kredi yaş sınırı

Kredi yaş sınırı, kredi kullanma yaş sınırı, kredi kullanırken yaş sınırı, en fazla kaç yaşındakiler kredi çekebilir, kaç yaşından sonra kredi verilmez gibi bilgileri yazımızın devamında ele aldık. Kredi kullanımı konusunda bir çok bilgi karmaşası, bankadan bankaya değişiklik gösterebilen bir çok bilgi unsuru bulunmakta. Bunlardan birisi de kredi yaş sınırı olarak gösterilebilir. Reşit olmuş tüm bireyler, 18 yaşını doldurduktan sonra dilediği bankadan kredi kullanabilirler. Ancak bu demek olmuyor ki, yaşımı doldurduktan hemen sonra kredi kullanabilirim. Keza bankalar ile herhangi bir çalışma geçmişiniz olmadığı için, bankalar yeni müşterilere diğerlerine nazaran biraz daha serin yaklaşımlar sergiler. Bu sebeple, öncelikle bankaların düşük limitli ürünlerini kullanmalı, kredi riskinizi azaltmalı ve kredi puanınızı yükseltmelisiniz. Peki kredi çekme yaş sınırı kaçtır, kredi yaş sınırı neye göre belirlenir?

Kredi Yaş Sınırı Kaçtır?

Eğer bankalardan kredi kullanmak istiyorsanız öncelikle 18 yaşını doldurmuş bir birey olmalısınız. 18 yaşınızı doldurmak, direkt olarak bankalardan kredi veya kredi kartı kullanabileceğiniz anlamına da gelmiyor. Öncelikle bankalardan düşük limitli ürünler kullanmalı, ödemelerini düzenli yaparak da kredi notunuzu yüksek tutmalısınız. Bu aşamada yapacağınız düzensiz ve geç ödemeler sicilinizi doğrudan etkileyeceği için tüm ödemelere özen göstermeli, gününü geçirmemeye çalışmalısınız. Bunun önüne geçebilmek için dikkat etmeniz gereken tek şey ise düşük limitli ürünler kullanmaktır. 18 yaşını doldurduktan sonra bankalar ile çalışabilmeniz için gerekli şartlar ise şunlardır;  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Bankalar ile olumsuz bir geçmiş veya düzensiz ödeme olmaması,
  • Aylık düzenli belgelenebilir bir gelir sahibi olmak,
  • Kredi notunun yüksek, sicilin düzgün olması.

Tavsiye Makale: Emekliye Faizsiz Kredi !!!

Olarak gösterilebilir. Eğer bu kriterleri yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız bankalar ile çalışmaya başlayabilirsiniz. 18 yaşınızı doldurduğunuzda eğer daha öncesinde sigortalı olarak bir işte çalışmışsanız ve bu halen aktifse, bankalar bunu görecek ve ürünlerini sizlere daha rahat sunacaktır. Yeni bir müşteri olmanız limitlerin düşük olmasına sebep olsa da, düzenli ödemeler yaparak bu limitleri yükseltebilir, ek ürünlere başvuru yapabilirsiniz. Peki kredi kullanma yaş sınırı kaçtır? Kaç yaşından sonra kredi verilmez?

Kaç Yaşından Sonra Kredi Verilmez?

kredi yaş sınırı

Kredi başvurusu yaparken kredi notu haricinde bir çok değerlendirme kriteri bulunmaktadır. Bu gibi değerlendirme kriterleri, bankadan bankaya farklılıklar göstermekte olup, çeşitli değerlendirme kriterleri arasında sunulabilir. Genel olarak bankalara baktığımızda ise 60 – 65 yaş arasındaki kişiler rahatlıkla kredi kullanabilirken, 65 yaş ve sonrası için kredi kullanımı biraz daha zahmetli bir hal alabiliyor. Bankalar, 65 yaş üzerindeki bireylerden ek bilgiler, ekstra teminatlar ve kredi için bir kefil talep edebiliyor. Eğer 65 yaşın üzerinde iseniz kefil ile de kredi kullanabiliyorsunuz.

Tavsiye Makale: Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Ancak bankaların değerlendirme kriterlerinin farklılık göstermesi, yaş konusunda net bir sonuca ulaşmamıza engel oluyor. Kimi banka 70 yaşındaki bir bireye kredi verirken, kimi banka 60 yaşında bir bireye bile kredi kullandırırken kefil talep edebiliyor. Ancak bankada kredi başvurusu yaparken yaştan dolayı bir engel olduğu tarafınıza aktarılırsa, eğer imkanınız varsa kefil bulabileceğinizi söylemek de işlemlerin hızlanmasına yardımcı olabiliyor. Bu sebeple, yaş sınırı ortalama 65 olmakla beraber, kefil ile gidildiğinde yaşa takılmadan kredi kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

Bankalara Göre Kredi Yaş Sınırı Kaçtır?

Yazımızın ilk bölümlerinde bankaların çeşitli değerlendirme kriterleri olduğunu söylemiştik. Şimdi de bankalara göre kredi yaş sınırlarından, hangi bankanın en fazla kaç yaşa kadar kredi verdiğinden bahsedelim.

  • VakıfBank, PTT Bank, Aktif Bank ve DenizBank kredilerinde yaş sınırı 80’dir.
  • TEB ve ING Bank kredilerinde yaş sınırı 70’tir.

kredi yaş sınırı

Üstte vermiş olduğumuz bankalar, kredi yaş sınırını açıklayan bankalar olarak gösterilebilir. Ancak eğer mal varlığınız veya bankaya teminat olarak sunabileceğiniz herhangi bir taşınmaz bulunuyorsa yaşa takılmadan rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz. Eğer mal varlığınız yoksa bile, krediye kefil olarak birini bularak yine rahatça kredi çekebilirsiniz.

Kefillikte Yaş Sınırı Var Mıdır?

Kefillikte yaş sınırı ile alakalı net bir bilgi olmamakla beraber, üstte vermiş olduğumuz bilgilerin de yine kefil için geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Yaşı oldukça ilerlemiş olan bir bireye, yine aynı yaşlardan birisinin kefil olması mümkün olabilir. Ancak bunu kabul edip etmemek yine bankanın değerlendirme aşamalarına bağlıdır. Kefil olmak için ise 18 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir.


BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here