Kredili Mevduat Hesabına (KMH) İcra Gelir Mi?

kredili mevduat hesabı (kmh) icra

Nakit ihtiyaçlarımız, günlük ödemeler ve alışverişlerde banka ürünleri olan kredi kartları, hesap kartları ve KMH hesaplarını kullanabiliyoruz. Yaygın olarak kullandığımız banka ve kredi kartları, tam anlamıyla tüm işlemlerimizde bizlere yardımcı olan araçlardır. Gerek hesaptaki nakit paranız, gerek kredi kartınız, gerekse de KMH hesabınızdaki limit ile tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredili Mevduat Hesabı (kısa adıyla KMH), banka hesabımızın eksiye düşmesi anlamı taşımaktadır. Yani banka tarafından belirlenen limit dahilinde, hesabımızda para olmasa dahi işlem yapabilir ve para çekebiliriz. Bu sayede nakit ihtiyaçlarımızda, acil alışveriş harcamalarında KMH hesabını kullanarak bütçemize destek olabiliriz. Bu hesap çeşidi, uygun faiz oranları ile nakit ihtiyacımızı karşılamamıza yardımcı olur. Ancak bu hesaplar hakkında bir diğer soru işareti ise bu hesaplara icra ve haciz işlemleri uygulanıp uygulanamayacağı yönündedir. Kredili Mevduat Hesabına İcra gelir mi? KMH hesabına icra konulur mu? KMH hesabı haciz işlemleri hakkında bilgiler.

Kredili Mevduat Hesabına (KMH) icra Gelir Mi?

Hesabınıza tanımlanmış olan KMH limiti, çeşitli yöntemler dahilinde uygulanabiliyor. Örneğin emeklilere farklı uygulamalar yapılırken, maaşlı çalışanlara farklı uygulamalar ile bankalar karşımıza çıkabiliyor. Emeklilerde KMH hesapları maaş tarihine göre ayarlandığı gibi, maaşlı çalışan kişilerde de (talepler doğrultusunda) KMH hesabı aynı şekilde ayarlanabiliyor. KMH hesabının tahsilat tarihi, maaş tarihinize denk getirilerek, maaşınız yatırıldığında bu borcun otomatik tahsil edilmesi sağlanabiliyor. Kredili Mevduat Hesabına (KMH) icra gelir mi?Ancak şöyle bir durum var ki, KMH hesapları da tıpkı kredi kartları gibi kredili ürünlerdir. Adından da anlayacağınız üzere Kredili Mevduat Hesapları, belirli faizler işletilerek, müşteriye özel sunulan limitler dahilinde nakit çekim ve kullanım imkanı sağlamaktadır. Ancak bu limit, nakit para anlamı taşımadığı için sizin paranız yerine geçmiyor. Bu limit hesabınızda tanımlı olsa da, limiti kullanmadığınızda (herhangi bir harcama yapılmadığında) herhangi bir alacak/borç söz konusu olmuyor. Bu sebeple de icra haciz işlemleri yapılamıyor.

KMH Hesabına Haciz Gelir Mi?

KMH hesabı limiti, dilediğiniz zaman kullanabileceğiniz bir nakit para anlamını taşısa da, bu para kullanmadığınız sürece sizin değildir. Ancak kredili mevduat hesabından yapacağınız çekimler hesabınıza yansıtılarak borçlu konumuna geçersiniz. Bu para yalnızca bir limit olduğu için, banka kaynaklı veya diğer borçlarınız yüzünden herhangi bir icra işlemi uygulanamaz. Ancak yine bu hesabınız üzerindeki bakiyeniz eksiye düşmemiş, artı bakiyeye sahipse, bankalar veya vergi borçlarınızdan ötürü hesabınıza E-Haciz işlemi uygulanabilir. E-Haciz sorgulama işlemlerini yine E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Makale: E-Haciz Sorgulama

Tüm bunlardan yola çıkarak, vadeli veya vadesiz hesaplarınıza haciz işlemi uygulanabileceğini söyleyebiliriz. Ancak bu haciz işlemi, limit üzerinden değil bankadaki nakit paranız üzerinden gerçekleşmektedir.

KMH Hesabına İcra İşlemleri Nasıl Olur?

KMH Nedir?

Burada yanlış anlaşılan bir durum daha söz konusu. Eğer KMH hesabı borcunuz ödenmemişse, bankalar bu durumda yasal takip işlemlerini başlatabilir. Tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi 3 aylık bir yasal süre mevcut olup, bu süre aşıldığında bankalar haciz işlemlerini başlatabiliyor. Ancak bu haciz işlemi, KMH hesabı üzerinden değil, diğer bankalar veya fiziksel haciz işlemleri olarak ilerleyebiliyor.

KMH Hesabı Borcu Ödenmezse İcra Gelir Mi?

KMH hesabı borcunuzu düzenli olarak ödemezseniz, bu borcunuz hem faiz işletilerek katlanır, hem de ilerleyen dönemlerde daha yüklü ödemeler yapmanız talep edilebilir. Ekstra bir talebiniz olmadığında genelde her ayın sonu son ödeme tarihi olan KMH hesapları da kredili ürünler olduğundan, ödeme yapılmaması durumunda haciz işlemleri banka tarafından başlatılarak hesaba bloke işlemleri de uygulanabilir.

Aynı zamanda tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi, KMH borcunda da minimum ödeme tutarı olduğundan, ödeme yaparken borcun tamamını ödemek yerine asgari ödeme tutarını ödeyebilirsiniz. Asgari ödeme tutarı, aslında bu KMH hesabının aylık olarak işletilen faiz oranıdır. Hesabın gecikmeye girmesini istemiyorsanız, en azından işletilen faiz oranını ödeyerek hesabınızı düzende tutabilirsiniz.

KMH Hesabı Bankalara Göre İsimleri

Bankalar, kredili mevduat hesaplarını kendi içlerinde isimlendirerek müşterilerine sunmaktadır. İnternet bankacılığı veya şubelerde başvuru yaparken bu işlemlerin KMH adı altında değil, bankanın belirlemiş olduğu isim altında yaptığını da göreceksiniz. Peki KMH hesaplarının adı nedir? Bankalara göre KMH hesapları;

  • Denizbank – Kurtaran Hesap
  • Yapı Kredi – Esnek Hesap
  • Garanti Bankası – Avans Hesap
  • Türkiye İş Bankası – Ek Hesap
  • Vakıfbank – Taksitli Ek Hesap
  • QNB Finansbank – Ek Hesap
  • Enpara.com – Ekpara
  • ING Bank – Taksitli Destek Hesap
  • Cepteteb – Kredili Mevduat Hesabı

Bankalara kredili mevduat hesabı başvurusu yaparken bu isimler üzerinden arama yapabilir, özel kampanyaları inceleyerek internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın