Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

kredi notu ne zaman güncellenir?

Bankalar, kredi ve kredi kartı başvurularında tercih edilen ilk kurumlardır. Ancak bir o kadar kişi de, başvuru yapsa da onay alamıyor ve kredi kullanamıyor. Bunun temel sebebi de kredi notunun olmaması, kredi notunun düşük olması olarak gösteriliyor. Kredi notu, kredi ve kredi kartı başvurularında değerlendirme yapılırken bakılan ilk kriterlerden birisidir. Kredi notunun düşük olması veya geçmiş ödemelerde düzensizlik olması bankaya yaptığınız başvuruların olumsuz olarak değerlendirilmesine sebep olacaktır. Kredi notunuzu bu aşamadan sonra yükseltmeli, yeni başvurular yaparken kredi notunun yüksek olduğundan emin olmalısınız. Bunun içinde bankalar arası kredi notunuzun güncellenmesini beklemeli, başvurularınızı bu aşamadan sonra yapmalısınız. Peki Kredi notu ne zaman güncellenir? Kredi notu kaç günde bir güncelleniyor?

Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncelleniyor?

İhtiyaç kredisi için bankalara başvuran müşteriler belli bir zaman sonra başvurularının onaylanmasından sonra kredi alıp almayacakları değerlendirilmektedir. Kredi notlarında düşüş olan müşterilere olumsuz sonuç gelirken yeterli kredi notuna sahip müşteriler bankalardan olumlu sonuç alarak kredi imkanlarından yararlanabilirler. Ancak kredi notunun düşük olması, bir daha hiç kredi kullanamayacağınız anlamına gelmez.

reklamlar

Tavsiye Edilen Makale: Kredi Notu 0 Olanlara Kredi

Kredi notu, belirli aralıklarla güncellenmektedir. Örnek vermek gerekirse, bankaya yapmış olduğunuz tüm düzenli ödemeler BDDK’ya bildirilir ve kredi notunun findeks aracılığı ile güncellenmesi sağlanır. Elbette yapacağınız düzensiz ödemeler de aynı şekilde kredi notuna etki edeceğinden kredi notunun bu sebeple de güncelleneceğini söyleyebiliriz. Peki kredi notu ne zaman güncellenir?

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Bankaların müşteri değerlenmesinin ardından kredi ya da kredi kartı alıp alamayacakları tespit edilip olumlu ya da olumsuz bir şekilde müşterilere bildirilerek haberdar edilmektedir. Bizzat başvuruda bulunmak ya da müşterinin kredi bürolarına başvuru yaparak sonuç almaları ile kredi notlarını müşteriler öğrenerek bankalardan kredi talebinde bulunabilirler. Müşterilerin en çok merak ettikleri konularından biri olan kredi notu güncellemesinin ne kadar zamanda yapıldığıdır.

Kredi notu güncellemeleri, her ay düzenli olarak yapılmaktadır. Ancak bu güncelleme, anında kredi veya kredi kartı kullanabileceğiniz anlamını taşımıyor. Kredi başvurusu yaparken kredi notundan dolayı bir başvurunuz reddedilmiş ise, bu kredi notunu düzeltmek ortalama olarak 3 ayı bulabilir. Bankalar kredi notunu her ay güncelliyor olsa da, bu notun kredi çekebilecek seviyeye gelmesini beklemeli, bu süre zarfında da düzensiz ödeme yapmamaya özen göstermelisiniz.

Kredi Notları Neye Göre Güncellenir?

Müşterinin bankalarda yaptığı işleme göre güncellenen banka kredi notları bazı durumlarda kredi notunuzda değişimi etkilemez ancak zaman zaman kredi notları ileri ya da geride olabilir. Kimi zaman 300 olan kredi puanınız 500 e çıkıp tekrar düşüş yaşayabilir. Kredi puanınızı arttıran bazı işlemler notunuzu yükseltmede yardımcı olabilir. Elden ödediğiniz faturalar yerine işlemlerinizi otomatik ödeme talimatı ile yaparsanız bu size az da olsa puan kazandıracaktır. Bankaya olan kredi borçlarınızı toplu yaptınız da kredi notunuzda puanınızda büyük yükselişler görebilirsiniz.

Kredi Notlarına Etki Eden Unsurlar

Kredi notlarınızın güncel olmasına etki eden bir diğer unsur da kredi kartı ödemelerinin asgari tutarlarını düzenli şekilde ödemektir. Kredi borcunun net aylık tutarlarını ödediğiniz takdirde kredi notunuzda olumu olarak yükselecektir. Kredi notlarının yükselmesinde puanınızın olumsuz şekilde etki almasını istemiyorsanız ödeme tarihlerini geciktirmeden ödemelerinizi yapmak durumundasınız. Aynı zamanda faturalarında ödeme talimatı vererek zamanında ödenmesi kredi notlarınızın yükselmesinde etkili olacak işlemler olarak tavsiye edilmektedir. Kredi almanızda olumlu olacak bu işlemler sayesinde günlük güncellemeler ile birlikte kredi notunuz büyük ölçüde yükselecek ve istediğiniz bankadan istediğiniz şekilde kredi çekme imkanına sahip olabileceksiniz.

kredi notu kaç günde bir güncellenir

Müşterilerin kredi notlarında güncelleşme süreleri farklı olabilir, müşteriler kredi notlarını sorguladıklarında güncelleme ile süreleri de ayırt edebilirler Güncelleşmeleri takip etmenizde internet bankacılığı ve findeks üzerinden yapacağınız sorgulama ile ne sıklıkta kredi notları ile ilgili güncelleşme yapıldığını da görmeniz mümkündür

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir

Kredi notu, devamlı güncellenen ve aktif tutulan bir sistemdir. Gün içinde yapmış olduğunuz işlemler ay sonuna kadar toplanarak kredi notunuza yansıtılır. Kredi notunuz, her ay yükseliş veya düşüş trendi gösterebilir. Eğer kredi notunuz düşükse ve yükselterek kredi çekmek istiyorsanız, 3 ay boyunca düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bu sayede rahatlıkla kredi çekebilir, bankalara kredi kartı başvurusu da yapabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Makale: E-Devlet Kredi Notu Sorgulama

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın