kredi notu kaç ayda yükselir

Günümüz koşullarında bankalar ve ürünleri olan krediler olmazsa olmazlarımız arasında yer almaya başladı. Krediler ve kredi kartları da dahil olmak üzere bankaların sunmuş olduğu hemen hemen tüm ürünlerden faydalanmaya çalışıyoruz. Banka ürünleri, doğru kullanıldığında sorun teşkil etmeyecek kadar güvenlidir. Kullanmayı bildikten sonra, ödeme planınızı düzenli ve güzel yaptıktan sonra bankalar ile sorun yaşamanıza imkan yoktur. Ancak belirli zamanlarda başımıza gelen gecikme durumlarında bankalar kredi notumuzu düşürerek bize daha ılımlı yaklaşmaya başlayabiliyor. Elbette bu saymış olduğumuz banka ürünlerinin kullanımımıza sunulması için de kredi notumuzun yüksek olması en baş kurallardan birisi. Bu gibi durumlarda kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notu yükseltmek için neler gereklidir ve kredi notu kaç ayda yükselir gibi sorularımıza yanıt arayacağız.

Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Bankaların birbirinden fazla değerlendirme kriterleri vardır. Bu kriterler de bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse bankaların uyguladığı faiz oranları, ürün yelpazesi ve bu ürünlerin onaylanabilmesi için gerekli olan bir kredi notu limiti vardır. Örneğin ING Bank kredi notu düşük olana yüksek faiz, kredi notu yüksek olana da düşük faiz politikası uyguluyor. Durum böyle olunca kredi notunuzun kaç olması gerektiği konusunda net bir şey söylemek yanlış olabilir.Ancak bu durum da kredi notu düşük olan herkesin ürünlerden faydalanabileceği anlamına gelmiyor. Kredi notunuz bankalar için en az 1200 olmalıdır. Bu limit kesinlikle kural veya kanun değildir. Örneğin bir banka kredi notu 1000 olan bir müşterisine de kredi verebilir. Ancak ortalama kredi notu ise 1200’dür. Türkçeye çevirmek gerekirse bu kredi puanına “ne iyi, ne kötü” şeklinde yaklaşabiliriz. Bu kredi notuna sahip kişilerden banka ilave teminatlar isteyebilir. Örneğin kredi notunuz 1300’ün üzerinde olursa yine banka ürünlerini kullanmakta sorun ve problem yaşamazsınız. 1500 ve daha üzerindeki notlar ise bankaların gözünde çok değerli müşterilerdir. Kredi puanınızı öğrenebilmek için de Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Peki bu kredi notu kaç ayda yükselir? Elinizde olmayan sebeplerden dolayı kredi notunuz isteğiniz dışında gelişerek düşmüş olabilir. Acil bir kredi ihtiyacınız olması durumunda da bu düşük kredi notu sicilinizi olumsuz etkilediğinden dolayı da kredinizin reddedilmesine sebep olabilir. Kredi notunun yükselebilmesi için de çeşitli yöntemler ve belirli kurallar vardır. Öncelikle kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız ödemelerinizi düzene sokmalı, bu aşamadan sonra geç ödeme yapmamaya özen göstermelisiniz. Kredi kartı kullanımınız düzenli, ödemeleriniz de aynı şekilde düzenli olmalıdır. Günlük para alışverişlerinizi de bankalar üzerinden yapmanız kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

Tüm bunlara dikkat ederek banka ürünü kullanımlarınızı düzene sokarsanız kredi notunuz en az 1, en fazla 3 ay içerisinde eski haline dönecektir. Ancak bu durum yasal takibe girmiş olan kişiler için geçerli değildir. Yasal takibe girmiş olan bir bireyin sicilini düzeltmesi için biraz daha fazla zamana ihtiyacı vardır. Yukarıda saymış olduğumuz yöntemleri listelemek gerekirse de,

 • Ödemelerin gününde ve düzenli yapılması,
 • Kredi kartının düzenli kullanılması,
 • Ödeme günlerinde asgari tutarın üzerinde ödeme yapılması,
 • İmkanınız varsa mevcut borçlarınızı sıfırlamak,
 • Günlük para alışverişlerinizi banka kanallarından yapın.

Bu yöntemlerin içinden en etkilisi mevcutta bulunan borçlarınızı bir kerede kapatmak olacaktır. Eğer miktarı düşük olup da ödeme gücünüzün uygun olduğu borçlarınız varsa bunları tek seferde kapatarak erken ödeme yapabilir ve notunuzu artırabilirsiniz. Bankalar erken ödemelere olumlu gözle bakacaktır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler, aklınıza takılanları altta bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.


9 YORUMLAR

 1. Benm krwdi notum biraz düşük . Daha önce kanuni takip yaşadm ancak 3000 tl lik bir kredi çektm. Bu kredi taksitlerini düzenli ödersem kredi notum yükselir mi? Bide asgari ödeme kredi notunu etkiler mi?

 2. Benim yeni yeni kredi notum oluşmaya başlıyor 2 aydır kredi kartı kullanıyorum. Aylık karttan ortalama 500 TL harcıyorum mevduat hesabımda 3.000 TL var kaç ay sonra 1300 seviyelerine çıkar

 3. Şimdi ben elimde olmayan sebeplerden dolayı yasak takibe girdim.yasal takibe girdikten sonra da borcumun tamamını kapattım. Kapatali 1-2 ay oluyor. Kredi notumu hesaplattim 983 . Kredi kartı da alamıyorum. Kredi kartım da yok. Nasıl yukseltebilirim?

  • kardeşim kimse kart vermiyorsa kuveyt bankasına git.nakit blokeli kredi kartı istiyorum de.herkese veriyorlar.örneğin 2000 liralık kart istiyorsan %10 daha fazlasını yani 2200 tl bloke için para veriyorsun ve sana 2000 tl lik kart veriyorlar.puanın düzelince o paranı hesabına geri yüklüyorlar.

 4. benim 2 ay kredimi ödemedim 3 ay 600 yatırdim aylık ödenmesi gereken 914 ve yapılandırdım kredi notum kaç ayda duzelir avukutlık olmadım

BU YAZIYA YORUM GÖNDER

Please enter your comment!
Please enter your name here