kredi yasal takip süreci

Kredi Yasal Takip Süreci, kredi borcu yasal takip ne zaman başlar, kredi icra takibi ne zaman başlar, kredi icra süresi ne zaman başlar, kredilerde icra yasal takip süreci nasıl işler? Tüm bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Krediler, başvuru aşamasında bir çok belge imzalatılarak kullanılır. Hatta halk arasında adeti yüksek kredi sözleşmeleri oldukça konuşulmaktadır. Krediyi çekerken imzalamış olduğunuz bu sözleşmelerin genel içeriği, kredinin ödenmemesi durumunda başınıza gelecekleri ele almaktadır. Bir nevi banka size ödeme yapmamanız halinde bu borcu ne şekilde olursa olsun ödemeniz konusunda taahhüt altına almış oluyor. Yani krediyi ödeyeceğinizi taahhüt etmiş oluyorsunuz. Peki kredi yasal takip süreci nasıl işliyor? Kredi yasal takip süreci ne zaman başlar?

Kredi Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?

Kredi borçları ve devamında başımıza gelebilecek yasal takip işlemleri Tüketici Kredisi Yönetmeliği tarafından belirlenmektedir. Bankalar bu yönetmeliğin belirlediği kriterler doğrultusunda müşterilerine bazı yaptırımlar uygulayabiliyor. Üst üste 2 kredi taksitinin ödenmemesi durumunda bankalar yasal takip sürecini başlatma hakkına sahip olabileceği gibi, kredinin geri kalan tutarını da sizden talep etme hakkına sahiptirler. Elbette kredi çekmeden önce dikkat etmeniz gereken bir çok nokta var. Yasal takip işleme süresi ve dikkat etmeniz gereken noktalar da şunlardır;kredi yasal takip süreci

1 Arka arkaya 2 kez kredi taksiti ödemezseniz, krediniz banka tarafından iptal edilir ve yasal takip süreci başlamış olur. Yasal takibin başlama süresini de 90 gün olarak gösterebiliriz. 2 kredi taksitini ödemeyip, 3. taksit vadesine ulaştığınızda süre dolmuş olacağından banka direkt olarak yasal takibi başlatabilir. Süreç devamında banka çalışanı veya bankanın yetkilendirdiği bir avukat sizi arayabilir.


2 Yasal takip başladıktan sonra banka kredinizi iptal edebilir. Aynı zamanda krediyi taksitler halinde değil, geri kalan tutarın tamamını bir kere de ödemenizi talep etme hakkına da sahiptir. Ancak bankalar maaş hesabınızın tamamına haciz getiremeyeceği için, maaşınızın 4’te 1’ine el koyabilir. Maaş hesabınızın tamamına haciz getirildi ise İcra Müdürlüklerine itiraz edebilirsiniz.


3 Kredi borcunuzu ödeyemeyecek duruma kadar geldiyseniz ve elinizde taşınmazlar varsa bu taşınmazları kısa sürede elinizden çıkarın. Kredinin yasal takip sürecine girmeden bu işlemlerin yapılması faydalı olacaktır. Eğer banka bu taşınmazlar üzerinden işlem yapmak isterse taşınmazın çok düşük değerlere satılmasına sebep olabilirler. (%40’lık bir oran)


4 Bu süreç içinde asıl borçlu ve kefil haricinde kimse bu süreç hakkında aile bireylerine bilgi veremez. Eğer banka tarafından rahatsız edilen aile bireyleri varsa yasal yollara başvurarak hak talep edebilirsiniz.


5 Yasal takip sürecine girildikten sonra banka avukatı ile yapıcı konuşmalar yapın. Bu borcu her şekilde ödeyeceğinizi unutmadan, avukatın taksit yapmasını ve faiz indiriminde bulunmasını talep edin. Ödeme yapabileceğiniz seçenekler sunulduğunda kabul edin. Bu aşamadan sonrası ise tamamen sizin yapacağınız ödemelere göre şekillenebilir.

Tavsiye Makale: Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Yazımızın ilk bölümlerinde de ifade ettiğimiz gibi kredi taksitlerini 2 ay geciktirme hakkınız bulunuyor. Elbette böyle bir hakkınız olması kredi sicilinizin bozulmayacağı anlamını taşımıyor. Kredi borcunuzu 1 gün bile geciktirseniz banka sizi arar ve ödeme yapmanızı ister. Ancak kredi borcunun yasal takibe düşmesi için 2 ay üst üste ödeme yapmamış olmanız gerekir. Yani kredi borcunuzu 90 gün boyunca ödemezseniz banka yasal takibi başlatmış olur. Bu süreden önce yasal takip başlaması söz konusu değildir.

Bankadan İhtarname Ne Zaman Gelir?

Eğer kullanmış olduğunuz tüketici kredisine 2 kez üst üste taksit ödemesi yapmazsanız bankanız bu kredi için adresinize ihtarname gönderir. Bazı bankalar ilk taksit gecikmesinden sonra ihtarname gönderse de, genellikle bu işlem 2. ve 3. taksitlerin ödenmemesi durumunda yapılmakta. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamak adına ihtarname geldiği andan itibaren ödeme yoluna girmekte fayda var. İhtarnameler bankalarda kayıtlı olan adresinize gönderilecektir.

Haciz İşlemleri Ne Zaman Başlar?

Yazımızın ilk bölümlerinde bahsettiğimiz yasal takip kriterlerinin tamamı yerine geldiyse ve 3 taksit üst üste ödeme yapmadıysanız artık banka avukatları tarafınız ile iletişime geçer ve haciz işlemleri de başlamış olur. Bu aşamada maaş haczi, taşınmaz haczi ve ev haczi söz konusu olabilir. Bankanın size tanımış olduğu bu 90 günlük süre (3 taksit ödememe durumunda) dolduğu zaman maalesef işlem tamamen bankaların elinde olduğu için borç avukata devrediliyor ve işlem artık banka değil avukat ile çözülüyor.

Tavsiye Makale: Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir Mi?

Bu aşamadan sonra banka çalışanları konu hakkında bilgi veremiyor, sizleri sadece yetkili avukatlara yönlendiriliyor. Sizi arayan avukatlar da size gün ve süre vererek işlemlerin hızlanması için elinden geleni yapıyor. Bu işlemler de tamamlandıktan sonra, avukatın vermiş olduğu süre içinde ödeme yapmamanız durumunda haciz işlemleri başlıyor ve tahsilat başlamış oluyor.

Bankanın Avukatı Ne Zaman İletişime Geçer?

kredi yasal takip süreci

Genellikle bankalar bulundukları çevrelerde bazı avukatlık bürolarını yetkilendirir, kimisi ise kendi avukatları ile çalışır. Eğer yukarıdaki adımlardan birisi başınıza geldiyse (genellikle 3 taksit ödeme yapılmazsa) bankanın yetki verdiği avukat sizinle iletişime geçer. Bu işlem sadece 3. taksitin ödenmemesi durumunda yani yasal takibin başlamasından sonra meydana gelir. Elbette banka avukatları sizi aramadan önce bankada çalışanlar sizi defalarca arayıp krediye ödeme yapmanız gerektiğini hatırlatır. Anlayacağınız üzere en son çare olarak yasal takip düşünülür ve borcunuz yasal takibe düşer. Eğer ödeme imkanınız bulunuyorsa bankanın yapmış olduğu aramaları değerlendirmelisiniz.

Banka Avukatı İle Pazarlık Yapılabilir Mi?

Bankalar ödemeyi alamamış, avukatın size tanımış olduğu süre içerisinde kredi ödemesini yapmamışsanız haciz sürecinin de başladığını söylemek doğru olur. Haciz süreci başladıktan sonra elinizde olan biten her şey gidecek gözüyle bakmamalısınız. Haciz işlemlerinde lükse girmeyen eşyalar haczedilemeyeceği için aslına bakarsanız bu işlemler bankaların pek de işine gelmeyen işlemlerden birisidir.

kredi yasal takip süreci

Avukat maaş hesabınızın yalnızca 4’te 1’ine haciz uygulayabilir ve sadece lüks kullanıma giren eşyalarınıza haciz getirebilir. Durum böyle olunca da banka borcun tamamını tahsil edememiş sayılacağı için avukatlar ile taksitler halinde nakit ödeme konusunda anlaşma yoluna gidebilir, size en uygun olan ödeme seçeneklerini dile getirebilirsiniz. Mantıklı teklifleriniz banka avukatları tarafından kabul görebilir.

Banka Avukatı Aile Bireyleri ile İrtibata Geçer mi?

Bu sorunun cevabı ise kesinlikle Hayırdır. Bankalar ve banka avukatları borç sahibi hariç hiç kimseyle borç hakkında konuşma yapamaz ve bu borç hakkında bilgi veremez. Bu kişi anne ve babanız bile olsa banka avukatlarının aile bireyleri ile görüşmesi ve onlara bilgi vermesi tamamen yasa dışıdır. Bu süreç içinde bu tarz bir durum başınıza gelirse yasal yollardan hakkınızı aramalısınız.

Avukatlık ve İcra Masrafları Ne Kadar Tutar?

Bu tarz ücretler bankalar ve avukatlar arasında yapılacak sözleşmelere göre değişiklik gösterebilir. Ancak borcun üzerine bir de bu tarz masrafları eklediğinizde tutarın git gide arttığını siz de fark edeceksiniz. Bu sebeple bu ücretleri de göz önünde bulundurarak kredi borçlarınızın avukata düşmesini beklemeden ödeme yoluna gitmeli ve borcu kapatmalısınız. Bankanın sizlere tanımış olduğu 90 günlük süre içinde ödemeler yapmanız halinde kredi gecikme faizinin dışında ekstra bir ücret ödemezsiniz.

Yasal avukatlık tarifeleri şunlardır;

TutarMasraf Oranı
İlk 35.000 TL için% 12
Sonra Gelen 45. 000 TL için% 11
Sonra Gelen 80. 000 TL için% 8
Sonra Gelen 240.000 TL için% 6
Kredi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredilerin gecikme faizleri de, kullandığınız krediyi takiple en fazla %30 arttırılmışı olabiliyor. Örnek vermek gerekirse, %2 oranında bir kredi kullandıysanız bu kredinin maksimum olabilecek gecikme faizi %2.6 olabiliyor. Ana kredi faizinin %30’luk dilimini alarak maksimum ne kadarlık bir gecikme faizi ödeyeceğinizi kolayca hesaplayabilirsiniz. Oran düşük gibi görünse de bunların üzerine bir de KKDF (%15) ve BSMV (%5) ekleneceği için tutar git gide artıyor ve küçük görünen rakam büyük kredi ödememelerine ciddi etkiler edebiliyor.

Kredi yasal takip süreci hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Halen aklınıza takılan konular varsa altta yer alan yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin