Kredi Notu

Çok RiskliOrta RiskliAz RiskliİyiÇok İyi
0-699700-10991100-14991500-16991700-1900

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalara yaptığınız ödemeler, ödeme alışkanlıkları ve geç ödemelerin tamamı hesaplanarak ortaya çıkan bir derecelendirme tipidir. Bankalarla olan ilişkiniz, ödemeleriniz KKB tarafından detaylı olarak inceleniyor ve Findeks sistemi ile kayıt altına alınıyor. Daha sonra bu veriler tüm bankalarla paylaşılmak üzere ilgili ekranlara aktarılıyor.

Bankalar bu ekranları kullanarak sizin tüm ödemelerinizi analiz ediyor, aylık geliriniz de hesaba katılarak kredi veya kredi kartı değerlendirmesi yapabiliyor. Bu sebeple de bankalardan herhangi bir ürün kullanmak istediğimizde kredi notunun en önemli ve birincil derecelendirme sistemi olduğunu anlayabiliyoruz. Kredi notunu yükseltmek istiyorsak da en etkili yöntem bu ürünlerin düzgün kullanılması olarak karşımıza çıkıyor.

Kredi Notu Önemli Midir?

Kredi notu, çok önemli banka derecelendirme sistemlerinden birisidir. Bankalarda yaptığınız her türlü işlem kayıt altına alınarak davranışlarınıza not verilir. Bu not derecelerini başlangıçtan sona kadar üstteki tabloda bulabilirsiniz. Eğer bankalardan kredi çekemiyorsanız bunun tek sebebi kredi notunuz olmayabilir. Kredi notunuz yüksek olsada, bulunduğunuz ay içinde yaptığınız bir geç ödeme buna sebep olmuş olabilir. Aynı şekilde kredi kartlarındaki ödeme düzensizliği de göz önüne alınarak bir değerlendirme yapılmış olabilir.

Kredi Notum Neden Düşük?

Kredi notunuzun düşmesine neden olan bir çok etki olabilir. Bu etkiler göz önüne alındığında genel bir tablo ortaya çıkabilir. Kredi veya kartların düzensiz ödenmesi, gününün geçirilmesi kredi notunun ciddi seviyede düşmesine sebep olacaktır. Bu düşüşün önüne geçebilmek için de düzenli ödemeler yapılması şarttır.

Eğer kredi notunuzun çok ciddi seviyelere kadar gerilediğini düşünüyorsanız, sizler için hazırladığımız kredi notu düşüklere kredi veren bankalar isimli makalemizi okuyabilir, rehberimize göz atabilirsiniz. Bu bankaları tercih etmeniz ve taktiklerimizi uygulamanız durumunda rahatlıkla kredi çekebilirsiniz!

En Popüler Başlıklar

Dikkatinizi Çekebilir