arayarak da hesabınızı kapatabilirsiniz.

Tavsiye Makale: Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Kapatılmayan Hesaplar Ne Olur?

Bir kişinin birden çok banka da vadesiz hesabı bulunmaktadır. Fakat kendinizi yakın hissettiğiniz bir bankanız mutlaka vardır. Fakat kullanmadığınız banka hesapları sizleri sıkıntıya sokabilmektedir. Açık olan ve kapatılmayan banka hesaplarınız da komisyon ödemeleriniz birikmektedir. Ayrıca kullanılmayan mevduat hesabınız yapacağınız işlemler sırasın da karışıklığa sebep olmaktadır. Bunun için kullanmadığınız hesapları kapatmalı, hem karışıklıkların hem de gereksiz ücretlerin önüne geçmelisiniz.

Bankalara Komisyon Ödemek Zorunlu Mudur?

kullanılmayan vadesiz mevduat hesabı

Kapatma işlemi yapmanız için öncelikle kullanmadığınız hesap olduğuna dikkat etmelisiniz. Son 6 ay ya da 1 sene içerisinde hesabınızı kullanmamışsanız kapatmanız daha kolaydır. 2014 yılında yürürlüğe giren kanunla mevduat hesapları kapatılmıştır. 2014 yılında yapılan açıklamalarda 180 gün süreyle kullanılmayan mevduatsız hesap, kredi kartı ya da diğer bankacılık hizmetlerinin kapatılması gerekmektedir. Müşteri mevduatsız hesabını kapatmak için talepte bulunmaktadır. Banka müşterisine bilgilendirme yaparak belli bir süre vermektedir. Bu süre zarfında kapatma işlemi gerçekleşmezse komisyon ödenmektedir.

Dilekçe İle Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Bu uygulamanın başlamasıyla açık ve kullanılmayan mevduatsız hesapların kapatılması için başvurular yapılmaktadır. Bankaların sunduğu çok çeşitli hizmetlerin hem açılışı hem de kapanışı bulunmaktadır. Bankaların hizmet sektöründe bulunan müşterileri çok önemlidir. Bu yüzden kolay hesap açılır gibi kolay hesap kapatılmaz. Hesap kapatmaları mecburdur, ancak işlemleri biraz zorlaştırmaktadırlar. Hesabınızı kapatmamanız karşılığında bazı güzel olanaklar sağlamaktadırlar. Ancak gerçekten mevduat hesabınızı kapatmak istiyorsanız bir dilekçe yazdırıp gitmeniz işleminizi hızlandırmaktadır.

Kapatılan Hesap Bildirimi Nasıl Yapılır?

Banka hesabınızı hangi şubede açtırdıysanız o bankaya müracaat etmelisiniz. Ayrıca şubedeki müşteri temsilcisiyle görüşmelisiniz. Kapatmak istediğiniz mevduatsız hesabınızı temsilciye söylemelisiniz. Banka temsilcisi sizden ayrıca mevduatsız hesap kapatma yazısı ve imzası isteyebilir. Bu işlemler sonucunda hesap kapatıldı bilgisi sizlere mail ya da mesaj yoluyla haber verilmektedir. Bu bildirimden sonra banka sizi bir kez daha arayabilmektedir. Bunun sebebi size tekrar hesap açtırmak veya kredi kartı vermek içindir. Bu telefon bankacılığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ancak kendi isteğiniz doğrultusun da kredi kartı veya hesap açtırabilirsiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin