Kredi Kartını Nakite Çevirme Yöntemleri (10 Yöntem!)

kredi kartını nakite çevirme

Kredi kartını nakite çevirme, kredi kartındaki limitin tamamını veya bir kısmını nakit paraya çevirerek ihtiyaçlarını karşılamak isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle kredi kartı geçmeyen yerlerden yapılacak alışverişler veya farklı ihtiyaçlarımız doğrultusunda kredi kartını nakde çevirme yöntemlerine ihtiyaç duyabiliyoruz. Kredi kartları, ülkemizde oldukça yaygın kullanılan ve özellikle ülkemiz ele alındığında milyonlarla ifade edilen kullanıcı sayısına sahiptir. Durum böyle olunca kredi kartı ile yapılan alışveriş ve diğer işlemler ciddi anlamda önem taşıyor. Kullanıcılar da kredi kartı kullanımı konusunda bir çok püf noktayı öğrenmek istiyor. Bunların en yaygın olarak tercih edileni ise kartı nakite çevirme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Sizlere bu yazımızda birden çok seçenek sunarak kartınızı nakite çevirmenize yardımcı olacağız.

Kredi Kartını Nakite Çevirme Yöntemleri

Kredi kartı kullanıcıları, kartlarını nakite çevirmek istediklerinde önerebileceğimiz ilk yöntem elbette nakit avans olacaktır. Nakit avans, bankaların müşterilerine sunduğu hizmetlerden birisidir ve çok yaygın olarak kullanıyor. Yani kredi kartınızı nakite çevirmek istiyorsanız ilk olarak nakit avans yöntemini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bazı müşteriler, bankaların nakit avans hizmetine uyguladığı yüksek faiz oranlarından dolayı tercih etmiyor olsa da, en güvenilir yöntem budur. Bu gibi işlemlerde, doğrudan bankaların hizmetlerini tercih etmek bir çok anlamda daha güvenli kabul edilir. Zaten bu gibi işlemleri yapan kişiler bu işi yasa dışı olarak yaptığı için, bankalardan çok daha fazla faiz oranı uygulama ihtimalleri de oldukça yüksek.

Elbette bazı durumlarda bankalar, müşterilerin kredi kartı limitini nakit avans olarak kullanmasına izin vermiyor. Bu gibi durumlarda bankalara başvuru yapabilir, kredi kartınızın nakit avans özelliğinin açılması konusunda görüşebilirsiniz. Bunun için de doğrudan müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz. Eğer bu yöntem de işe yaramıyorsa sizler için hazırladığımız kredi kartını paraya çevirme yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartındaki Parayı Nakite Çevirme

Kredi kartı nakite çevirme işlemini yaparken tercih edeceğiniz yöntemlerin farklı farklı komisyon oranları olabilir. Bankalar, nakit avans işlemlerinde genellikle ortak faiz oranı uygular ve bu faiz oranı da BDDK tarafından belirlenerek bankalara sunulur.

Eğer nakit avans yöntemini tercih ediyorsanız kredi kartınızın özelliklerine internet bankacılığından ulaşabilirsiniz. Bu ekranda kredi kartının nakit avans faiz oranını öğrenebilirsiniz. Kartı nakite çevirme yöntemlerimiz şöyle;

  • Banka ATM’lerinden nakit avans çekmek
  • İnternet veya mobil bankacılıktan nakit avans kullanımı
  • Alışveriş yaparak kartı paraya çevirmek
  • Alışveriş sitelerinden nakit ödeme yapmak
  • Fatura ödemesi yaparak nakite çevirmek
Kartı nakite çevirmek yasal mıdır?
Kartınızı nakit paraya çevirmek istediğinizde kullandığınız yöntemler çok önemlidir. Bu işlemi yasal yollardan yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için de banka ile görüşerek kredi kartınız üzerinden nakit avans kullanımı yapabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Kredi Kartını Paraya Çevirme

kredi kartını paraya çevirme

Bir üst bölümde bahsettiğimiz alışveriş yöntemi ve internetteki alışveriş sitelerini kullanarak da kredi kartınızı nakite çevirebiliyorsunuz. Bu yöntem için sahibinden.com gibi internet sitelerinden GET alışveriş yöntemini kullanabilir, sanal pos üzerinden yapacağınız ödemeyi anlaşacağınız kişiden teslim alabilirsiniz.

Eğer bu tarz bir tanıdığınız yoksa, sahibinden.com üzerinden ilan oluşturabilir, bu ilana daha sonra kredi kartınız ile get ödemesi yapabilir, ödemenizin banka hesabınıza yatmasını sağlayabilirsiniz. Bu internet sitesinin kuralları ve işleyişi hakkında bilgi sahibi olmadığımız için en doğru bilgiyi yine kendi çağrı merkezlerinden edinmelisiniz.

Alışveriş Yaparak Kredi Kartını Nakde Çevirme

Alışveriş yaparak kartı nakite çevirme yöntemi, aslında bir çok kişinin kullandığı yöntemlerden birisi. Günlük alışverişlerinizde dahi farklı bir kişiyle anlaşma yaparak, onun yapacağı nakit ödemeyi sizler kartınızla yapabilir, ondan nakit parayı alabilirsiniz.

Bu gibi bir işlem yapmak istemiyor ve nakit ihtiyacınız yüksekse, kredi kartınız ile bir elektronik ürün alabilir, altın satın alabilir ve daha sonra bu ürünleri satarak nakit ihtiyacınızı karşılabilirsiniz. Kredi kartı ile altın satan kuyumcular bu yöntem için çok daha uygun olarak gösterilebilir. Anında bozdurarak ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Alışveriş yöntemini tercih ederken, daha çok tanıdık kişilerden işlem yapmanız durumunda daha az faiz ödersiniz. Bu işi meslek edinmiş kişiler, sizlerden çok fazla faiz veya komisyon talep edeceği için ve bu yöntemin kesinlikle yasal olmadığını belirttiğimiz için önermiyoruz.

Cep Telefonu Satın Alarak Kartımızı Nakite Çevirmek

Cep telefonu satın alma yöntemi, gerek internet üzerinden gerekse de mağazalardan uygulanabilen yöntemlerden birisi. Özellikle Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom gibi mağazaları tercih ederek telefonu satın aldığınız gibi aynı mağazaya satabilirsiniz. Bu işlemde zarar etme olasılığınız biraz yüksek olsa da, diğer yöntemlere nazaran daha güvenilir olarak kabul edilir ve tamamen yasaldır. Çünkü ürün satın alıp daha sonra bunu satmak, en doğal hakkınızdır.

Nakit Avans ile Kredi Kartını Paraya Çevirmek

Nakit avans yöntemi, bankaların müşterilerine sunduğu ve tamamen yasal olan bir yöntemdir. Diğer yöntemler ve bu işi meslek edinen kişilerin yaptığı işlemlerin yasal olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta adı da pos tefeciliği olarak geçtiği için özellikle bu kişilerden uzak durmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Nakit avans, bankanın sizlere sunmuş olduğu kredi kartının limiti kadar ATM veya internet bankacılığı üzerinden çekebileceğiniz nakit para anlamına geliyor. Bazı bankalar bu işlemin adına farklı isimler veriyor olsa da, temelde aynı işlem olduğu söylenebilir.

ATM’lerden rahatlıkla kredi kartınızı takarak Para Çekme menüsünü kullanabilir ve kredi kartınızı nakde çevirebilirsiniz. Bu yöntemi kullanırken uygulanan faiz oranlarını ve aylık taksit tutarını ekranda da görebilirsiniz.

İnternet bankacılığı üzerinden yapmak istediğiniz nakit çekim işlemleri, doğrudan hesabınıza aktarılır ve yine ATM’lerden çekilebilir. Bu işlemi müşteri hizmetlerine bağlanarak da çok rahat yapabilir ve paranın hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi kartı ile ATM’den para çekmek için;

  • Kredi kartınız ATM’ye takılır ve şifre girilir,
  • Genelde tüm bankalarda karşınıza gelen ilk ekran üzerinde “Para Çekme” menüsü yer alır ve bu menü üzerinden işlem yapılır,
  • Para Çekme menüsünde Nakit Avans veya Taksitli Nakit Avans seçeneklerinden biri seçilir ve devam edilir,
  • Sonraki ekranda talep edilen tutar girilir, para çekme işlemi tamamlanır.

Kuyumcular Aracılığı İle Kredi Kartını Nakite Çevirme

Yine en basit nakit çevirme işlemlerinden birisi kuyumcular. Artık kuyumcular, belirli komisyonlar karşılığında altın satışına başlamıştır. Aynı zamanda bir çok internet sitesinde de altın satışı yapılıyor ve güvenilir olan sitelerden altın satın alabiliyorsunuz.

Kuyumcu veya internet sitelerinden satın alacağınız altınları kuyumculara bozdurabilir ve nakit para ihtiyacınızı anında karşılayabilirsiniz.

Tanıdıklarınızın Alışverişlerini Kartınızla Yapabilirsiniz!

Bir farklı yöntem de yine herkesin tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Eş, dost, akrabalarınızın yapacakları nakit ödemeleri onların yerine siz kendi kredi kartınız ile yapabilir, daha sonra onlardan nakit olarak alabilirsiniz.

Bu gibi işlemlerde tutarlar yeterli gelmiyorsa, üstte bahsettiğimiz nakit avans veya altın alma yöntemlerinden herhangi birini tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Tüm bunların yerine bu işi meslek edinen ve yasadışı işlemler yapanlardan uzak durmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum yapın