Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir, Nasıl Temizlenir?

Kredi sicili ne zaman düzelir?

Kredi sicili ne zaman düzelir diyorsanız, bu aşamada çok zorlu işlemler yapmanız gerektiğini söylemek mümkün. Banka kredi sicili her ne kadar çok kolay bozuluyor olsa da, bu sicili düzeltmek uzun yıllar alabiliyor. Fakat bu süreci hızlandırmak, kolay yoldan kredi sicilini düzeltmek için bazı adımlar da mevcut. Bu bahsettiğimiz adımları aşağıda liste halinde sizlere sunduk. Banka sicili nasıl silinir konusunda bir çok bilgi kirliliği olsa da, aslında siciliniz hiçbir zaman tamamen silinmiyor. KKB tarafından sürekli olarak kayıt ve takip altında tutulan siciliniz, bankaların kredili ürünlerini kullanım alışkanlıklarınıza göre şekillenebiliyor. Siciliniz bozulduktan sonra yapacağınız her türlü işlem, sicilin düzelmesi açısından da büyük rol oynayacaktır.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) banka sicilinizi ve yaptığınız tüm işlemleri kayıt ve takip altında tutan kurumdur. KKB tarafından kayıt altına alınan siciliniz ve tüm ödemelerinizin silinmesi için, borcun ödendiği tarih üzerinden 5 YIL geçmesi gerekmektedir. Banka sicili, 5 yıl sonunda tamamen düzelecektir.

Kredi sicili nasıl düzelir diyorsanız bunun bir çok cevabı bulunuyor. Özellikle, takibe düşmüş borçlarınızın ilk olarak ödenmiş olması gerekiyor. Sicilin bozulmasına sebep olan ve sizi bu duruma sürükleyen tüm durumların da ortadan kaldırılmış olması gerekiyor.

Eğer bir kredi veya kredi kartı borcu yüzünden banka siciliniz bozulduysa, bu borç takibe veya varlık şirketine devredilmiş olsa bile ilk olarak ödeme yapılması gerekiyor. İlgili borçlara ödeme yaptıktan sonra, siciliniz takip altına alınıyor ve düzeltmek için de bazı işlemler yapmanız gerekiyor. Siz bu işlemleri yapmasanız bile siciliniz 5 yıl içinde tamamen temizleniyor. Bu süreci hızlandırmak da tamamen sizin elinizde.

 • Takibe konu tüm borçların kapatılması
 • Varsa tüm masraflarının ödenmesi, dosyanın kapanması
 • Bankalardan teminatlı ürünler kullanmak

Sürecin hızlanmasına yardımcı olacak durumların başında geliyor.

Giriş bölümünde de belirttiğimiz gibi, sicilin bozulmasına sebep olan borç tutarı ödendikten 5 yıl sonra siciliniz düzelecektir. Bu aşamada kredi notunuz tamamen sıfırlanacak, bankacılık işlemlerindeki sicilinize sıfırdan bir başlangıç yapacaksınız.

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? Nasıl Silinir?

Kredi veya kart borçlarınız, sürekli olarak takip altında tutulur. KKB tarafından tutulan bu kayıtlar, sadece borç olan bankaya değil tüm bankalara sunulur. Farklı bir bankadan başvuru yapmak isteseniz bile bu borç sürekli olarak görünür.

Eğer bir borcunuza 3 ay üst üste (90 gün) ödeme yapmazsanız, borcunuz avukata devredilir. Bankalar da bu süre zarfında sizleri defalarca arayarak tarafınıza bilgi iletir. Yasal takip işlemlerinin başlaması için bu süreçlerin de tamamlanması gerekli. Bu konu hakkında daha kapsamlı bilgi almak isterseniz kredi yasal takip süreci isimli yazımız size yardımcı olacaktır.

Kredi Sicili Temizleme (Hızlı Yol)

Eğer kredi sicilini temizleme konusunda hızlı yöntemler arıyorsanız, bunun sırrı da yine banka ürünlerini kullanmaktan geçiyor. Siciliniz bozuk olduğu için, bankalardan kredi kullanma ihtimaliniz sıfırın bile altındadır.

İşte tam da bu sebeple, bu ürünleri nasıl kullanacağınız konusunda fikir edinmek isteyebilirsiniz. Bankalar, ipotek veya teminat gösterilmesi durumunda müşterilerine tüm ürünleri sicili bozuk olsa bile sunabiliyor. Bunun için de bloke teminatlı kredi kartı ürününü kullanarak sicilinizi hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Bu ürün, bankaya sunacağınız bir teminat kadar kredi kartı limitiniz olmasına sebep olur. Örneğin bankaya yatıracağınız ve bloke ettireceğiniz 1.500 TL karşılığında, banka size 1.250 TL limiti olan bir kredi kartı sunabilir. Bankaya zaten bunu önden verdiğiniz için, borcu ödememeniz durumunda bu borcu hesaptan tahsil edecektir.

Bu ürünleri kullanabilmek için de sicilin bozulmasına sebep olan kredi veya kart borçlarının tamamının ödenmiş, dosyalarının kapanmış olması gerekli.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Doğan avatarı
  Doğan

  Ben 2014 bir kerdi kartimin borcunu ödemedim kara listeye düştüm ve 2018 de ise ödedim şuan hiçbir bankadan kredi karti alamiyorum nasil kredi karti alabilirim

 2. Özgür Efe avatarı
  Özgür Efe

  Merhaba
  Ben 2014 yılında bi kredi kullandım 2016 ekim gibi kredi taksitlerini bitirdim.Gecikmelerim oldu taksitlerde 3.taksite kadar dayanan ama avukatlık bir durumum olmadı yani en son taksitimi bankaya yatırdım ve bitirdim. Sitenizden de okudum biraz ve ben hiç bi şekilde ek hesap az limitlide olsa kredi kartı başvurularımdan olumlu bir cevap alamıyorum
  Benim bu durumum nasıl ve ne zaman düzelir detaylı bilgilendirirmisiniz

  1. Mert avatarı
   Mert

   Maaş aldığınız bankadan başvuru yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Ufak limitli kartlar kullanıp düzenli ödemeler yaparak sicilinizi düzeltebilirsiniz.

 3. Ali Kemal avatarı
  Ali Kemal

  Banka sicilim ortalama ne kadar sürede düzelebilir? banka sicilimi düzeltemezsem bahsettiğiniz bankalara internetten başvuru yaparak bozuk sicil ile kredimi onaylayabilirler mi acaba?

  1. Mert avatarı
   Mert

   Banka sicilinizin düzelmesi tamamen yapacağınız ödemelere bağlı bir durumdur. Eğer sicilinizin uzun bir süre düzelmeyeceğini düşünüyorsanız banka dışında kredi veren yerler isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın