KMH Nedir?
KMH Nedir?

Tüm banka ve finans kuruluşları, müşterilerinin finansal ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için çeşitli ürünler ve kampanyalar geliştirmekte. Bu destek ürünlerinden biri de Kredili Mevduat Hesabı, herkes tarafından kullanılan adıyla da KMH. Peki Kredili Mevduat Hesabı nedir? KMH Nedir? Bu yazımızda KMH nedir hakkında bilgiler vereceğiz.

Tavsiye Bağlantı: Güncel KMH Bilgi ve Kampanyaları

Kredili Mevduat Hesabı KMH Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı, banka müşterilerinin mevcut olarak kullandıkları vadesiz hesaplarına tanımlanmış olan kredili bir bakiye anlamına gelmektedir. Yani vadesiz hesabınız üzerine belirli limitler dahilinde tanımlanan bir kredi. KMH, vadesiz hesabınızdaki nakit paranızın bitmesi durumunda kullanabileceğiniz eksi bakiyenizi tanımlar. Nakit paranız bittiğinde kullanacağınız eksi para olarak tanımlanan KMH, nakit para anlamına da gelmektedir. Bu para (bazı istisnalar dışında) tüm işlemlerinizde kullanılabilir. EFT, havale ve ödeme işlemlerinizi KMH hesabınız ile yapabilirsiniz. KMH Nedir?

KMH hesabınızın tüm özellikleri, normal bir kredinin çalışma sistemi ile ortalama düzeyde aynı görülebilir. Kredilerde olduğu gibi, KMH hesabınızda da kullandığınız tutar üzerinden belirli faiz oranları belirlenir ve geri ödemeleriniz bu faiz eklenmiş halde hesaplanır. Ancak bazı bankalardaki KMH kullanım şartları değişiklik gösterebiliyor. Dosya masrafları ve faiz oranlarını bankanızdan öğrenmenizde fayda var.

Maaş aldığınız bankalarda genelde vadesiz hesabınıza KMH tanımlı olarak gelir. Maaş hesabınızda KMH yoksa bile, düzenli olarak o bankadan maaş aldığınız için KMH hesabınız yüksek limitlerde onaylanabilir ve maaşınız ile beraber eksi tutarlar çekebilirsiniz. Maaş hesabınıza her ay maaş yattığı için, bankanız eksi bakiyeyi sizden otomatik olarak tahsil edilmiş sayılır ve bu bir döngü haline gelir. Örneğin 1 aylık maaşınız kadar KMH tanımlı ise, maaşınız otomatik olarak bunu öder. Siz tekrar maaşınızı çekince, bu bakiye yine eksi olur. O ay için tekrar faiz ödersiniz. Bu borcu kapatmanız için aydan aya eksik maaş alabilir, imkanınız varsa da tutarı hesaba yatırıp bir kerede kapatabilirsiniz.

Ancak, az önce de belirttiğimiz gibi tüm bankaların şartları birbirinden bağımsızdır. KMH hesabı açmadan önce veya başvuru yaptığınız sırada, fiziki bir başvuru yapıyorsanız KMH hesabınızın sözleşmede yazan şartları sona kadar okuyun ve faiz oranlarını net olarak öğrenin.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin