kredi sicili ne zaman düzelir

İhtiyaçlarınız doğrultusunda bir bankadan kredi alıp ödeyememiş ya da gecikmeli olarak ödeyip düzensiz bir planda seyretmiş olabilirsiniz. Finansal anlamda yaptığınız bütün bu işlemler sizin kredi sicilinize işlemektedir. Kredi sicili ile kredi notu aynı şeymiş gibi kullanılsa da birbirinden farklı kavramlardır. Kredi notu; kredi borcu ya da kredi kartı borcunuzu düzenli bir şekilde ödediğinizde kendiliğinden oluşum gösteren bir yapıdır. Yani düzenli ödeme yaptığınız zaman kredi notunuz sizin başka bir işlem yapmanıza gerek olmadan artar ya da aksi durumda azalır. Ama kredi sicilindeki kayıtların kendiliğinden silinmesi mümkün değildir. Ayrıca ne kadar sürede düzelebileceği de sizin elinizdedir. Şimdi kredi sicili ne zaman düzelir hakkında sorulara yanıt arayalım.

Kredi Sicili Sorgulama

Kredi sicilinizi kredi kullandığınız bankadan öğrenebilirsiniz ama tüm detayları öğrenmek için Merkez Bankası’na dilekçe göndermelisiniz. Kredi sicili sorgulama işlemi için en doğru kurum Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ıdır. Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? Nasıl Silinir?

Bankalar 90 gün içinde kredi yada kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde sizi Merkez Bankası’na ihbar eder ve banka tarafından kara listeye alınırsınız. Kredi sicil kaydınızı Kredi Kayıt Bürosu tutar. Ve sicilinizin silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra beş yıl geçmesi gerekmektedir. Kredi sicilinizi sildirmek için bir dilekçe yazmalısınız. Merkez Bankası sicil temizleme dilekçesi örneği Merkez Bankası’nın resmi sitesinde mevcuttur. 

Tavsiye Bağlantı: İnternetten Kredi Notu Sorgulama

Kredi Sicilimi Nasıl Düzeltebilirim?

Kredi sicilinizin temiz kalması için ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Ama düzenli olarak ödeme yapamayıp kredi sicilinizi bozduysanız, ödemenizi bitirdikten sonra ortalama olarak 1 yıl gibi bir süre içinde sicilinizi tekrar düzeltmek sizin elinizdedir. Tabi bizim söylediğimiz 1 yıllık süre sizin ödemelerinize göre kısalabileceği gibi uzayabilir de. Borcunuzu bitirdikten sonra düşük limitli bir kredi kartı alıp asgari tutar yerine aylık borcunuzun hepsini ödemeye özen gösterin. Minimum rakamlarda ve kısa vadeli kredi çekerek aksatma olmadan vadesinde ödeyin. Bu şekilde hareket ettiğiniz takdirde kredi sicilinizin zaman içerisinde düzelmesi mümkündür. Banka sicil temizleme zordur ama gördüğünüz üzere imkansız değildir. Bu süreçleri atlatıp kredi sicilinizi temizledikten sonra istediğiniz miktar kredi kullanmanız mümkün hale gelecektir. 


5 YORUMLAR

  1. Ben 2014 bir kerdi kartimin borcunu ödemedim kara listeye düştüm ve 2018 de ise ödedim şuan hiçbir bankadan kredi karti alamiyorum nasil kredi karti alabilirim

  2. Merhaba
    Ben 2014 yılında bi kredi kullandım 2016 ekim gibi kredi taksitlerini bitirdim.Gecikmelerim oldu taksitlerde 3.taksite kadar dayanan ama avukatlık bir durumum olmadı yani en son taksitimi bankaya yatırdım ve bitirdim. Sitenizden de okudum biraz ve ben hiç bi şekilde ek hesap az limitlide olsa kredi kartı başvurularımdan olumlu bir cevap alamıyorum
    Benim bu durumum nasıl ve ne zaman düzelir detaylı bilgilendirirmisiniz

    • Maaş aldığınız bankadan başvuru yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Ufak limitli kartlar kullanıp düzenli ödemeler yaparak sicilinizi düzeltebilirsiniz.

  3. Banka sicilim ortalama ne kadar sürede düzelebilir? banka sicilimi düzeltemezsem bahsettiğiniz bankalara internetten başvuru yaparak bozuk sicil ile kredimi onaylayabilirler mi acaba?

BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here