Kredi Yapılandırma, Kredi Borcu Yeniden Yapılandırma

Kredi Yapılandırma

Kredi yapılandırma, bankaların borçlarını ödemekte zorlanan müşterilerine tanıdığı harika imkanlardan birisidir. Kredi çektikten sonra ödemelerini yaparken zorluk yaşıyor, ödemelerini aksatıyorsanız banka sizi uyarı amaçlı arayacaktır. Borçlar geciktiğinde zaten bankalar müşterilerine bildirmek zorundadır ve bu sebeple de sizi ararlar. Daha sonrasında da zaten 3 ay üst üste kredi borcuna ödeme yapmamanız durumunda banka yasal takip işlemlerini başlatır. Elbette bu işlem sessiz sedasız değil, sizleri sürekli olarak bilgilendirerek yapılır. Bu bilgilendirmeler gerek SMS, gerek telefon yoluyla olabilir. Bu bildirimlere rağmen yine de ödeme yapamıyor, zorluk çekiyorsanız banka ile görüşerek “kredi borcumu yapılandırmak istiyorum” diyebilirsiniz. Yani böylece krediniz iptal edilecek, geriye kalan ödemediğiniz tutar tekrar kredilendirilerek daha düşük aylık taksitler ve günün imkanlarına göre daha uygun faiz oranlarından faydalanacaksınız.

Kredi borcu yapılandırması sayesinde daha uygun faiz oranlarından faydalanabilir, aynı zamanda vade seçeneklerini daha uzun tutabilirsiniz. Böylece aylık taksitler daha düşük tutarlı olacak, kendi bütçenize göre bir ödeme planı oluşturabileceksiniz.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi borcu yapılandırma işlemi sadece bankalar tarafından yapılır. Yani sizi haricen arayan kişilerin kötü niyeti olabileceği gerçeğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Borç yapılandırma işlemleri sadece bankalar tarafından yapılacağı gibi, banka bu borcu yapılandırıp yapılandırmama konusundaki haklarını saklı tutar. Yine aynı sıfırdan kredi çeker gibi bir başvuru yapılır ve yapılandırma isteğiniz sonucuyla birlikte tarafınıza iletilir.

Bankalar bu başvuruları çağrı merkezleri ve şubeler aracılığı ile kabul edebiliyor. Hatta bazı bankalar sadece şubelerden hizmet veriyor. Yani mobil veya internet bankacılığını kullanarak yapılandırma başvurusu yapamıyorsunuz. Fakat internet bankacılığını kullanarak bankanızın mevcut kredi faiz oranlarını öğrenebilir, yapılandırma yaparsanız nasıl faiz oranları ile karşılaşacağınızı anlayabilirsiniz. Böylece yapılandırmanın mantıklı olup olmadığını da anlayabilirsiniz.

Kredi Borcu Yeniden Yapılandırma Şartları

Bankaya olan borçlarınızı yeniden yapılandırma yapmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken noktaların birincisi yine bankanın değerlendirmesine tabi olacağınızdır. Yani banka, uygun görmediği taktirde borcunuzu yapılandırma isteğinizi geri çevirebilir. Böylece bu işlemde de bir başvuru ve onay süreci olduğunu anlamak mümkün.

Şartlardan bazıları ise şöyle;

  • Kredi notunun ortalama seviyede olması
  • Başvuru ve onay mantığıyla ilerlemesi
  • Kredi borçlarının 3 ay gecikmeye girmeden yapılandırılması
  • Sicilin bozuk olmaması ve ödemelerin ortalama seviyede olması
  • Aylık gelir durumu ve gelir belgesi

Bankaların aradığı şartlara örnek olarak gösterilebilir. Elbette bu şartlar tüm bankalar için geçerli değil, bazıları direkt olarak yapılandırma işlemini onaylarken, bazıları ise çoğu kriterlere başvurabiliyor. Bunun için en sağlıklı bilgiyi borcunuzu yapılandırmak istediğiniz banka ile görüşerek çözebilirsiniz.

Eğer borçlarınızdan dolayı siciliniz tamamen bozulmuş, bankalardan kredi çekemez hale gelmişseniz bazı diğer alternatifler de bulunuyor. Bunun için de detaylı olarak hazırladığımız sicili bozuk olanlara kredi isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Yeniden Yapılandırma

Aslında bankalarda bulunan tüm kredi tipleri için yeniden yapılandırma başvurusu yapabiliyorsunuz. Bu başvuruların doğrudan olarak genel merkeze iletildiğini ve onayın oradan geldiğini de unutmamalısınız. Genel merkez, ödeme alışkanlıklarınızı analiz ederek yapılandırma işleminin uygun olup olmadığına karar veriyor. Aynı şekilde taşıt ve konut kredileri için de yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma

Yapılandırma işlemleri arasında şüphesiz en çok tercih edilen kredi tipi konut kredisidir. Gerek vade uzunluğu, gerekse de aylık taksitlerinin fazla olmasıyla birlikte vatandaşlar bazı sebeplerden ödeme zorluğu çekebiliyor. Durum böyle olunca da konut kredisi yapılandırma işlemlerine başvurmak durumunda kalıyorlar.

Konut kredisini ödemekte zorluk çekiyorsanız mevcut kredinizi yapılandırmak için doğrudan bankanıza başvuru yapmalısınız. Hatta çağrı merkezini aramak yerine doğrudan krediyi çektiğiniz şubeye giderek işlem yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Bunu biliyor muydunuz?
Kredi yapılandırma işlemlerinin sadece krediyi çektiğiniz banka için geçerli olmadığını biliyor muydunuz? Yani faiz oranları daha düşük, daha uygun ödeme imkanları sunan farklı bir banka seçerek kredinizi farklı bankaya transfer edebilirsiniz. Detaylar ilerleyen bölümde.

Borç Transferi Yapan Bankalar

Evet yanlış duymadınız! Yapılandırma yapmak istiyorsanız, krediyi çektiğiniz banka ile sınırlı kalmak zorunda değilsiniz! Eğer farklı bir banka, daha uygun faiz oranları ve ödeme imkanı sağlıyorsa kredinizi bu bankaya transfer edebiliyorsunuz. Bu işlemi uygulamak için yapmanız gereken tek şey diğer bankaların ödeme imkanlarını araştırıp, ilgili kredilere başvuru yapmaktır. Nasıl mı?

Borç Transfer Kredisi Veren Bankalar

Borç transfer kredisini tüm bankalardan kullanabilirsiniz. Genel olarak baktığımızda tüm bankalar borç transfer işlemi yapıyor ve bunu da yine başvuru ile sağlıyor. Borç transferini yapmak istediğiniz bankayı seçerek yapılandırmak istediğiniz borcu bu bankaya transfer edebilirsiniz. Kredi borcu yapılandırma işleminin en çok tercih edilen yöntemlerinden birisi bunlar olarak gösterilebilir.

Örneğin; özel bir bankadan konut kredisi çektiniz. Daha sonra bu konut kredisini ödemekte zorlandınız ve daha düşük faiz oranıyla farklı bir bankaya transfer etmek istiyorsunuz. Devlet bankalarından en düşük faiz oranı sağlayanını seçerek transfer işlemlerini anında başlatabilirsiniz!

VakıfBank Kredi Borcu Yapılandırma

VakıfBank’ta bulunan bir krediyi yapılandırma işlemleri için banka şubelerinden başvuru yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda farklı bir bankada olan kredi borcunuzu da VakıfBank kredi seçeneklerinden birine taşımak istiyorsanız aynı şekilde başvuru yapmanız gerekiyor. Kredi yapılandırma işlemi de aynı şekilde başvuru ve onay sürecinden geçiyor.

VakıfBank Faiz Oranları

Ziraat Bankası Refinansman Kredisi

Ziraat Bankası refinansman yani yapılandırma kredisi sayesinde borçlarınızı yapılandırabilir, aynı zamanda taksitlerini düşürebilirsiniz. İster krediniz Ziraat Bankasında olsun, ister başka bankada. Yapılandırma hizmetlerinden her iki seçenek dahilinde de faydalanabilirsiniz. Konut kredisi için yine aynı başlık altında başvuru yapmalısınız.

60 Ay Yapılandırma Yapılabilir Mi?

Kredi Yapılandırma

Bu özellik daha çok konut kredileri için geçerli olabiliyor. Bir ihtiyaç kredisini yapılandırmak için maksimum 48 ay seçebiliyorsunuz ki bu kredinin tutarına göre de belirlenebiliyor. Eğer tutarı yüksek bir konut kredisi ödüyorsanız, tercihinizi 60 ay ve daha fazla olarak belirleyebiliyor, taksit oranlarını daha düşük tutabiliyorsunuz.

Kredi Yapılandırma Refinansman Hesaplama

Kredi borcunuzu yapılandırmak istediğinizde ilk olarak bankalarla bazı bilgiler paylaşmanız gerekiyor. Daha önce çektiğiniz kredi tutarı, krediye ne kadar ve kaç ay ödeme yaptığınız gibi bilgileri ileterek geriye ne kadar borcunuz kaldığı ortaya çıkıyor. Böylece geriye kalan tutar üzerinden bir başvuru yapılıyor. Şimdi sizler için de kolaylık olması adına bazı örnek hesaplamalar yapacağız.

Yapılandırma başvurusu yapılacak örnek bir kredi;

Kredi TutarıVadeAylık TaksitÖdenen Taksit
20.000 TL24 Ay1075 TL12 Ay

Tablodaki örneğe göre 20.000 TL tutarında çekilen bir kredi, 12 ay 1075 TL ödenerek devam etmiş. Bu aşamadan sonra geriye 12 taksit daha kalmış. Eğer geri kalan 12 ayı ödemekte zorluk yaşıyorsanız, alttaki gibi bir başvuru yapabilirsiniz.

Buna göre kalan kredi borcu: 11.271,44 TL

İşte bu 11.271 TL’lik tutarı %0.95 güncel faiz oranı ile 24 ay yapılandırabilirsiniz. Böylece aylık taksit oranınız da 500 TL’ye kadar düşecek, ödemeleriniz daha kolay hale gelecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın