Kredi Notu Öğrenme (Ücretsiz Sorgulama)

Kredi Notu Öğrenme
Çok RiskliOrta RiskliAz RiskliİyiÇok İyi
0-699700-10991100-14991500-16991700-1900

Kredi notu öğrenme, bankalardan kredi çekmek isteyenlerin internette aradıkları ortak sorudur. Kredi notu, bankalarda yer alan sicilinizi ortaya koyan bir derecelendirme sistemidir. Aynı üstte verdiğimiz tablodaki gibi Çok Riskli, Orta Riskli, Az Riskli, İyi ve Çok İyi olarak beşe ayrılıyor. Bunun haricinde bir kredi derecelendirme sistemi ise bulunmuyor. Bankalar, kredi başvurusundan hemen sonra kişilerin kredi notuna, diğer bankalara olan borç limit durumuna ve aylık gelirlerine bakıyor. Tüm bunlar analiz edilerek kişinin kredi kullanıp kullanmayacağı ortaya çıkıyor. Eğer krediniz onaylanmıyorsa, bunun sebebi sadece kredi notunuz olarak kabul edilmemelidir. Kredi notunu düşüren bir çok etken olduğu gibi, kredi onayı için de gereken bir çok nokta bulunuyor. Yine de bankalara başvuruda bulunmadan önce kredi notu sorgulama işlemlerinden birini gerçekleştirmelisiniz.2019 yılında e-Devlet üzerine gelen yeni hizmet sayesinde bankalar arası kredi sicilinizi öğrenebiliyorsunuz. 14 Mart tarihinde gelen hizmet sayesinde “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu” ile bankalardaki durumunuzu ücretsiz öğrenebilirsiniz. e-Devlet ile ücretsiz olarak kredi risk durumunu ve bankalara olan borçlarınızı öğrenmek için e-Devlet Kredi Notu Sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalardaki tüm finansal geçmişinizin ortak finans kuruluşu olan Kredi Kayıt Bürosu, kısa adıyla KKB tarafından toplanıp analiz edilerek ortaya çıkan puan sistemidir. Halk arasında kredi puanı, kredi skoru ve yine KKB’nin iştiraki olan Findeks sayesinde; Findeks notu olarak da anılabiliyor. Bir kredi başvurusunda, kredinin sonuçlandırılması için en önemli kriterin Kredi Notu Öğrenme olduğu da kabul ediliyor.

Elbette kredi başvurunuzu etkileyecek bir sürü etken olduğu gibi, kredi notunu da oluşturan bir çok basamak bulunuyor. Bu basamaklar yüzdelik dilimler ile KKB tarafından oluşturuluyor ve yine aynı kurum tarafından not haline getiriliyor. Kredi notu öğrenme konusunda resmi kuruluş olan ve verileri tüm bankalar ve aracı finans kuruluşları ile paylaşan Findeks.com resmi internet sitesidir. Kredi notunu oluşturan, yükselmesine ve düşmesine etki eden faktörlerin tamamı şunlardır;

Kredi Puanı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi Notuna Doğrudan Etki Eden FaktörlerYüzdelik Dilim
Mevcut Kredi Ödeme Düzeni35%
Mevcut Kredi Borç Durumu35%
Yeni Başvurular ve Yeni Çekilen Krediler11%
Kredi Başvuru ve Kullanma Yoğunluğu10%
Diğer Faktörler9%

Tablodan da anlayacağınız üzere aslında kredi notunu oluşturan en büyük faktörün kredi ve kredilere yaptığımız ödemeler oluşturuyor. Elbette başvuru sırasında da kredi notunuz yüksek olsa bile mevcut kredileriniz detaylı olarak inceleniyor ve başvuru tamamlanıyor.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

KKB, Türkiyenin 9 farklı bankasının ortaklığı ile 1995 yılında kurulmuştur. Daha sonra bir çok temel taşı sayesinde bankacılık sektöründe önemli işlere imza atmışlardır. 2014 yılında yaptıkları atılım ile Findeks markasını kurmuş, internet üzerinden kişilerin tüm finansal geçmişini öğrenmelerine imkan tanımışlardır.

Findeks.com üzerinden kredi notu sorgulama haricinde daha bir çok işlem yapabiliyorsunuz. Kredi notu paketleri, not danışmanı, finans danışmanı gibi bireysel alanda bir çok hizmetleri bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra şirketler için de özel danışmanlık hizmetleri ve kredi notu paketleri bulunuyor. Kredi notu öğrenme işlemleri için en güvenilir ve garanti yöntem olan Findeks.com sayesinde 5 TL karşılığında kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Fiyat Tablosu

PaketPaket İçeriğiÜcretlendirme
KlasikNotlu Risk Raporu (12 Adet)

İzleme (12 Ay)

Uyarı Hizmeti (12 Ay)

Yıllık 75,05 TL
Gold TakipçiNotlu Risk Raporu (12 Adet)

İzleme (12 Ay)

Uyarı Hizmeti (12 Ay)

Takipçi (12 Ay)

Yıllık 110,03 TL
Gold DanışmanlıkNotlu Risk Raporu (12 Adet)

İzleme (12 Ay)

Uyarı Hizmeti (12 Ay)

Not Danışmanım (3 Kez)

Yıllık 110,03 TL
PremiumNotlu Risk Raporu (12 Adet)

İzleme (12 Ay)

Uyarı Hizmeti (12 Ay)

Not Danışmanım (3 Kez)

Takipçi (12 Ay)

Yıllık 180 TL

Klasik: Bu paketi satın alarak 10 TL olan notlu risk raporu paketine 7 TL’ye sahip olmuş oluyorsunuz. Findeks’in popüler ve temel ürünlerini barındıran bu paket başlangıç aşaması için oldukça ideal kabul edilebilir.

Gold Takipçi ve Danışmanlık: Yine Findeksin en çok tercih edilen ürünlerinden biridir. Takipçi ve aynı zamanda danışmanlık hizmetleri ile kredi notunuz izlenir, düşüş durumunda yükseltmek için danışman desteği alabilirsiniz. Hizmet 12 ay boyunca aralıksız takip içerir.

Premium: Diğer tüm paketleri içinde barındırır ve en üst paket olarak kabul edilir. Fiyatı yüksek gibi görünse de, her bir ürün ayrı ayrı alındığında çok ciddi bir fiyat farkı olduğunu söyleyebiliriz.

Bankalardan Kredi Puanı Öğrenme

Yine en popüler ve ücretsiz kabul edilen bir kredi notu sorgulama yöntemidir. Tüm bankalar, müşterilerine Findeks üzerinden aldığı kredi notu ve risk bilgilerini sunabiliyor. İnternet bankacılığı veya mobil uygulamaya giriş yaparak menüden Findeks Raporu seçimi yaparak kredi notunuzu ve risk raporunuzu ayrı ayrı oluşturabilirsiniz. Bu işlem elbette ücretli olarak yapılmaktadır. Ücretsiz sorgulamak istiyorsanız şubeleri ziyaret etmelisiniz.

Bankadan kredi puanı sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız bu işlemler mobil uygulamadan ücretli olarak yapabiliyorsunuz. Fakat bankaların şubesini ziyaret ederek (çalıştığınız bir banka) kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. İlgili bilgiler tarafınıza aktarılacaktır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu öğrenme işlemlerinden sonra genelde kişilerin aklına gelen bir diğer konu da kredi notunu yükseltmektir. Kredi notunun düşük olduğunu farkına varan kişiler kredi ihtiyaçlarını giderebilmek için öncelikle notlarını yükseltmeliler. Yazımızın giriş bölümlerinde kredi notuna doğrudan etki eden faktörleri zaten listelemiştik. Bu etkileri de göz önünde bulundurarak alttaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Tüm banka ürünlerine düzenli ödemeler,
  • Kredi kartı yoksa düşük limitli kredi kartı kullanımı,
  • Kredi kartına düzenli ve yüksek ödemeler,
  • Kredi kartının asgari tutarını geciktirmemek,
  • İnternetten sürekli kredi veya kart başvurusu yapmamak,
  • Borçları tek çatı altında toparlamak.

Kredi kartı da, kredi notuna doğrudan etki eden faktörlerden biri. Eğer herhangi bir bankadan kredi kartınız bulunmuyorsa hemen bir başvuru yapabilir, kredi kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Düşük limitli bir kredi kartı alarak tamamına ödemeler yaparak notunuzu hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kredi Notu Düşük Olana Kredi

Kredi notu öğrenme işlemi yaptınız ve düşük olduğunu düşünüyorsanız endişelenmeyin! Sizin için hazırladığımız kredi notu düşüklere kredi isimli yazımız sayesinde bu dertten kurtulabilirsiniz. Kredi notunuz düşük olsa bile kredi veren bankaları listeledik ve tüm başvuru yöntemlerini detaylı olarak anlattık. Hemen okuyun!

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür Mü?

Evet, her kredi başvurusu kredi notunu belli bir miktarda düşürür. Aynı zamanda çok sık aralıklarla başvuru yapmak, bu başvurulara da red almak bankalar gözünde çok riskli kabul edilir. Bir ay içinde 10 farklı başvuru yaparsanız ve bunlar reddedilirse, bankalar sizi riskli kategoriye alabilir! Kredi notu öğrenme işlemi yaparak geçmiş ödeme ve başvurularınızı da öğrenebilirsiniz.

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir?

Kredi puanı hesaplama işlemleri, genel olarak her ay yapılır. Yani kredi notunuz, bankalara olan ödemeleriniz her ay kayıt altına alınır. Bu ödemeler belli bir havuzda toparlanarak geç ödeme varsa düşürülür, ödemeler düzenliyse de kredi notunuz yükselmeye devam eder. Kredi puanı sorgulama ve öğrenme işlemleri ile tüm bu bilgilere eksiksiz olarak ulaşabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın