Kredi Ön Onayı

Bireysel ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisine günümüze bir çok farklı kanal üzerinden başvuru yapabiliyoruz. SMS ile, internet bankacılığı üzerinden ve direkt şubeye giderek bu başvurularımızı gerçekleştiriyoruz. Bu tarz başvurular girildiğinde telefonumuza bir mesaj gelir. “XX.XXX TL tutarındaki kredi başvurunuz ön onayı almıştır. Bu mesaj ne anlama gelir? Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi Ön Onayı

Başvuru yaptığımız kredinin ön onay almış olması, o kredinin tamamen onaylandığı anlamına gelmez. Bankanız kredi girişine devam edebilmek için sizden ek bilgi ve belgeler isteyebilir.

Kredi Ön Onayı Nedir?

Şubeye gitmeden yapmış olduğunuz başvurularınızda, bankanız sizi ön bir değerlendirmeye tabi tutuyor. Örneğin internet üzerinden yaptığınız başvurunuzun hemen ardından kredinin ön onay aldığına dair bir mesaj gelebilir ve şubeye çağırılabilirsiniz. Ancak bu SMS, kredinin onaylandığı anlamına da gelmiyor malesef. Bu ön değerlendirme, kredi notunuz, kredileriniz, aylık ödemeleriniz ve aylık gelirleriniz üzerinden yapılıyor ve değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Eğer kredileriniz düzenli ödenmiyorsa, kredi kartlarında veya bankanın farklı ürünlerinde ödeme problemleriniz varsa, uzun süre bankayla çalışmamış ve aylık düzenli bir geliriniz yoksa bankanız bu başvuruyu direk ön değerlendirme sırasında reddedecektir. Bir diğer durum ise aylık ödemelerinizin yüksek olması. Eğer hazırda aylık ödemeleriniz ve riskiniz çoksa, yine banka bu başvuruyu reddedebilir.

Tavsiye Bağlantı: Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Onayı Neye Göre Belirlenir?

Söylediğimiz gibi, kredinin reddedilmesinin bir çok sebebi buluyor. Ödeme düzensizliği, kredi notunuzun düşük olması ve aylık riskinizin çok fazla olması bu kredinin reddolmasına sebep olabilir. Ön onay almış olmanız da, o kredinin sizin olduğu anlamına gelmiyor. Kredi kullanabilmeniz için gereken evrakları, bankanın istediği tüm bilgileri bankaya sunmalısınız. Ancak bu aşamadan sonra alacağınız onay kesin bir onaydır. Ön değerlendirme kısmında red alan tüm kredilerin devamında da red alacağı aşikardır.

Ön Onay Aldım Ama Kredi Çıkmıyor

Ön onay aldıktan sonra, krediyi kullanamama sebebiniz banka kanallarındaki bilgilerin güncel olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple bilgilerinizin güncel olması gerekiyor. Eğer gelir durumunuz bankada gözüktüğünün aksine daha düşükse ve ön onaydan sonra bu tarz belgeler istenirse, yeni geliriniz krediyi karşılamayacağından kredi reddedilebilir. Bazen de ipotekli kredilerde bu gibi durumlar ortaya çıkabiliyor.

Tavsiye Bağlantı: Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?


BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here