Kredi yaş sınırı kaçtır?

Kredi yaş sınırı, alt sınır olarak 18 yaş olarak belirlenmiştir. Çoğu banka, kendi içinde aldığı kararlar ile bu yaş sınırını 20’ye taşımıştır. Yani yasal olarak 18 yaşından sonra kredi çekebiliyor olsanız da, bankaların düzenlemelerine göre 20 yaşını beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. İnternet üzerindeki bilgi karışıklığını oluşturan ve kredi çekme yaş sınırı konusunda kafa karıştıran en önemli detaylardan birisi de bu. Bir kişi, 18 yaşına girdikten sonra ebeveynleri olmadan tüm bankacılık faaliyetlerinden yasal olarak faydalanabiliyor. Ancak bankalar, kredi kullandırma konusunda ince eleyip sık dokuduğundan bu yaş sınırını 20 olarak belirleyebiliyor.

İşte tam da bu aşamada karmaşa meydana geliyor. Neden diyecek olursanız, 18 yaşına girdikten sonra gidip kredi çekmek o kadar da kolay değil. Bankalar kredi değerlendirmesi yaparken yaşa dikkat ediyor olsa da, daha bir çok kriter var. Bunlardan en önemlisi de tahmin edeceğiniz üzere kredi notu. 18 yaşına henüz girmiş birinin kredi notu sıfır olur. Bu notun arttırılması için de bankalardan kredili ürün kullanması gerekiyor. Kredi notu sıfır olan bir kişinin de kredi ve kart gibi ürünleri kullanabilmesi için sigortalı çalışan olması şart.

Kredi Yaş Sınırı Kaçtır?

Kredide yaş sınırı dediğimizde ilk akla gelen elbette alt sınır. Bir bireyin, bankalardan kredi çekebilmesi ve bankanın kredili ürünlerini kullanabilmesi için 18 yaşında olması gerekiyor. Alt sınır 18 iken, aslında bir de üst sınır olduğunu biliyor muydunuz?

Bankalar sadece alt sınır olarak değil, kişinin yaşlılık durumunu da göz önünde bulunduruyor. Yani 18 yaşın altındaki bir kişi kredi çekemezken, bazı bankalara göre de 65 yaşın üzerindekiler kredi çekemiyor. Her bankanın kredi değerlendirme politikası farklı olduğundan, kredi çekebilmek için başvuru yaptığınız banka ile görüşmeniz gerekiyor.

18 yaşınızı doldurmuş olsanız bile, bu herhangi bir bankaya gidip rahatlıkla kredi çekebileceğini anlamına gelmiyor. Halk arasında bu şekilde bir yargı dolaşıyor olsa da, aslında kişi 18 yaşına girdikten sonra düzenli bir gelire de sahip olmalı. Düzenli gelire sahip olup sigortalı bir işte çalışmaya başladıktan sonra da aslında kredi kartı kullanarak kredi notunu oluşturması gerekiyor. Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi, daha önce bankalarla hiç çalışmamış birinin kredi notu elbette sıfır olacaktır.

Genel olarak kredi yaş sınırı ve şartları şöyle;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Bankalar ile olumsuz bir geçmiş veya düzensiz ödeme olmaması,
  • Aylık düzenli belgelenebilir bir gelir sahibi olmak,
  • Kredi notunun yüksek, sicilin düzgün olması.

Bankaların talep ettiği ve yasalara uygun şekilde kredi çekebilmeniz için üstteki şartlara uymanız gerekiyor. Artık sadece bankaların uyguladığı politikalar değil, devletin düzenlemiş olduğu yasalar da kredi ve kredi kartı kullanımını kısıtlıyor. Aylık gelirinizin karşılamayacağı kadar kredi ve kart kullanımı yapmanız mümkün olmuyor ve bankalar otomatik olarak reddediliyor.

Kaç Yaşından Sonra Kredi Verilmez? (Üst Sınır)

kredi yaş sınırı

Eğer kredi çekmek istiyorsanız, sadece kredi notu değil daha bir çok kredi değerlendirme kriteri olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Kredi notu, sizin yapmış olduğunuz ödemelerin sonucunda oluşan bir derecelendirme basamağıdır. Elbette bu ödemeler, sadece kredili ürünler için geçerli olduğundan, daha önce bankalarla çalışmamış ve kredili ürün kullanmamış kişilerin kredi notu olmaması gayet normal.

Eğer üst sınır olarak düşünmemiz gerekirse, bankalar 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara kredi çekmeleri konusunda daha çekimser yaklaşıyor. Kişinin kronik bir rahatsızlığı olması, tedavi sürecinde olan bir hastalığı bulunması banka tarafından değerlendirme kriteri olarak kabul ediliyor. Kişi bu durumu bankadan saklasa bile, vefat ettikten sonra yalan beyanda bulunduğu için sigorta şirketinin açacağı dava neticesinde haklardan faydalanamıyor.

60-65 yaş arasındaki vatandaşlarımız kredi çekerken oldukça rahat olsa da, 65 yaşın üzerindeki vatandaşlarımız için bu durum biraz daha zahmetli olabiliyor. Elbette bu durumu da değiştiren bazı bankalar yok değil. Kimi banka kredi çekerken üst yaş olarak 65’i dikkate alsa da, kimi banka da bu yaşın biraz daha üzerine çıkabiliyor.

Bankalara Göre Kredi Yaş Sınırı Kaçtır?

Yazımızın başından beri, bankaların kendi içlerinde farklı politikalar uyguladığından söz etmiştik. Şimdi sizlere 65 yaş üstüne de kredi verebilen bankaları ve bu bankaların ne şartlar altında kredi başvurusu aldığını tarif edelim.

  • VakıfBank, PTT Bank, Aktif Bank ve DenizBank kredilerinde yaş sınırı 80’dir.
  • TEB ve ING Bank kredilerinde yaş sınırı 70’tir.

Gördüğünüz üzere VakıfBank, Denizbank gibi bankalar 80 yaşına kadar vatandaşlarımıza kredi imkanı sunabiliyor. Elbette bu durum kişinin siciline göre de değişiklik gösterebiliyor. Çoğu bankanın farklı değerlendirme kriteri olduğundan, başvuru yaparken detayları öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için de şubelere gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Ziraat Bankası Emekliye Kredi Yaş Sınırı Kaç?

Ziraat Bankası, emeklilerin yoğun olarak tercih ettiği bankalardan birisi. Devlet bankası olması sebebiyle de yoğun olarak tercih ediliyor ve emekliye sunduğu imkanlar ile de adından sıkça söz ettiriyor. Ziraat Bankası, 65 yaşın üzerindeki vatandaşlarımıza da kredi imkanı sunuyor. Krediler devlet güvencesi altında verildiğinden sorunsuz bir şekilde kredi çekebiliyorsunuz.

Zaten yaşınız ilerledikçe, bankaların sunmuş olduğu sigorta tekliflerini de değerlendirmek durumunda kalıyorsunuz. Herhangi bir zorunluluğunuz olmasa da, vefat ettikten sonra borcun ödenmesi için sigorta yaptırmak önemli bir yer taşıyor.

Aynı zamanda emekliye faizsiz kredi veren bankalar isimli makalemize göz atarak da yüksek faiz oranları ödemeden kredi çekebileceğinizi biliyor muydunuz?

Kefillikte Yaş Sınırı Var Mıdır?

Kefillikte yaş sınırı da oldukça merak edilen konuların başında yer alıyor. İnternet sitelerinde veya bankaların resmi sitelerinde bu konu hakkında net detaylar paylaşılmamış olsa da, genel olarak kredi yaş sınırı gibi uygulamalarla karşı karşıya kalabileceğinizi söylemek mümkün. Kefillik de borç üzerinde büyük bir sorumluluk oluşturduğundan, kredi başvurusunda nasıl değerlendiriliyorsa aynı şekilde değerlendirilebilir.

BİR YORUM GÖNDER

Yorumunuzu bu alana yazın
Buraya adınızı girin