Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir? (HIZLI YÜKSELTME)

kredi notum kaç ayda yükselir

Kredi notu kaç ayda yükselir diyorsanız, doğru yerdesiniz! Kredi notu, bankaların kredi ve kart başvurularında dikkat ettikleri kriterlerin başında geliyor. Yani bu şekilde yapacağınız tüm işlemlerin bir değerlendirme sürecinden geçtiğini, bu değerlendirme sürecinde de en önemli kriterin kredi puanınız olduğunu söyleyebiliriz. Bankaların bizlere sunduğu diğer ürünleri de kullanmak istediğimizde, kredi notunun ne kadar önemli bir kriter olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Puanın düşmesine sebep olan durumların başında da kredi veya kartların düzenli ödenmemesi geliyor. Yani kredilerinizi düzenli olarak ödemezseniz bankalar kredi notunuzu ciddi anlamda düşürebiliyor. Kredi notunun düşmesine sebep olan bu gibi durumlarda da maalesef bankalar yeni ürün kullanımına sıcak bakmıyor. Tüm bu bahsettiğimiz senaryoların önüne geçebilmek için de kredi notunu yükseltmemiz gerekiyor. Nasıl mı?

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notunun düşmesine ve yükselmesine sebep olan bir çok kriter bulunuyor. Bu kriterlerin tamamı banka ile olan çalışmalarınıza bağlı. Yaptığınız ödemeler, geç ödemeler ve düzensizliklerin tamamı sürece etki edebiliyor. Bunların önüne geçmek için bankaların hatırlatıcı sistemlerini kullanarak sorunsuz bir şekilde işlem yapabiliyorsunuz.

Elbette bazı sebeplerden ötürü de kredi notu düşebiliyor. Aylık ödemelerin fazla gelmesi durumunda banka müşterileri ödemelerini geciktirebiliyor ve bu gecikmeler de sicile olumsuz yönde etki edebiliyor. İşte böyle durumlarda maalesef ödemeleri düzene sokmaktan başka çare kalmıyor. Kredi notu kaç ayda yükselir diyorsanız altta vereceğimiz taktikleri bir bir uygulamalısınız.

Kredi notuna doğrudan etki eden durumlar;

 • Kredi ve kredi kartları ödemeleri (Kredi notunun %35’ini oluşturur)
 • Mevcut limit ve borç durumu (Kredi notunun %35’ini oluşturur)
 • Yeni kredi başvuruları (Kredi notunun %11’ini oluşturur)
 • Kredi ve kart kullanım yoğunluğu (Kredi notunun %10’unu oluşturur)

Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Çok RiskliOrta RiskliAz RiskliİyiÇok İyi
0-699700-10991100-14991500-16991700-1900

Bankalar kredi ve kart başvurularını değerlendirirken bir çok kritere bakıyor. Bu kriterlerin genelini üst listede verdiğimiz unsurlar oluşturuyor. Bu unsurların tamamı bir arayara gelerek kredi notunuz ortaya çıkartılıyor.

Tüm bankaların kredi ve kart değerlendirmelerinde kullandıkları yöntem birbirinden farklı olabiliyor. Durum böyle olunca da bankalar farklı farklı kredi notuna sahip kişilere kredi imkanı sağlayabiliyor. Kredi notu hesabı yapılırken dikkat edilen kriterlerin tamamına bankalar da dikkat ederek bir başvuru sonucu ortaya konuluyor.

Bunun için de kredi notu en az kaç olur sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Bunun yerine Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenerek, riskli grubun üzerinde tutmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

İşte bu sorunun cevabı oldukça karışıktır. Çünkü kredi notu, yalnızca yaptığınız ödemelere bağlı tutulan bir sistem değildir ve bunun haricinde bir çok değerlendirme aşamasından geçirilir. Özellikle bankalara yaptığınız ödemeler ele alınsa da, diğer bankalarda olan limit ve borç bilgileriniz de çok ama çok önemlidir.

Kredi notum kaç ayda yükselir sorusuna biraz da olsa cevap verebilmek adına ilk önce hangi kriterlere öncelikli olarak dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

 • Ödemelerin gününde ve düzenli yapılması,
 • Kredi kartının düzenli kullanılması,
 • Ödeme günlerinde asgari tutarın üzerinde ödeme yapılması,
 • İmkanınız varsa mevcut borçlarınızı sıfırlamak,
 • Günlük para alışverişlerinizi banka kanallarından yapın.

Üstte vermiş olduğumuz kriterlerin yerine getirilmesi durumunda, zaten mevcut kredi notunuz düşüş göstermeyecektir. Bu olumlu durumları düzenli ve istikrarlı olarak sürdürmeye devam ederseniz kredi notunuz daha ilk aydan düşüşünü durduracaktır. Düşüş durduktan hemen sonra bankalar durumunuzu analiz edecek ve ödeme düzeninde herhangi bir problem görmezse notunuzun artış süreci başlayacak.

Tam da bu aşamada net olarak kredi notunun yükselmeye başlayacağını söyleyebiliriz. Artık 2. ayın sonunda bankalardaki skorunuz iyi bir seviyeye gelecek ve 3. aydan itibaren eski halini almaya başlayacaktır. Eğer kredi notunuz ciddi anlamda düşmüşse bu süre 5 aya kadar uzayabilir.

Findeks Notu Kaç Ayda Yükselir

Üstteki verdiğimiz kriterleri göz önüne alarak notunuzu yükseltmeye çalışıyorsanız, bu aşamada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var. Kredi notunun yükselmeye başlamasından itibaren diğer bankalara yapacağınız başvuruları sonlandırmalısınız.

Diğer bankalara yaptığınız başvurular reddedilirse bu durumda kredi notunun düşmesine sebep olacağı gibi, aynı zamanda yükselişi de durduracaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yanıtlar

 1. Ayls avatarı
  Ayls

  Benm krwdi notum biraz düşük . Daha önce kanuni takip yaşadm ancak 3000 tl lik bir kredi çektm. Bu kredi taksitlerini düzenli ödersem kredi notum yükselir mi? Bide asgari ödeme kredi notunu etkiler mi?

 2. Emre avatarı
  Emre

  Benim yeni yeni kredi notum oluşmaya başlıyor 2 aydır kredi kartı kullanıyorum. Aylık karttan ortalama 500 TL harcıyorum mevduat hesabımda 3.000 TL var kaç ay sonra 1300 seviyelerine çıkar

 3. Onur avatarı
  Onur

  Şimdi ben elimde olmayan sebeplerden dolayı yasak takibe girdim.yasal takibe girdikten sonra da borcumun tamamını kapattım. Kapatali 1-2 ay oluyor. Kredi notumu hesaplattim 983 . Kredi kartı da alamıyorum. Kredi kartım da yok. Nasıl yukseltebilirim?

  1. emre avatarı
   emre

   kardeşim kimse kart vermiyorsa kuveyt bankasına git.nakit blokeli kredi kartı istiyorum de.herkese veriyorlar.örneğin 2000 liralık kart istiyorsan %10 daha fazlasını yani 2200 tl bloke için para veriyorsun ve sana 2000 tl lik kart veriyorlar.puanın düzelince o paranı hesabına geri yüklüyorlar.

   1. cesefe avatarı
    cesefe

    adamın 2000 lirası olsa belki karta hiç bulaşmayacak

 4. Muhsin avatarı
  Muhsin

  Kredım avukatlık oldu 5 aydır kapattım dosyamı kac sonra sıcılım duzelir

 5. Muhsin avatarı
  Muhsin

  Bnm kredım ıcraya gıttı 5 aydır kapattım kac ayda sıcılım duzelır

  1. Metehan avatarı
   Metehan

   Askeri personelim maasım 6300 ama kredi notum 1205 kredi cıkarmı

 6. erkan avatarı
  erkan

  benim 2 ay kredimi ödemedim 3 ay 600 yatırdim aylık ödenmesi gereken 914 ve yapılandırdım kredi notum kaç ayda duzelir avukutlık olmadım

  1. Mert avatarı
   Mert

   Avukatlık olmadıysanız düzenli ödeme yapmanız halinde ortalama 3 ay içerisinde normal seyrine ulaşır.

Yorum yapın